Zamknij

Biłgoraj. Uroczystości z okazji 81. rocznicy powstania AK (FOTO)

14:35, 14.02.2023 Aktualizacja: 21:08, 14.02.2023
Skomentuj Biłgoraj. Uroczystości 81. rocznicy powstania Armii Krajowej Biłgoraj. Uroczystości 81. rocznicy powstania Armii Krajowej

Rozkazem Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego, wydanym 14 lutego 1942 roku, powstała - przemianowana ze Związku Walki Zbrojnej - Armia Krajowa.

Były to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR. Siły Zbrojne w Kraju były integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi.

Uroczystości związane z 81. rocznicą powstania AK

Dziś w Biłgoraju - z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - odbyły się uroczystości związane z 81. rocznicą powstania AK.

Rozpoczęły się one od zbiórki pocztów sztandarowych przed kościołem Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Punktem kulminacyjnym patriotyczno - religijnych uroczystości była Msza święta sprawowana w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. kanonik Jerzy Kołtun.

[FOTORELACJA]8869[/FOTORELACJA]

-W Kościele katolickim wspominamy dziś św. Cyryla i Metodego, Patronów Europy. Nas w murach tej świątyni gromadzi także inne wspomnienie, a mianowicie 81. rocznica powstania Armii Kargowej. Chcemy dziękować Panu Bogu, za tę myśl i te działania, które doprowadziły do powstania w Polsce podziemnej armii, walczącej o suwerenność Ojczyzny, o godność i honor Polek i Polaków. Dziękujemy za tych którzy AK tworzyli, którzy ją wspierali,za tych którzy za wolną Polskę przelewali krew - mówił kapłan.

Po Mszy świętej okolicznościowy wykład wygłosił Tomasz Książek.

- Droga do powstania Armii Krajowej była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku i była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim. Na Zamojszczyźnie, powstał II Inspektorat AK. W okresie okupacji Armia Krajowa stała się główną realną siłą wojskową i moralną, która z sukcesami przeciwstawiała się okupantowi hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji, będąc największa armią podziemną okupowanej Europy - mówił prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj.

Jak podkreśla w rozmowie z portalem bilgoraj.com.pl Tomasz Książek, na terenie okupowanej przez Niemców i Rosjan Polski, w szczytowym okresie Armia Krajowa liczyła około 400 tys. żołnierzy, stanowiąc czwartą siłę zbrojną w koalicji antyhitlerowskiej, większą niż regularna armia francuska.

-Trzeba nam mówić o bohaterach naszej trudnej historii. Historii II wojny światowej. Pokazywać, jak nasi przodkowie nie ulęgli się terroru niemieckiego i sowieckiego okupanta, jak walczyli o wolność, honor, suwerenność naszej Ojczyzny. Naszym obowiązkiem, historyków, polityków, nauczycieli, rodziców i dziadków jest przekazywanie wiedzy o drodze do wolności. Szczególnie winno to dotyczyć historii lokalnej i lokalnych bohaterów. A jako Ziemia Biłgorajska mamy się czym szczycić, że wspomnę bitwę pod Osuchami, Rzeczpospolitą Józefowską czy działania partyzanckie wymierzone w okupanta - podkreśla w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl poseł Beata Strzałka.

Dopełnieniem uroczystości był montaż słowo - muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz złożenie kwiatów pod tablica i pomnikiem upamiętniającymi żołnierzy AK.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%