Mieszkańców Górecka Starego, tych dużych i małych oraz wszystkich chętnych KGW Górecko Stare zaprosiło na Góreckie Sprzątanie Stoku. Wydarzenie, zakładające posprzątanie malowniczego miejsca w centrum miejscowości, połączone było z obchodem Dnia Ziemi oraz początkiem sezonu turystycznego.
Stok, dawniej zwany "Krysnicą", to miejscowa nazwa źródła wypływającego ze zbocza wzgórza i tworzącego niewielkie rozlewisko w centrum Górecka Starego, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
[FOTORELACJA]9047[/FOTORELACJA]
- Od najdawniejszych czasów Stok był miejscem gdzie mieszkańcy czerpali wodę pitną, w odpowiednio do tego przygotowanym miejscu prano ubrania, a w jeszcze innym miejscu Stoku pojono zwierzęta. Woda nigdy tu nie zamarzała, nawet w największe mrozu, była także w suche lato. To malownicze miejsce jest dziś naszą wizytówką - mówi Małgorzata Studnicka.
Rozlewisko było obmurowane kamieniem, aby zabezpieczyć jego brzegi przed osunięciem się. W 2010 roku - dzięki staraniom Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Górecko Stare "Stok", miejsce to zostało odrestaurowane i zagospodarowane. powstały drewniane pomosty, schody oraz zadaszona wiata.
Od lat także, przed wiosennym sezonem turystycznym, mieszkańcy sprzątają Stok. W tym roku zaprosiło do wspólnej akcji KGW Górecko Stare.
Gmina Biłgoraj zyskała prawie 2 mln zł na rozwój usług
I wszystko to wysiłkiem Ludu pracującego.
AND
20:56, 2025-06-07
Polityk PiS przeszedł do Brauna. To poseł od nas
był taksówkarzem
był
19:54, 2025-06-07
Polityk PiS przeszedł do Brauna. To poseł od nas
Ten, który przylgnął do Brauna, nie jest z biłgorajskiej ziemi. Zdaje się, że on pochodzi z Krasnegostawu , była taksówkarzem w Zamościu.
nie nasz
19:52, 2025-06-07
Koncert muzyczny NA WSPÓŁCZESNĄ NUTĘ. Będzie się działo
Dni Biłgoraja, o coś dobrego wiele atrakcji , jarmark, koncerty itd. Kramy , stargany już wypełnione.
miejscowy
19:35, 2025-06-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz