Zamknij

Uczcili uczestników Powstania Styczniowego. Uroczystości odbyły się w Biłgoraju (FOTO)

11:37, 22.01.2023 Aktualizacja: 21:51, 23.01.2023
Skomentuj

W biłgorajskim sanktuarium św. Marii Magdaleny odbyły się dziś uroczystości związane ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorem wydarzenia była parafia św. Marii Magdaleny oraz Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się od Mszy świętej celebrowanej w biłgorajskim sanktuarium. Uczestnicy nabożeństwa modliły się za powstańców i franciszkanów, którzy wówczas pełnili posługę w Puszczy Solskiej i pomagali uczestnikom Powstania Styczniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kustosz biłgorajskiego sanktuarium przypomniał nazwiska dyktatorów Powstania Styczniowego i ich losy. Zaznaczył, że Ziemi Biłgorajska ma także swych bohaterów związanych z tym zrywem narodowym.

-Wielu jest znanych z imienia i nazwiska, ze swych dokonań. Jest jednak wielu których nazwisk nie poznaliśmy, a przyczynili się oni do walki o wolną Polskę. Tutaj na tym wzgórzu się spotkali, tutaj składali przysięgę, stąd wyruszyli. Dziś otaczamy ich modlitewną pamięcią - mówił ks. Batycki.

Po Eucharystii głos zabrał Tomasz Brytan. Historyk z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju przybliżył osobę ks. Stanisława Matrasia. Duchowy pochodził z Biłgoraja, był konspiratorem okresu powstania styczniowego, zesłańcem na Sybir.

-Za najważniejsze dzieło ks. Stanisława Matrasia uznaje się „Podróż do Syberii” po moskiewskich etapach w 1863 i 1864 roku, będące jednym z najobszerniejszych pamiętników okresu zesłań po Powstaniu Styczniowym - podkreślał Tomasz Brytan.

Organizatorzy przewidzieli także czas na wystąpienia zaproszonych gości. Poseł Beta Strzałka przypomniała, że naszym przodkom przyszło za wybuch i udział w Powstaniu Styczniowym zapłacić wielką cenę. To były egzekucje, wywózki na Syberię, konfiskaty, więzienie czy odbieranie praw miejskim całym ośrodkom, czego przykładem może być m.in. Goraj czy Turobin. Zabroniono naszym przodkom mowy i modlitwy w języku ojczystym, chciano ich wynarodowić - przypomniała poseł Strzałka.

Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu podkreślał, że w zrywie powstańczym udział mieli mieszkańcy Biłgoraja i całej Ziemi Biłgorajskiej. -Konspiranci zgodzili się przy klasztorze w Puszczy Solskiej już w noc z 22 na 23 stycznia. W działania powstańcze zaangażowani byli przedstawiciele władz świeckich i kościelnych, miejscowi włodarze oraz chłopi. Walki powstańcze toczyły się w Tarnogrodzie czy Józefowie. Biłgoraj zaopatrywał powstańców i był miejscem wypadowym. Na Ziemi Biłgorasjkiej rozegrana została jedna z największych bitew powstania styczniowego, stoczona 3 września 1863 pod wsią Panasówka, około 15 km na wschód od Biłgoraja - dodał Łagożny.

Rocznicowe obchody zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy upamiętniającej franciszkanów i powstańców styczniowych, znajdującej się na placu przy sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BezinteresowniBezinteresowni

1 1

Spontaniczna uroczystość.

16:33, 22.01.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%