Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Winna latorośl

Dodał: red Data: 2021-05-01 19:32:12 (czytane: 680)

On sam jest „prawdziwą winoroślą”, Jego Ojciec jest Winiarzem. A wszyscy, którzy wierzą w Jezusa, przez chrzest stali się winnymi latoroślami. Oznacza to, że wszyscy żyjemy jak latorośle winorośli, zwanej Chrystusem.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Jana (J 15, 1 - 8):
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.
Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

winorosl.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Jezus nie jest zainteresowany nauczaniem nas agrokultury, ale wszystko, co możemy zaobserwować w przyrodzie, traktuje jako okazję do wskazania na Królestwo Boże. A tu, w naturze, na obszarach, gdzie dojrzewa wspaniały krzew winorośli, które pielęgnują dobrzy gospodarze. Ile zależy od winiarzy. Poświęcają swój czas, uważnie obserwują wzrost każdego krzewu winnego i robią wszystko, co możliwe, aby latorośle w pełni uczestniczyły w życiu winorośli.

Podobnie, mówi Jezus, jest z królestwem Bożym. On sam jest „prawdziwą winoroślą”, Jego Ojciec jest Winiarzem. A wszyscy, którzy wierzą w Jezusa, przez chrzest stali się winnymi latoroślami. Oznacza to, że wszyscy żyjemy jak latorośle winorośli, zwanej Chrystusem. On jest naszym prawdziwym życiem. Tylko w komunii z Nim mamy życie. Gdyby bowiem gałąź oddzieliła się od tej winorośli, oznaczałoby to dla niej śmierć. Z drugiej strony winorośl żyje dalej. Czy nie jest tak samo z naszym połączeniem z Jezusem Chrystusem? Dopóki pozostajemy z Nim połączeni w wierze, miłości i modlitwie, nasza dusza pozostaje żywa. W związku z Chrystusem przynosimy bogate owoce, ale poza nim nic nie możemy zrobić.

Obraz jest wyrazisty: jako chrześcijanie należymy do Jezusa Chrystusa Pana; jak latorośle winorośli jesteśmy włożeni w krzew winny, którym jest Chrystus. Gdyby ktoś oddzielił taką gałąź od winorośli, wówczas jej życie umiera. Dokładnie tak się dzieje, gdy człowiek oddziela się od Boga świadomym i dobrowolnym grzechem ciężkim. Wtedy traci boskie życie. Wysycha jak martwa gałąź winorośli, która już do niczego się nie nadaje. Jezus mówi, że zostanie wrzucony do ognia i spalony. Oczywiście każdy obraz ma również swoje ograniczenia: suchej i martwej gałązki winorośli nie można przesadzić ani ożywić. Z drugiej strony my, ludzie, możemy dzięki przebaczeniu udzielonemu przez Boga w świętej spowiedzi odzyskać życie z Bogiem. Jesteśmy niejako wskrzeszeni z Chrystusem, Który za nas umarł. W ten sposób zostajemy ponownie zasadzeni w krzewie winnym, którym jest Chrystus.

Ale Bóg w żadnym wypadku nie chce, żebyśmy się od niego oddzielili. Dlatego tak ważne jest dla nas pielęgnowanie kontaktu z Bogiem na modlitwie i przyjmowanie sakramentów świętych. To właśnie Komunia Święta przyjęta z godnością jednoczy nas z winem Chrystusa. Nie powinniśmy zniechęcać się próbami i niedogodnościami, jakie przygotowuje dla nas życie, ponieważ są one znakami miłości Boga Ojca. Tak jak dobry winiarz oczyszcza i przycina poszczególne winorośle, aby przyniosły więcej owoców, tak Bóg pozwala, aby niektóre rzeczy wystawiły na próbę naszą miłość i lojalność, aby przez to jeszcze bardziej wzmocniło się nasze oddanie Jego świętej woli. Zawierzmy siebie całkowicie miłości Bożej i każdego dnia starajmy się o jeszcze większą wierność w wypełnianiu przykazań Bożych oraz w życiu opartym na wierze, nadziei i miłości.

Mocno osadziła się w naszej pamięci wypowiedź Jezusa, co się stało z latoroślą, która nie wydała owocu. Została odcięta, zebrana i wrzucona do ognia i płonie. Czytając Ewangelię i trwając na modlitwie nie chcemy tego. Pragniemy na zawsze pozostać w łączności z winoroślą. Często też chcemy oczyścić winorośl, aby przyniosła owoce.

W tym życiu liczą się nie korzyści ziemskie, ale pokój z Bogiem i przeżywana miłość bliźniego. Prosimy dziś Pana o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej, abyśmy mogli to czynić coraz lepiej.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: winorośl   krzew winny   chrystus   komentarz do ewanegelii

Zobacz także

Niejedno imię - Miłość

Dodane: 2021-05-09 09:01 - Komentarze  (3)  czytane (550)

TAGI: komentarz do ewangelii, miłość, bóg, ks. sławomir koronaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.56.184

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju

W Tarnogrodzie ruszył Punkt Szczepień Powszechnych

Biłgoraj. Uroczystości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Będą u nas dwa punkty organizacji Punktów Szczepień Powszechnych

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ponadczasowe buty, które musisz mieć w swojej szafie!

Jedna para butów na każdą okazję? Wykluczone! Czółenka, które będą doskonale współgrać z damskim garniturem lub klasyczną ołówkową...