W 83. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, w Biłgoraju uczczono ofiary sowieckich zbrodni. Uroczystości z udziałem przedstawicieli kombatantów, pocztów sztandarowych, władz samorządowych oraz delegacji szkół i mieszkańców, odbyły się na części wojskowej cmentarza przy ul. Lubelskiej.
Tu przy Krzyżu Katyński, wśród grobów żołnierzy Wojska Polskiego sprawowana była Msza święta. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Józef Flis.
-We Mszy świętej spotykamy Zmartwychwstałego Chrystusa, który jest obietnicą naszego zmartwychwstania. Jego miłość i ofiara czyni z nas wspólnotę Eucharystyczną. Jako istoty społeczne żyjemy we wspólnocie rodzinnej, narodowej. Potrzebujemy więc Ojczyzny. Dziś w wigilię rocznicy napadu Związku radzieckiego na Polskę, który razem z Niemcami odebrał nam wolność i Ojczyznę i doświadczył nasz naród zbrodnią mordów, wywózek, grabieży i niewoli. Módlmy się za nasz kraj i tych, którzy w jego obronie złożyli swe życie - zachęcał kapłan.
„Czwarty rozbiór Polski” jak określana jest sowiecka agresja na Polskę, to określenie układu między III Rzeszą Niemiecką a ZSRR z 23 na 24 sierpnia 1939 r. III Rzesza Niemiecka i ZSRR podpisały w Moskwie Pakt o Nieagresji i jako drugi - Tajny Protokół Dodatkowy, w którym oba państwa uzgodniły, że: w razie zmian terytorialnych i politycznych na obszarach należących do państwa polskiego, strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone mniej więcej wzdłuż linii rzek: Pisy, Narwi, Wisły, Sanu (...)”.
17 września 1939 roku, już przed godziną 4:00 nad ranem Armia Czerwona rozpoczęła agresję na Polskę. Lubelszczyzna została zajęta przez 5 Armię (dca komdiw I. Sowietnikow). Jej oddziały, często witane przez Żydów, weszły do Chełma 25 września, do Zamościa 26 września, do Szczebrzeszyna i Krasnegostawu 27 września, a do Biłgoraja 28 września.
Na terenie Biłgorajszczyzny w sowieckie niewolę dostały się trzy grupy Wojska Polskiego. 28 września w Tarnogrodzie (zadenuncjowany przez miejscowych Żydów) w sowieckiej niewoli znalazł się Ośrodek Zapasowy 14 Dywizji Piechoty mjr Adama Solskiego. Tego samego dnia w rejonie Woli Obszańskiej Sowieci zgarnęli do niewoli grupę gen. bryg. Jerzego Wołkowickiego. A 1 października w rejonie Momot i Bukowej w sowieckiej niewoli znalazło się zgrupowanie płk. Tadeusza Zieleniewskiego.
28 września Ribbentrop i Mołotow podpisali kolejny Traktat o Granicy i Przyjaźni, a 4 października protokół dodatkowy z mapą, na której Stalin nakreślił nowy przebieg granicy rozbiorowej. W wyniku tych układów na Lubelszczyźnie nastąpiły ruchy Wehrmachtu i Armii Czerwonej, najpierw ze wschodu na zachód do linii Sanu (30 września), następnie od 3 - 5 października z zachodu na wschód do linii Bugu, który Armia Czerwona miała przekroczyć ostatnimi oddziałami do 12 października. Przez około dwutygodniowy okres pobytu Armii Czerwonej na Lubelszczyźnie, uwidoczniła się wzmożona działalność komunizujących mniejszości narodowych: Ukraińców i Żydów.Opuszczane przez oddziały sowieckie tereny (którym towarzyszył cały kompleks przedsięwzięć, m.in. rabunek polskiego mienia), dzień później zajmował Wehrmacht. Rozpoczynała się „druga” okupacja niemiecka. Zarząd wojskowy tych terenów trwał do 25 października 1939 roku, gdyż dzień później tereny Lubelszczyzny włączone zostały do utworzonego Generalnego Gubernatorstwa.
-Sowiecka okupacja przyniosła terror i wywózki obywateli II Rzeczpospolitej. Rosjanie zaczęli realizować swój zbrodniczy plan. Chodziło o wynarodowienie i zniszczenie narodu polskiego. Okupacja ta była jedną z najczarniejszych kart naszej historii - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.co.pl starosta Andrzej Szarlip.
-Symbolem tych zbrodni stał się Katyń i zamordowanie ponad 21 tys. naszych rodaków, w tym oficerów Wojska Polskiego czy Policji Państwowej. Sowieci mordowali ich bo oni byli wierni Polsce i ideałom, które wyraża zawołanie Bóg - Honor - Ojczyzna. Dziś pamięcią i przekazywaniem historii młodemu pokoleniu, spłacamy dług ich ofiary, która przyniosła nam wolność - dodaje starosta.
Jak zauważa Andrzej Łagożny człowiek Zarzadu Powiatu, jest tzw. „Biłgorajska Lista Katyńska”. -To ustalone ofiary sowieckich zbrodni. Przytoczyć mogę choćby ppor. Edmunda Sorokę z Tarnogrodu, ks. Aleksandra Dubiela kapelana WP z Frampola, czy Kazimierza Iwanowskiego z Biłgoraja. Wśród zamordowanych oficerów ustalono do tej pory personalia 6 żołnierzy i 11 funkcjonariuszy Policji Państwowej - podkreślił.
Dopełnieniem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz złożenie kwiatów przez delegacje.
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Tarnogrodu
Za taką Polska głosowała większość powiatu biłgorajskiego, za Polską podzieloną, skłóconą i skorumpowaną. Gdzie jest Burmistrz Tarnogrodu???!!!
Jan
22:36, 2025-07-08
Jest decyzja Policji na wniosek posłanki. Chodzi o...
PiS robiło referendum w tej sprawie to się ludziom nie chciało głosować to co wam chodzi
Dość cyrku
22:16, 2025-07-08
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Tarnogrodu
A gdzie Burmistrz Tarnogród?Od kiedy radny zapraszany jest na podpisanie umowy. Patologia Pisowska trwa na dobre.
Obyczaje
21:00, 2025-07-08
Jest decyzja Policji na wniosek posłanki. Chodzi o...
Niech ci co odmówili przyjęcia kart referendalnych staną się rodzinami zastępczymi i wezmą ich do domu.
peter
17:53, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz