21 października 2022 roku dobiegł koniec Międzynarodowego Tygodnia mediacji, który trwał 17-21 października br.
W ramach obchodów Tygodnia Mediacji Ośrodek Interwencji Kryzysowej zrealizował cykl spotkań profilaktycznych z uczniami szkół podstawowych oraz średnich z terenu powiatu biłgorajskiego.
Omawiane były główne zagadnienia z zakresu komunikacji, konfliktów oraz polubownych metod ich rozwiązywania.
850 uczniów wzięło udział w warsztatach
Warsztaty miały na celu przekonanie słuchaczy, że:
- Podejście do konfliktu nie jest wrodzonym zestawieniem reakcji, ale raczej rozwiniętym repertuarem umiejętności komunikacyjnych. Uczymy się ich, doskonalimy je i stosujemy w praktyce.
- W dobrym dialogu jest miejsce na różnicę zdań, a efektem nie staje się przekonanie przeciwnika, lecz wzajemne wzbogacenie myślowe.
- Często, zamiast budować porozumienie w otwarty i dojrzały sposób mówić o swoich myślach, uczuciach i potrzebach prowadzimy „gry” z użyciem negatywnych strategii.
- Posłuchaj w kłótni tego, co mówisz, i zastanów się, czy rzeczywiście mówisz to, co chcesz powiedzieć. Dziewięć osób na dziesięć po upływie minuty nie pamięta, tego co powiedziało.
- Częściej eskalację konfliktu wywołuje denerwujący styl komunikowania się, urażona duma, niż eskalacja żądań.
- Właściwa komunikacja jest narzędziem do rozwiązywania i unikania konfliktów, a jej efektem końcowym jest porozumienie między rozmawiającymi osobami.
- Nawet dobra komunikacja nie daje gwarancji, że konflikt zostanie złagodzony lub rozwiązany, ale zła komunikacja zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji lub zaostrzenia konfliktu.
- Aby konstruktywnie rozwiązywać konflikty musimy znaleźć sposoby radzenia sobie z naszymi najgorszymi reakcjami.
- Praca nad lepszą komunikacją to praca nad sobą.
- Docenić konflikt to znaczy dostrzec i wykorzystać jego potencjał. Owszem, jest to trudne i wymaga pracy, ale ryzykując choćby jedno nowe zachowanie w konflikcie, możemy zmienić cały jego przebieg.
- Efektem konfliktu może być sytuacja kryzysowa, która popycha ludzi do zachowań ucieczkowych w stronę uzależnień, myśli samobójczych czy depresji.
- Sytuacje kryzysowe, które wymagają interwencji służb niejednokrotnie zaczynają się od z pozoru błahych konfliktów, które na skutek eskalacji stanowią źródło kryzysu.
- Klub Szkolnego Mediatora - budowanie kompetencji miękkich wśród uczniów rozwiązujących wzajemne spory szkolne przez mediatora rówieśniczego.
-
0 0
Polityków należy nauczyć mediacji.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz