Zamknij

Marsz kondycyjny lubelskich Terytorialsów szlakiem "Wira" (FOTO)

14:15, 25.07.2023 red. Aktualizacja: 16:59, 26.07.2023
Skomentuj Marsz kondycyjny lubelskich Terytorialsów szlakiem Wira Marsz kondycyjny lubelskich Terytorialsów szlakiem Wira

W dniach 22 - 23 lipca br. w Puszczy Solskiej, lubelscy Terytorialsi odbyli marsz kondycyjno - historyczny szlakiem przemarszu oddziałów partyzanckich AK, dowodzonych przez kpt. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir”. W czasie marszu wnuk „Wira” – ks. por. Paweł Bartoszewski, kapelan i żołnierz 2 LBOT odczytywał słowa z pamiętników legendarnego dowódcy.

Dwudniowa przeprawa przez Puszczę Solską odbyła się na dystansie blisko 60 km i wiodła na trasie między Osuchami a Brodziakami. To teren trudny, gęsto porośnięty i bagnisty, doskonale nadający się na marsz kondycyjny i sprawdzian siły i wytrwałość żołnierzy 2 LBOT.

[FOTORELACJA]9420[/FOTORELACJA]

Żołnierze doskonalili umiejętności z zakresu terenoznawstwa, pokonywania trudnego terenu z pełnym ekwipunkiem oraz bytowania w terenie przygodnym. Puszcza Solska to również miejsce, gdzie toczyły się zacięte walki partyzantów z okupantem niemieckim. Dowódcą zgrupowania Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich z powiatu biłgorajskiego był kpt. Konrad Bartoszewski ps. „Wir”, autor planu największej bitwy partyzanckiej z okresu II wojny światowej - bitwy pod Osuchami.

Marsz, oprócz podnoszenia sprawności fizycznej i wiedzy na temat regionu, był doskonałą okazją do przeprowadzenia lekcji historii w terenie. Żołnierze pokonując kolejne kilometry Puszczy Solskiej mieli okazję bliżej zapoznać się z historią prowadzonych tam walk oraz postacią kpt. Konrada Bartoszewskiego.

[ZT]35203[/ZT]

Zatrzymywali się w miejscach, w których przed laty stacjonowali partyzanci i miejscach potyczek z Niemcami, odwiedzili m.in. ziemiankę „Wira” oraz obozowisko Kursu Młodszych Dowódców Piechoty.

Specjalnego klimatu wyprawie dodawała obecność ks. kapelana por. Pawła Bartoszewskiego - wnuka legendarnego dowódcy, który przybliżył żołnierzom postać „Wira”, czytając fragmenty jego pamiętników i dzieląc się swoimi wspomnieniami o dziadku.

[ZT]35175[/ZT]

Żołnierze Armii Krajowej zajmują w sercach Terytorialsów niezwykłe miejsce. AK i WOT to formacje, które choć dzieli czas, to łączy system wartości. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się podobnymi przekonaniami oraz gotowością do obrony Ojczyzny.

28 czerwca 2017 r. dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej AK, a w dniu 27 września 2017 r., na pamiątkę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, obchodzone jest święto WOT.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

kpt. Marta Gaborek

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%