Burmistrz Miasta Biłgoraja zaprasza był organizatorem 104. rocznicy odzyskania niepodległości. W Kościele pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, w intencji Ojczyzny sprawowana była Msza święta, po której przy obelisku z tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone ostały wieńce kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych i samorządów lokalnych.
11 listopada obchodzone jest w Polsce, Narodowe Święto Niepodległości. To święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w 1918, po 123 latach zaborów.
Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. To uczczenie i przypomnienie ofiary i starań minionych pokoleń Polek i Polaków, by na mapę Europy, na należne jej miejsce wśród wolnych narodów wróciła Polska.
Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. Następnie w świątyni celebrowana była Msza święta, podczas której modlono się za duże tych, którzy życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny oraz o pomyślność przyszłość Polski.
Po Eucharystii, uczestnicy przy akompaniamencie Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im Czesława Nizio, przeszli na skwer u zbiegu ulicy 3 Maja i Zamojskiej. Tutaj przy obelisku upamiętniającym Marszałka Piłsudskiego odbyła się dalsza uroczystości. Zainicjowało ją odśpiewanie hymnu narodowego oraz wciągnięcie na masz - postawiony w ramach ogólnopolskiego programu „Pod biało - czerwoną”- flagi polski.
Głos zabrał następnie dr Adam Balicki, który przybliżył historię Polski począwszy od połowy XVII wieku, do roku 1920. Mówił o przyczynach i skutkach rozbiorów Polski, o walkach jakie o suwerenność Ojczyzny toczyły kolejne pokolenia. O zabiegach by przywrócić państwowość narodowi polskiemu. Przybliżył działania I wojny światowej oraz lata 1918 - 1920, które przyniosły finalnie Polsce niepodległość.
-Chciałbym aby ta flaga umieszczona na maszcie w centrum naszego miasta, napełniała nas dumą, że jesteśmy Polakami. Jak powiedział w homilii ks. dr Zbigniew Jacuński, jesteśmy narodem skłóconym, który musi dużo jeszcze zrobić ale jednocześnie jesteśmy narodem szczególnym, dumnym, narodem ludzi dobrych, ludzi którzy mają otwarte serca, którzy z otwartym sercem powitali uciekających przed wojną Ukraińców - mówił burmistrz Janusz Rosłan.
-Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszych uroczystościach, dziękuję pani poseł, przedstawicielom pani europoseł, samorządów i organizacji, dziękuję pocztom sztandarowym, kombatantom, mieszkańcom Biłgoraja. Biorąc udział w uroczystości i na co dzień pracując na rzecz jej dobra, dajecie Państwo przykład patriotyzmu - dodał burmistrz Rosłan.
Beata Strzałka poseł na Sejm RP zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, że serce rośnie widząc wśród uczestników dzieci i młodzież, całe rodziny. -To napawa nadzieją na przyszłość. To pokazuje, że ważne istotne sprawy obejmujące Polskę, jednoczą nas wszystkich. To szczególnie ważne, kiedy dziś za nasza wschodnią granicą trwa wojna. A nasza niepodległość zależy od naszej solidarności, braterstwa i służby na rzecz Ojczyzny - mówiła poseł.
Poseł przyznała, że postawienie w centrum miasta masztu z flagą polski, wykonanej w ramach projektu „Pod biało - czerwoną” jest wyrazem patriotycznych uczuć mieszkańców miasta. -Byłam liderką zbierania głosów pod masz w Biłgoraju, głosować mógł każdy. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy tak licznie na ten apel odpowiedzieli i od dziś przez cały czas biało - czerwona powiewać będzie w centrum Biłgoraja - dodała.
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przy wizerunku upamiętniającego Marszałka Piłsudskiego. W imieniu powiatu biłgorajskiego złożyli je Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna oraz członek Zarządu Andrzej Łagożny, w asyście radnego Mirosława Późniaka.
-Nie odbiorą ci Ojczyzny, jeśli ją nosisz we własnym sercu. To zawołanie towarzyszyło nam podczas dzisiejszej uroczystości. To zawołanie było głęboko wyryte w świadomości naszych przodków, którzy mimo że fizycznie i politycznie Polska nie istniała w aspekcie wolnego państwa, to w ich serca zawsze wolną Polskę była. Ta świadomość zaowocowała licznymi działaniami zbrojnymi, politycznymi i edukacyjno - kulturowymi, które pozwoliły po 123 latach wolność Polsce odzyskać. Dziś, możemy mówić tak jak mówili nasi przodkowie warto być Polakiem - mówi Andrzej Łagożny.
Kwiaty złożyli także - obok przedstawicieli władz miasta i gminy Biłgoraj - także przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń oraz związków kombatanckich. Przy obelisku harcerze 13 DSH „Pochodni” zapalili Ogień Niepodległości przywieziony z w Kostiuchnówki. Kwiaty złożyli także przedstawiciele Ukraińców, którzy w Biłgoraju znaleźli schronienie przed wojną.
do redakcji13:44, 11.11.2022
Nie "poseł przyznała", tylko "posłanka przyznała". Wyraz poseł odmienia się przez osoby...🙁
Obecny21:33, 11.11.2022
Wreszcie trochę ludzi było na uroczystościach. Niech żyje wolna Polska.
0 0
Wolna od czego...?
0 0
Wolna od takich jak TY