W Różańcu w gminie Tarnogród rozpoczęły się Witosowe Dni Pola. To druga edycja ogólnopolskiego spotkania rolników - producentów żywności wysokiej jakości. Organizatorem wydarzenia jest NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia rolniczego w Różańcu.
W programie dwudniowego wydarzenia, które rozpoczęło się dziś (tj. 9 lipca), są konferencje tematyczne, debaty, bezpłatne konsultacje, spotkania z przedstawicielami instytucji okołorolniczych. Nie zabraknie też części rozrywkowej, w tym koncertów i atrakcji dla dzieci; te jednak przewidziane są na drugi dzień, czyli na niedzielę 10 lipca.
Sobota, czyli pierwszy dzień wydarzenia to przede wszystkim konferencje tematyczne, spotkania z przedstawicielami środowisk skupiających rolników oraz przedstawicielami instytucji działających na rzecz polskiego rolnictwa.
-Chcemy dotrzeć do rolników i instytucji rolniczych z jasnym przesłaniem. Po pierwsze, to od rolników zależy bezpieczeństwo żywnościowe Polski, to oni odpowiadają za produkcję zdrowej, dobrej jakościowo i smacznej żywności i muszą być za to godnie wynagradzani i wspierani. Stąd właśnie pojawia się drugi cel naszego spotkania, a mianowicie stworzenie takiego centrum informacji i wiedzy dla rolników. Doskonałym miejscem jest Zespół Szkół Rolniczych w Różańcu. To instytucja z wieloletnim doświadczeniem, sprawdzona, rzetelna i otwarta. Wspólnie podejmujemy się inicjatywy, która służąc rolnictwu służy każdej Polsce i każdemu Polakowi - mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ "Solidarności" Rolników Indywidualnych.
-Rozwój rolnictwa, to przede wszystkim wiedza oraz zachęcanie młodych ludzi, by do rolnictwa się przekonali i to rolnictwo zmieniali. By byli konkurencyjni, by wprowadzali te wszystkie nowości i rozwiązania, które pozwolą im rolnictwo uczynić nowoczesnym, a jednocześnie opłacalnym i konkurencyjnym. My od kształcimy m. in. w takim zawodzie jak Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agnotroniki. To właśnie ta agrotronika jest przyszłością. Bo rolnictwo precyzyjne, zmechanizowane, a jednocześnie ekologiczne jest przyszłością. Każdy z nas chce spożywać dobrej jakości żywność bez tej zbędnej chemii i nasze rolnictwo jest w stanie to zapewnić - mówi Zbigniew Wlaź, dyrektor ZS CKR w Różańcu.
Tematem tegorocznych Witosowych Dni Pola jest pszczoła. Wydarzenie przebiega pod hasłem „Pszczoła bohater”. -Utarł się taki stereotyp, że pszczoła to tylko miód. To nie prawda, bo jest cały szereg owocu=ów pracy pszczół, które znajdują zastosowanie w gastronomii czy lecznictwie oraz kosmetologii. Jednak chyba takim najważniejszą pracą dla dobra ludzi i ludzkości, jaką wykonują pszczoły to jest zapylanie. Od razu podam przykład na prawdziwość tej tezy. Otóż 90%, z ponad 100 roślin, które wymagają zapylania odwiedzają pszczoły. Dzięki temu ludzie i zwierzęta mają co jest. Weźmy choćby rzepak. Zbiory są o 30% większe, jeśli przy plantacji jest pasieka. To widać jaką potężną pracę wytonują pszczoły - mówi Tadeusz Dylon, prezydent polskiego Związku Pszczelarskiego.
-Jeśli jesteś przeziębiony napij się ciepłej wody lub herbaty z miodem - tak słyszeliśmy od naszych babć. Ale obok miodu od pszczół otrzymujemy pyłek pszczeli, który ma właściwości antyoksydacyjne, obniża poziom cholesterolu we krwi i działa przeciwmiażdżycowo. Pierzga działa antybakteryjnie, regeneracyjni, uodporniająco, odtruwająco i odżywczo, a propolis ma około 300 różnych składników, z których najważniejsze to flawonoidy, kwasy aromatyczne, garbniki. Widzimy więc ile dobra otrzymujemy od pracowitych pszczół. Trzeba mądrze i odpowiedzialnie do nich podchodzić - przekonuje z kolei Marek Barzyk, pszczelarz ekologiczny.
Dzisiejsze konferencje potrwają do godzin popołudniowych na jutro organizatorzy zaplanowali obok bloku dyskusji i konferencji także koncerty i występy artystyczne.
Delegacja Powiatu Biłgorajskiego na XVI Pielgrzymce
Dobrze że starostwo ma takiego człowieka, chciałbym zobaczyć jego oświadczenie majątkowe. Czuje że kościół mu nie pomorze.
kil
21:01, 2025-05-11
Delegacja Powiatu Biłgorajskiego na XVI Pielgrzymce
Przypominam sobie jak starosta dążył żeby zatrudnić tego Pana. Zdublowali stanowisko a tu widać jak jest jest niezastąpiony.
nic
20:53, 2025-05-11
Pierwsza w tym roku "Garażówka" w Biłgoraju
Tak, przedmioty wystawiane są ze strychu, piwnic, niepotrzebne i stare. Ale ceny tych przedmiotów to już co innego. Drogo a nawet bardzo droga. Niekiedy ceny były wyższe jak za taki sam, nowy towar kupiony w sklepie. Chyba ideą garażówki miało być "tanio".
abc
17:19, 2025-05-11
Ekspertka z TV poprowadziła warsztat w Biłgoraju
Rozwód niestety czasem jest koniecznością, żeby się uwolnić od domowego oprawcy.
opinia
07:05, 2025-05-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz