Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Tarnogrodzie trwa międzywojewódzkie sejmikowanie

Dodał: red Data: 2021-06-12 08:21:51 (czytane: 1441)

W Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury trwa 46. Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. W wydarzeniu uczestniczą zespoły ludowe, amatorskie grupy teatralne oraz zespoły obrzędowe z Południowo - Wschodniej Polski. To pierwszy sejmik w tym roku i pierwszy organizowany nie on-line po ogłoszeniu pandemii Covid-19.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajMiędzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych odbywa się w Tarnogrodzie od 1975 roku. Formuła sejmików obejmuje pięć przeglądów międzywojewódzkich, podczas których wiejskie zespoły teatralne prezentują spektakle. -Gospodarzami sejmików międzywojewódzkich oprócz Tarnogrodu są Bukowina Tatrzańska, Ożarów, Stoczek Łukowski i Kaczory. Podczas tych spotkań widz ma możliwość poznania tradycji i obrzędów z danego regionu Polski, obserwuje od dawna niewykonywane czynności gospodarskie. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec oraz prac wiejskich - informuje Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury i komisarz Sejmików. Jak dodaje najlepsze spektakle z pięciu regionalnych przeglądów prezentują się na Ogólnopolskim Sejmików Teatrów Wsi Polskiej, który odbywa się od 1984 roku, jesienią w Tarnogrodzie.

tok_tarnogrod.JPG

Międzywojewódzki Sejmik w Tarnogrodzie jest pierwszymi w Polsce organizowanymi stacjonarnie od czasu ogłoszenia pandemii, pierwotnie miał odbyć się w lutym, data została jednak przesunięta z racji panujących obostrzeń. Organizatorami imprezy są Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej w Tarnogrodzie. Patronami i wsparciem finansowym służą także Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i Burmistrz Tarnogrodu. -Z przyjemnością wspieramy Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych organizowany w Tarnogrodzie. To przedsięwzięcie promujące naszą kulturę ludową. Przez to kultywujemy te wartości, te składniki naszej kultury, które są ważne nie tylko lokalnie ale ważne są z punktu widzenia całego społeczeństwa. Są ważne do ocalenia tożsamości, do ocalenia tego co wszystkie co nas definiuje i z czym na polu kultury możemy się utożsamiać z czego wyrośliśmy - mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

miedzywojewodzkie_sejmiki_tarnogrod_2021__2_.JPG

-Tegoroczny sejmik jest szczególny, bo po pierwsze po czasie pandemii, a po drugie w nowej scenerii, wyremontowanego Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury co napawa nas nadzieję, że stworzone tutaj warunki posłuży kultywowaniu tych tradycji, które są z tym miejsce w sposób szczególny i historycznie i sentymentalnie związane - dodaje Szarlip. -Dziś Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, dzięki staraniom poprzedniego burmistrza i jego zastępcy oraz obecnych władz samorządowych jest obiektem na miarę XXI wieku, który służył będzie mieszkańcom i gościom. Jest także wspólnie z sejmikami wizytówką regionu na całą Polskę. To wielki dzień dla Tarnogrodu, wielki dla mieszkańców, wielki dla Sejmików. Sejmiki są świętem, ja pamiętam je od dzieciństwa, dziś mają należytą oprawę miejsca, która w połączeniu z zaangażowaniem organizatorów i przychylnością mieszkańców jest gwarantem sukcesu - podkreśla wicemarszałek Michał Mulawa.

miedzywojewodzkie_sejmiki_tarnogrod_2021__4_.JPG

Jak podkreśla profesor Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS i pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Kultury Dziedzictwa Wsi ds. programowych, warto przyjechać do Tarnogrodu by obejrzeć Sejmikowe skarby. -Są to skarby niematerialne w postaci przedstawień, odgrywanych na scenie ale to także skarby materialne w postaci oryginalnych rekwizytów czy strojów. Dziś takie rzeczy zobaczyć można w skansenach, na scenie one ożywają i stają się znów rzeczami użytecznymi, użytymi by wykonać konkretna pracę czy przygotować konkretny obrzęd - wyjaśnia.

miedzywojewodzkie_sejmiki_tarnogrod_2021__5_.JPG

-Wszystkie najlepsze zespoły teatralne polskiej wsi przyjeżdżają do Tarnogrodu. Są to sztuki obrzędowe, sztuki dramatyczne czy te które moglibyśmy określić jako komedie. Zespoły są wielopokoleniowe i pokazują jak to kiedyś było na wsi angażując w przekazywanie kultury kolejne pokolenia. Pokazują jak kiedyś wyglądało życie i jak ono kształtowało kulturę. Ludzie spotykali się razem śpiewali, razem jedli, razem się bawili, razem tworzyli - podkreśla Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

miedzywojewodzkie_sejmiki_tarnogrod_2021__1_.JPG

Parce łubiarza i związane z nią zwyczaje i rozmowy przedstawił Zespół Jarzębina. -Nasza wieś położona jest w środku lasu na ubogich ziemiach. Na tych ziemiach rosną jednak dorodne sosny, który nadają się na łuby wykorzystywane do produkcji sit. U nas nadal te łuby się wytwarza, więc pokazujemy nie wymyślone przedstawienie ale realną pracę, która kiedyś dawała utrzymanie wielu rodzinom i przysłużyła się rozwojowi biłgorajskiego sitarstwa - mówi Maria Jargieło, kierownik Zespołu.

miedzywojewodzkie_sejmiki_tarnogrod_2021__6_.JPG

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjętą w czerwcu 2018 roku, Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich teatrów został wpisany do Krajowego rejestru Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to pierwszy wpis do polskiego rejestru dobrych praktyk.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: tok tarnogród   sejmiki wiejskich zespołów teatralnych   międzywojewódzki sejmik   teatry wiejskie

Zobacz także

Twórczo i aktywnie we Frampolu

Dodane: 2021-07-29 08:44 - Komentarze  (0)  czytane (178)

TAGI: czemu frampol, piknik rodzinny, gmina frampol, wakacjeKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.191.36

Aneta (2021-06-14 14:11:22)

Wielkie ukłony dla organizatorów i aktorów -amatorów! Pozdrawiam gościnny Tarnogród!

(2021-06-12 14:25:09)

Chwała Panu Dubajowi, twórcy tego Sejmiku.

Tarnogród (2021-06-12 09:20:39)

Panie Stróż dziękujemy za odnowiony Dom Kultury.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Autodrom odzyskany

Dobry Start tylko przez internet i na konto

Podsumowanie 2,5 roku VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju

Urwanie chmury nad gminą Turobin

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie na 2021 rok rozstrzygnięty

Konkurs Grantowy "Działaj Lokalnie" w 2021 roku został rozstrzygnięty. Dotacje na łączną kwotę 55 tys. zł otrzymało 14 grantobiorców,...