Wiadomości - Kultura, rozrywka

Z biłgorajskim pirogiem na dożynkach u Prezydenta

: red Data: 2012-09-19 17:32:00 (czytane: 6345)

O wyjeździe naszych zespołów na Prezydenckie Dożynki do Spały, informowaliśmy Państwa jeszcze w trakcie trwania święta plonów, w sobotę 15 września. Dziś prezentujemy relację i zdjęcia przesłane przez UG Biłgoraj.

15 i 16 września w Spale miały miejsce Dożynki Prezydenckie. W tym roku w pawilonie województwa lubelskiego prezentowała się Gmina Biłgoraj, a na scenie zespół „Jarzębina” z Bukowej oraz Kapela Ludowa „Krążałka”. Wieniec dożynkowy województwa lubelskiego przygotowany został przez Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy i zdobył on zaszczytne 2 miejsce oraz nagrodę w wysokości 8 tys. zł w konkursie na najpiękniejszy wieniec.


dozynki_prezydenckie_spala_bilgoraj.jpg


W prezentacji wieńca paniom ze Stężycy towarzyszył zespół „Pelagia” z Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Jednak główną oprawę pawilonu lubelskiego stanowiły stoiska z rękodziełem, gadżetami i  kuchnią tradycyjną Ziemi Biłgorajskiej. Prezentowane pokazy ginących zawodów: łubiarstwa, sitarstwa oraz strugania łyżek z drewna przyciągały rzesze zwiedzających.Zobacz także:

Nasze zespoły na Prezydenckich Dożynkach w Spale


Goście lubelskiego stoiska mogli zasmakować w pirogu biłgorajskim, krążałkach, swojskim chlebie, dżemach żurawinowych, smalcu czy domowych wypiekach. Kapela Ludowa „Krążałka” oraz zespół „Jarzębina” z Bukowej  prezentowały tradycyjny repertuar regionu biłgorajskiego. Skoczne utwory oraz zabawne przyśpiewki zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy.

Reklama.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stroje: biłgorajsko – tarnogrodzki i sitarski, w których występowały nasze zespoły. Dekoracja bogata w sita, zdobiona biłgorajskim haftem, darami runa leśnego oraz wyrobami rękodzielniczymi sprawiła, że stoisko Gminy Biłgoraj wyróżniało się na tle innych.

Bogatą wystawę płodów rolnych zapewnił Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Końskowoli a materiały promujące całe województwo lubelskie zapewnił Urząd Marszałkowski. Nic więc dziwnego, że pawilon lubelski był najchętniej odwiedzanym spośród wszystkich pawilonów prezentujących 16 województw. Wśród zwiedzających nie zabrakło również znanych osobistości, w tym Piotra Gruszki z polskiej reprezentacji siatkarzy.

fotoreportaż


/Ewelina Lemieszek, UG Biłgoraj/

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.70.216

Anita ze St-ic (2012-09-20 20:42:26)

Super ;) Moje Gratulacje dla tych, którzy szerzą kulturę ludową. Pozdrowienia dla Kapeli Ludowej "Krążałka" :)

Nina (2012-09-20 11:42:53)

No i właśnie takie momenty napawają m,nie dumą, iż jestem biłgorajanką.

(2012-09-19 20:10:25)

zazdrośnik

wielkie mecyje (2012-09-19 20:00:17)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...