Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2021-04-10 19:52:20 (czytane: 1908)

W 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Biłgoraja uczcili pamięć polskich oficerów zamordowanych przez sowietów w 1940 roku oraz rządowej delacji, która zginęła 70 lat później w katastrofie pod Smoleńskiem.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajUroczystości - z racji pandemii - miały symboliczny charakter i odbyły się w reżimie sanitarnym. Uczestnicy późnym popołudniem uczestniczyli w Mszy świętej sprawowanej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Roman Sawic.

zbrodnia_katynska__1_.JPG

W okolicznościowej homilii przypomniał fakty historyczne, których finałem stała się Zbrodnia Katyńska oraz kwestie związane z katastrofa smoleńską. Posłuchaj:

Po Mszy świętej uczestnicy udali się na część wojskową cmentarza przy ulicy Lubelskiej, tutaj przy Krzyżu Katyńskim złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. -Tak jak wspomniał w homilii ks. Roman Sawić, groby nie mogą nas dzielić. W taki dzień jak dziś powinniśmy umieć wznieść się ponad podziały polityczne, ponad codzienność i wspominając ofiary Zbrodni Katyńskiej i ofiary katastrofy smoleńskiej uczcić tych, którzy zginęli na służbie Ojczyzny. Ważna est historia, ważne jest wyciąganie z niej wniosków ale równie ważna jest pamięć, wdzięczność i szacunek dla tych, którzy dla Polski zapłacili największą. Dziś możemy im za to odpłacić wdzięczną pamięcią i modlitwą - mówiła poseł Beata Strzałka.

zbrodnia_katynska__2_.JPG

Na fakt, że prawda o Katyniu musiała czekać lata, by zostać odkryta, mówił Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna.

zbrodnia_katynska__3_.JPG

-Oficerowie Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, oraz przedstawiciele polskiej elity zamordowani w 1940 roku, na wieki mieli być ukryci pod ziemią. Przez okres komunizmu prawdy o mordzie w Katyniu nie można było ujawnić i dopiero nieugiętość rodzin, walką o prawdę, działalność badaczy i wreszcie przyznanie się Rosjan pozwala odkrywać przygotowania, realizację i znaczenie katyńskiego mordu. Bardzo się cieszę, że choć w ten skromny ze względu na pandemię sposób mogliśmy uczcić naszych bohaterów - podkreśla Kurzyna.

Reklama.

Historyk, dr Adam Balicki zaznacza, że Zbrodnia Katyńska i katastrofa smoleńska to jedne z największych dramatów w historii Polski. -Z jednej strony to pamięć o elicie naszego narodu zamordowanej w lasach katyńskich, z drugiej to symboliczna walka o prawdę i honor. Ofiary Zbrodni Katyńskiej zostały zamordowane dwukrotnie. Po pierwsze przez eliminację fizyczną, a po drugie skazano ich na niepamięć. W okresie komunistycznym chciano ich wymazać z polskiej historii. Dopiero po upadku komunizmu, po transformacji ustrojowej temat ten stał się tematem dostępnym dla wszystkich. To jedna z ważniejszych rocznic, jakie obchodzimy. Zbrodnia Katyńska ma także biłgorajski wymiar, na tzw. biłgorajskiej liście katyńskiej jest kilkanaście nazwisk. To byli to oficerowie Wojska Polskiego oraz Policji Państwowej - przypomina.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 45

Tagi: zbrodnia katyńska   katyń   katastrofa smoleńska   biłgoraj

Zobacz także

Wojewoda nie chce już zmiany nazwy ulicy w Biłgoraju

Dodane: 2021-05-12 08:34 - Komentarze  (16)  czytane (1646)

TAGI: wojewoda lubelski, zmiana nazyw ulicy, uica romana gesinga, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.191.87

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju

W Tarnogrodzie ruszył Punkt Szczepień Powszechnych

Biłgoraj. Uroczystości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Będą u nas dwa punkty organizacji Punktów Szczepień Powszechnych

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Powiat biłgorajski: Podsumowanie kwietnia w kontekście epidemii Covid-19

Kolejny miesiąc życia w epidemii. Covid-19 nie odpuszcza. Trwa narodowy Program Szczepień, a rząd co jakiś czas wprowadza lub łagodzi...