Zamknij

Inscenizacja historyczna w 79. rocznicę bitwy pod Osuchami (FOTO)

10:32, 26.06.2023 Aktualizacja: 16:29, 26.06.2023
Skomentuj Inscenizacja historyczna w 79. rocznicę bitwy pod Osuchami Inscenizacja historyczna w 79. rocznicę bitwy pod Osuchami

25 czerwca 2023 roku, w Osuchach w gminie Łukowa, odbyły się uroczystości poświęcone polskim partyzantom w 79. rocznicę bitwy pod Osuchami. Głównym punktem była Msza święta sprawowana w intencji poległych oraz apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem na cmentarzu partyzanckim. Dopełnieniem była inscenizacja historyczna przygotowana przez grupy rekonstrukcji historycznej.

W inscenizacji wystąpili członkowie grup rekonstrukcyjnych: Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir", Tomaszowski Szwadron im. 1-go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, Grupa Rekonstrukcyjno - Historyczna im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ordon obwód Łańcut, Bogumił Roczkowski - pojazdy, Mirosław Lasota - efekty pirotechniczne, Jarosław Antoszewski i Stowarzyszenie Moje Nowosiółki.

[FOTORELACJA]9337[/FOTORELACJA]

- Przepatrzyliśmy fragment bitwy pod Osuchami i zbrodnicze podejście Niemców do ludności cywilnej. Sama bitwa rozegrała się pod koniec II wojny światowej, kiedy Niemcy ponosząc straty na tzw. froncie wchodnim, podjęli działania zmierzające do oczyszczenia swego zaplecza w Polsce. Tutaj wielkie ciosy zadawała im polska partyzantka. Stąd dwie wielkie akcje przeciwpartyzanckie, zakończone bitwą pod Osuchami - podkreśla Grzegorz Koperwas, przewodniczący GRH „Wir” z Biłgoraja.

Rekonstruktorzy pokazali m.in. dramatyczne przebicie oddziałów Polskiego Państwa Podziemnego na tzw. Krzywej Górce, gdzie przebijał się oddział porucznika "Corda". Józef Stegliński ps. „Cord”, zginął pod Osuchami 25 czerwca 1944, był podporucznikiem Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

[ZT]34897[/ZT]

Oddział „Corda” został otoczony przez oddziały niemieckie w czerwcu 1944 w ramach operacji „Sturmwid II”. Duża część składu osobowego oddziału zginęła w bitwie pod Osuchami. W trakcie bitwy "Cordowi" udało mu się wyprowadzić z okrążenia kilkunastu żołnierzy. Zdecydował się na powrót po pozostałych w okrążeniu rannych, którym obiecał że po nich wróci i zginął 25 czerwca 1944 roku. Został pochowany na wojskowej części cmentarza przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju.

- Ukazaliśmy także w naszej rekonstrukcji tragizm ludności cywilnej, wobec której Niemcy stosowali terror, przemoc i zbiorową odpowiedzialność  karą śmierci i wywózką włącznie. Chcieliśmy pokazać jak wojsko niemieckie zachowywało się podczas okupacji Polski - dodaje Koperwas.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%