Już niedługo na część ulic Nadstawnej w Biłgoraju ma być ograniczony dla ruchu pojazdów, mieszkańcy chcą by od strony ulicy Aptecznej powstał szlaban, który pilotem mogliby otwierać tylko mieszkańcy części tego osiedla. To zły pomysł uważa przewodnicząca i cześć Rady Osiedla Nadstawna, zdania podzielone są także wśród samych mieszkańców.
Chodzi o odcinek ulicy Nadstawnej, położonej wewnątrz osiedla równolegle do właściwej ulicy Nadstawnej, głownie biegnącej wzdłuż bloków 52 i 34. Dla mieszkańców bloku nr 52 przy ulicy Nadstawnej, przeszkadza i jest bardzo uciążliwy ruch pojazdów samochodowych, który m.in. ze względu na obecność w pobliżu sklepu z tanią odzieżą oraz szkoła językową jest bardzo natężony.
- Nie ma gdzie zaparkować, ruch jest jak na Marszałkowskiej w Warszawie, rejestracje i z Rzeszowa się zdarzają i cały powiat chyba tutaj parkuje. Okna trzeba myć co dwa tygodnie, do tego straszny hałas. Chcemy to ograniczyć, stąd zebraliśmy podpisy i chcemy, by powstał szlaban od strony ulicy Aptecznej, ograniczający wjazd na tą część naszego Osiedla - mówią mieszkańcy bloku Nadstawna 52.
[ZT]33111[/ZT]
- Wpłynęły do nas podpisy zebrane przez mieszkańców. Większość wyraziła zgodę na zamontowanie szlabanu, więc jako Spółdzielnia będziemy musieli go wykonać. Jeśli nic się nie zmieni, zostanie on zamontowany w najbliższym czasie - informuje Aleksander Bełżek, prezes SM Łada w Biłgoraju.
Co na to władze miasta?
- Remont dróg wewnętrznych w tej części Osiedla Nadstawna był współfinansowany ze środków budżetu miasta. I w związku z tym droga nie może być zamknięta dla mieszkańców Biłgoraja, musi ona być ogólnie dostępna. Dlatego też, nie wyraziłem zgody by zamknąć tę ulicę z obu stron. Bo pierwotnie był plan by powstały dwa szlabany, jeden od ulicy Aptecznej, drugi od ulicy Berka Joselewicza, za Zagrodą Sitarską. Jeśli chodzi o decyzję władz miasta to jest tylko zgoda na jeden szlaban, decyzją mieszkańców ma on stanąć od ulicy Aptecznej - informuje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, burmistrz Janusz Rosłan.
Jak poinformowała Dorota Bernaś, przewodnicząca Rady Osiedla Nadstawna, o planach montażu szlabanów w ciągu ulicy Nadstawnej przy blokach nr 52 i 34 dowiedziała się przypadkowo. -Poinformowała mnie o tym Straż Miejska. Nie wiem, czy mieszkańcy, którzy chcą postawienia szlabanu zdają sobie do końca sprawę jaki to będzie miało wpływ na ruch w całym naszym osiedlu. Dziś główna ulica Nadstawna w godzinach porannych i popołudniowych jest zakordowana, samochody stoją od Zagrody Sitarskiej do ronda z Kościuszki. Do tego dochodzi wyjazd z ulicy Knappa. W mojej ocenie postawienie szlabanu przy bloku nr 52 jest złym pomysłem - podkreśla Dorota Bernaś.
Jak dodają przedstawiciele Rady Osiedla Nadstawna, rozwiązaniem które dałoby mieszkańcom bloku nr 52 dodatkowe miejsca parkingowe, byłoby wybudowanie wewnętrznego parkingu za blokiem nr 52 od strony łąk i zrobienie wjazdu na końcu Aptecznej. Takie jednak rozwiązanie w tej chwili nie jest brane jednak pod uwagę.
O zrezygnowanie ze stawiania szlabanu apelowała część mieszkańców osiedla, podkreślali że to będzie problem w związku z odwożeniem dzieci do szkoły. Może być to także problem dla służb. Pomysłodawcy podkreślali, że służby mają uniwersalne piloty.
O porozumienie w łonie samego osiedla apelował wiceburmistrz Jarosław Bondyra. -Tworzą Państwo wspólnie osiedle, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, ja Wam gotowego rozwiązanie nie dam. Warto jednak to wszystko skonsultować z mieszkańcami okolicznych bloków. Bo te decyzje nie wpływają tylko na tych, którzy je realizują - mówił wiceburmistrz Bondyra. Podkreślił także, że obecnie w wielu miastach odchodzi się od szlabanów i odgradzania się, a zbaczając że rozumie jednocześnie problemy mieszkańców bloku nr 52.
[ANKIETA]40[/ANKIETA]
bezpieczniej09:04, 07.03.2023
No i dobrze, będzie bezpieczniej dla mieszkańców i klientów śmieciowych szmat.
N09:27, 07.03.2023
Skoro ulica została wyremontowana z bużetu miasta to musi być dostępna dla każdego mieszkańca, jak mieszkańcy chcą sobie coś odgradzać to niech sami sobie to wybudują i wykupią oznaczone miejsca parkingowe, tak jak to widziałem na przykład na przeciwko basenu.
Woland09:44, 07.03.2023
Taki szlaban już stoi w Puszczy obok przychodni Nasze Zdrowie.
Jakoś nikt z tego problemu nie robi.
własność12:18, 07.03.2023
Wszystkie grunty spółdzielni są prywatną współwłasnością. Wasze samorządowców opinie nie są wiążące dla spółdzielców.
j.w13:00, 07.03.2023
Niech Spółdzielnia zwróci dotację jaką dostała z budżetu miasta na remont ulicy i wtedy mogą robić co chcą.
Alf13:12, 07.03.2023
Co do wspomnianych rejestracji rzeszowskich to nikt tam z Rzeszowa raczej nie przyjeżdża, tylko parkują mieszkańcy bloków, którzy mają auta w leasingu i dlatego mają rejestracje: RZ, LU, KR, WE.
Postawienie szlabanu tylko z jednej strony to chyba najgorszy wybór, bo osoby które nie będą mieć pilota, a będą tam parkować wjeżdżając od Zagrody Sitarskiej będą musiały zawracać i spowoduje to jeszcze większy chaos
Ok13:23, 07.03.2023
Kto się zwracał do miasta o dotację bez zgody wszystkich spółdzelców niech zwraca groszową dotację w stosunku do poniesionych kosztów remontu
Won13:26, 07.03.2023
99% kosztów remontu dróg osiedlowych to koszty spółdzelców 1% oddać miastu i wara od naszej własności
biłgorajanka13:51, 07.03.2023
Idąc tym tokiem rozumowania - niech szlabany powstaną przy każdej ruchliwej ulicy...... A co mają powiedzieć ludzie mieszkający w bloku przy szkole podstawowej nr 5 lub nr 3? Każdy chciałby ciszy i spokoju, jednak mieszkając w mieście trzeba się liczyć z gwarem miejskim, a i czasy się zmieniły, teraz na jedną rodzinę przypada dwa samochody.
Stanisław 14:00, 07.03.2023
Jakim prawem mieszkańcom miasta ogranicza się prawo do korzystania z ulicy remontowanej ze środków miasta ? Pan Rosłan wyrażając zgodę na jeden szlaban stracił nasze głosy na zawsze. To skandal. Nie powinno tam być żadnego szlabanu.
Aleksandra14:37, 07.03.2023
Chcieliście mieszkać w mieście, to czego teraz narzekacie. Zawsze możecie wrócić do swoich korzeni...
Ja mieszkam przy głównej ulicy z bardzo ruchliwą krzyżówką, hałasami, rykiem motorów i jakoś nie narzekam.
mieszkaniec14:59, 07.03.2023
A może mieszkańcy bloku 52 i spółdzielnia mieszkaniowa wybudują sobie swój prywatny parking od strony zachodniej bloku, a na tej drodze postawi się zakaz zatrzymywania i postoju.
Sorry15:34, 07.03.2023
Koszty utrzymania dróg osiedlowych ponoszą spółdzielcy! Płacą podatki. Miasto tych dróg nie utrzymuje nie odśnieża, nie oświetla e.t.c ! Burmistrz dokonał podziału nieruchomości, spółdzielcy zapłacili za grunty. Jeśli są to tereny otwarte to nie oznacza, że są to tereny bez właścicieli. Są właściciele z tytułem prawnym do nieruchomości, tak samo jak budynków jednorodzinnych ! Komuna się skończyła tylko nie do wszystkich to dociera! Koniec kropka.
z obserwacji23:31, 07.03.2023
W tak małym mieście ludzie często bez sensu jeżdżą samochodami. Nawet jak mają blisko do celu. Więcej spacerów to zdrowiej i oszczędniej.
hehe18:25, 07.03.2023
No to kurierzy i dostawcy jedzenia będą przeklinać tą ulicę. Jak im nikt przy wyjeździe nie otworzy to będą cofać pod stokrotkę.
r21:57, 07.03.2023
tylko potem nie miejcie pretensji, jak karetka na czas nie przyjedzie...
LBL23:04, 07.03.2023
To żyłem w niewiedzy. Zawsze wydawało mi się, że to zwykła publiczna droga. Jeśli to jest droga wewnętrzna to w sumie jej zarządcy mogą robić co chcą i sobie stawiać szlabany. Aczkolwiek jeśli miasto dofinansowało przebudowę/remont tej drogi pod warunkiem ogólej dostępności to przed postawienie szlabanów zarządca powinien zwrócić chyba to dofinansowanie (ile ono wynosiło, może, zainteresowane strony, ew. dziennikarze dowiedzą się i podadzą do publicznej wiadomości?).
Inna sprawa to dlaczego ta droga nie ma żadnego oznaczenia przy wjeździe/wyjeździe, że jest drogą wewnętrzną? Pod względem oznakowania pionowego/poziomego nie różni się w żaden sposób od innych ulic w mieście. Jednak drogi wewnętrzne powinny chyba być oznakowane?
Tomi08:03, 08.03.2023
Jeśli jest to droga wspólnoty, to kto ją odśnieża ?
zalecany spacer11:10, 08.03.2023
Za dużo mieszkańcy jeżdżą po niewielkim Biłgoraju. Zamiast dla zdrowia więcej chodzić.
Silk20:56, 14.03.2023
Chcieć to oni se mogą, ale zrobić... 💩
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 1
Grunty spółdzielcze są własnością współwłaścicieli nieruchomości wspólnych. Burmistrz nic do tego nie ma.
4 0
skoro tak, to niech spółdzielnia buduje drogi na swoim terenie, na swój koszt.