Parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym otrzyma ponad 1,5 mln zł dotacji na zadanie termomodernizacji kościoła oraz domu rekolekcyjnego w Górecku Kościelnym. Dziś, tj. 5 lipca 2023 roku podpisana została umowa. W związku z tym w Górecku Kościelnym obecny był Sławomir Mazurek zastępca Prezesa Zarządu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wicemarszałek Michał Mulawa.
Umowę podpisał ks. Jarosław Kędra, proboszcz parafii w Górecku Kościelnym. Zgodnie z zapisami dokumentu modernizacji energetycznej poddane zostaną dwa budynki tj. kościół parafialny i dom rekolekcyjny, tzw. organistówka o łączniej powierzchni ponad 660 m2. Inwestycja zakończy się ma 31 grudnia 2024 roku.
[FOTORELACJA]9368[/FOTORELACJA]
- Jeśli chodzi o zakres prac inwestycyjnych w kościele, to objąć on ma modernizację instalacji c.o. poprzez zmianę sposobu ogrzewania, zmianę sposobu zasilania instalacji, wykonanie stosownych przyłączy, wdrożenie systemu zarządzania energią oraz ocieplenie stropu i prace związane z posadzką w świątyni, w tym przywrócenie jej historycznego, pierwotnego poziomu - podkreśla ks. Jarosław Kędra.
Jak zaznacza wiceprezes NFOŚiGW w Warszawie Sławomir Mazurek, głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej, która ma owocować obniżeniem zapotrzebowania na energię pierwotną, a także redukcję emisji CO2.
[ZT]34797[/ZT]
- Chodzi o to, by działać proekologicznie, w tym przypadku będzie to zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków, zmniejszenie zużycia energii do przygotowania c.w.u., zrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii w produkcji energii cieplnej, reedukacja zapotrzebowania na energię elektryczną, redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery, zmniejszenie kosztów ogrzewania czy ograniczenie strat ciepła - dodaje wiceprezes Mazurek.
Zauważa także, iż obok aspektów czysto ekologiczno - finansowych, realizacja zadania jest również istotna z punktu widzenia zachowania walorów turystycznych obszaru. - Górecko Kościelne jest atrakcyjne turystycznie, to jedna z pereł Roztocza. Budynek kościoła św. Stanisława i dom rekolekcyjny to zabytki odwiedzane przez turystów i miejsca służące lokalnej społeczności - podkreśla wiceprezes NFOŚiGW.
[ZT]31614[/ZT]
- Do tej pory przyjęło się taka nieprawdziwa teza, że za pojedynczy obywatel czy rodzina nie magą nic pozytywnego zrobić dla naszego środowiska. Inwestycja w Górecku Kościelnym i nasze programy pokazują, że każdy może mieć pozytywny wpływ na nasze środowisko. Skorzystać można z programu moja woda, mój prąd i zamontować panele fotowoltaiczne, zmienić piec na ekologiczne źródło ciepła. NFOSiGW daje pieniądze z których praktycznie każdy Polak może skorzystać - mówi Michał Wójcik z ministerstwa klimatu i środowiska.
- Roztocze staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejsce, stąd trafiają tu coraz większe środki. Związane są one z jednej strony w inwestycjami w infrastrukturę drogową ale i na ochronę tradycji i kultury tego regionu. Z takimi inwestycjami mamy dziś do czynienie m.in. w Górecku Kościelnym, urokliwym, wyjątkowym miejscu, które co roku ściąga rzeszę turystów. To bardzo potrzeba inwestycja, podziękowania dla NFOSiGW, wypięknieją niezwykle cenne zabytkowe budynki, które służą mieszkańcom tego regionu ale i osobom z całej Polski, bo tutaj odbywają się takie wydarzenia jak np. Exodus Rodzin czy Festiwal Maryjny - zaznacza wicemarszałek Michał Mulawa.
13 0
Orszak jak na 3 Króli.Fajnie tak rozdawać nasze pieniądze.
11 0
Kampania przedwyborcza trwa.
0 0
U was to chyba na 6 Króli?