Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tereszpol po nawałnicy: Będzie wsparcie za pośrednictwem wojewody lubelskiego. Pomoc deklaruje także wicemarszałek Mulawa

Dodał: red Data: 2021-05-04 17:47:34 (czytane: 1447)

Dziś w Tereszpolu obecni był przedstawiciel rządu w regionie i przedstawiciel władz województwa lubelskiego oraz przedstawiciele władz samorządu powiatowego. Obecna była także poseł Beata Strzałka. Spotkali się oni z poszkodowanymi mieszkańcami miejscowości Tereszpol Zygmunty oraz władzami gminy.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajPrzypomnijmy, 2 maja trąba podwietrzna uszkodziła - jak się ostatecznie okazało - cztery budynki mieszkalne i zniszczyła lub uszkodziła dziewięć budynków gospodarczych.

wojewoda_tereszpol_1.JPG

-Jeszcze tego samego dnia powołaliśmy komisję do szacowania strat. Ona już zakończyła pracę, straty oszacowano na 311 tys. zł. Poszkodowane rodziny odwiedzili także przedstawiciele ubezpieczyciela, bo wszystkie uszkodzone lub zniszczone budynki były ubezpieczone. Złożyliśmy także stosowne wnioski do wojewody o pomoc celową. W tej chwili trwają prace porządkowe, w których pomagają gminni pracownicy i sprzęt będący w dyspozycji naszej gminy. Wszystkie budynki mieszkalne są zabezpieczone - podkreśla wójt Jacek Pawluk.

wojewoda_tereszpol.JPG

Poszkodowanych odwiedził dziś wojewoda Lech Sprawka, jego przedstawiciel, na obszarze poszkodowanym był już w niedzielę 2 maja zaraz po nawałnicy. -Zniszczenia duże, ale dotyczące stosunkowo małej ilości mieszkańców, ale dla nich to jest dramat oczywiście. Oprócz budynków mieszkalnych uszkodzone są budynki gospodarcze część sprzętu zniszczona. W wymiarze indywidualnym jest to dramatyczna sytuacja. Jeśli chodzi o gminę Tereszpol, w tej chwili trafiły do Urzędu Wojewódzkiego wnioski dla trzech rodzin o zasiłki. W dwóch przypadkach są to zasiłki po 6 tys. zł w jednym przepadku 1,5 tys. zł. W ciągu jednego dwóch dni maksymalnie środki przekażemy do Urzędu Gminy, a urząd przekaże poszkodowanym - informuje wojewoda Lech Sprawka.

wojewoda_tereszpol_2.JPG

-Samorządność to również solidarność. My w takich wyjątkowych sytuacjach, w takich jak tutaj w Tereszpolu pochylamy się nad prośbami samorządowców. Ja przekażę te informacje Zarządowi Województwa Lubelskiego i na jutrzejszym Zarządzie to przeanalizujemy i podejmiemy decyzję wtedy o wsparciu tych poszkodowanych rodzin. Cieszmy się, że nie doszło do większych tragedii. Te straty materialne, któe tutaj widzimy są rzeczywiście potężne ale uda się odbudować te domostwa, te budynki, które trąba powietrzna w niektórych miejscach wręcz zrównała z ziemią - zauważa Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Zobacz także: Trąba powietrzna szalała nad Tereszpolem. Uszkodziła domy, zniszczyła budynki gospodarcze (FOTO)

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: trąba powietrzna   gmina tereszpol   powiat biłgorajski   burza

Zobacz także

Trojaczki z Goraja

Dodane: 2021-05-03 19:44 - Komentarze  (1)  czytane (3740)

TAGI: trojaczki, gmina goraj, dzieci, szpitalKomentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.70.216

(2021-05-05 13:15:22)

Jeśli chodzi o UM w Lublinie to proponuję przed wyborami spisać, wszystkie ciosy dane w stronę naszego miasta, i wręczyć chłopakom z Lublina, którzy wspólnie z Panem Mulawą przyjadą reklamować się pod kościołami.

(2021-05-05 11:04:14)

Pominięcie Biłgoraj w zakresie przydzielania środków z funduszu inwestycyjnego jest haniebnym błędem, niestety skrzywdzono mieszkańców Biłgoraja, m.in. Szkołę Podstawową nr 1, czyli uczniów.

Krzyś (2021-05-05 08:59:21)

A co na to biłgorajski Pis?
Dlaczego nie pomaga miastu?
Pani Strzałka, Pan Łagożny, Książek i reszta od czego oni są? Przecież tu mieszkają.
Może ktoś wymieni jakieś zasługi dla miasta?

Tomasz (2021-05-05 08:46:20)

Panie Mulawa a jak się mają sprawy dot. Biłgoraja. Jednym zabieracie a drugim dajecie.
Czy to jest ta Wasza sprawiedliwość? Współczuje tylko biłgorajskim wyborcom PIS-u. Głosowali a teraz musza płacić myto.

Artykuł z gazety "Mieszkańcy zapłacili podwójnie”
Mowa o odszkodowaniu, jakiego Zarząd Województwa Lubelskiego żąda od samorządu Biłgoraja tytułem odszkodowania za grunty przejęte pod budowę ul. Piaskowej, która wcześniej stanowiła pas drogi wojewódzkiej – alei Jana Pawła II.

Sprawa toczy się od 2019 roku. Wówczas, w połowie lipca, burmistrz zwrócił się do Zarządu Województwa Lubelskiego o zrzeczenie się odszkodowania za grunty przejęte pod budowę ulicy Piaskowej, a stanowiące wcześniej pas drogi wojewódzkiej – alei Jana Pawła II. Taką możliwość bezpłatnego zrzeczenia przewiduje art. 12 ust. 7 tzw. specustawy drogowej. Burmistrz podkreślił, że aleja Jana Pawła II została przebudowana przez miasto przy niewielkim udziale finansowym powiatu biłgorajskiego i województwa lubelskiego. Również ciężar przebudowy dróg wojewódzkich ul.: T. Kościuszki, Zamojskiej i Tarnogrodzkiej miasto wzięło na siebie, ponosząc przy tym ogromne koszty. – To również miasto wybudowało od podstaw obwodnicę północną, którą przekazało województwu lubelskiemu i dziś stanowi ona przedłużenie drogi wojewódzkiej nr 858. Wartość zadań wykonanych przy drogach wojewódzkich wyniosła 104 mln 870 tys. zł, a wkład własny miasta Biłgoraja wyniósł 13,8 mln zł. Udział finansowy województwa lubelskiego w budowie tych dróg wyniósł 2,4 mln zł, a powiatu biłgorajskiego 4,1 mln zł – informuje Janusz Rosłan.

Kolejne pisma w tej sprawie zostały przesłane do Zarządu Województwa Lubelskiego w dniach: 9 sierpnia 2019 r., 20 lipca 2020 r., 19 października 2020 r., 7 stycznia 2021 r. oraz 22 marca 2021 r. – Dzięki uprzejmości starosty biłgorajskiego zorganizowane zostało również spotkanie z wicemarszałkiem województwa lubelskiego Michałem Mulawą, na którym prosiłem o przychylne rozpatrzenie prośby – dodaje włodarz miasta.
Niestety, spotkania i pisma nie przyniosły efektu. W marcu do Urzędu Miasta Biłgoraja trafiło pismo wicemarszałka Michała Mulawy, w którym poinformował, że zrzeczenie się odszkodowania może spowodować zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez województwo lubelskie. Prosił jednocześnie o przekazanie odszkodowania w kwocie 76 tys. 303 zł wraz z odsetkami liczonymi od 5 stycznia 2021 r. na rachunek bankowy Urzędu Marszałkowskiego. – Mieszkańcy naszego miasta po raz drugi zapłacą za drogi wojewódzkie, w tym przypadku cześć drogi wojewódzkiej, dziś ulicy Piaskowej, niegdyś alei Jana Pawła II – komentuje Janusz Rosłan.

Jednak, gdy to samorząd województwa lubelskiego ma ponosić identyczne koszty w związku z inwestycjami wykonywanymi na terenie gminy Tarnogród i Biłgoraj prosi o zrzeczenie się odszkodowania. Jako podstawę prawną podaje ten sam dokument, na który powołuje się burmistrz Biłgoraja. – 16 kwietnia 2021 r. Zarząd Dróg Wojewódzkich wystąpił w imieniu województwa lubelskiego do burmistrza Tarnogrodu i wójta gminy Biłgoraj o zrzeczenie się, w oparciu o tę samą podstawę prawną, tj. art. 12 ust. 7 specustawy drogowej, odszkodowania za działki wywłaszczone pod przebudowę drogi wojewódzkiej nr 835 – informuje Janusz Rosłan. Dodaje, że samorząd Biłgoraja nabywał grunty od marszałka i musiał ponieść koszty. – Ten sam marszałek chce, aby tego odszkodowania zrzekły się miało Tarnogród i gmina Biłgoraj na podstawie tej samej ustawie prawnej. W naszym przypadku odpowiedział, że stanowiłoby to naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Oczywiście jest to niepoparte żadnymi przepisami prawnymi. Musiał ktoś marszałkowi podsunąć źle zredagowane pismo do podpisu – skwitował burmistrz Biłgoraja."

(2021-05-04 19:49:04)

Lakierki …

??? (2021-05-04 19:20:26)

dajcie spokój jaka szopka.... niech lepiej wójt powie co robił zaraz po nawałnicy... (czytaj) zdjęcia.... nawet nie pomógł zabezpieczać mienia...

No (2021-05-04 19:00:52)

Hej chłopaki. Lans na takich wydarzeniach wymaga innego przyodziewku: kurtka panterka lub lekko sportowa wiatrówka. Uczcie się od najlepszych- Putin, Duda itd.

przecież Tereszpol to (2021-05-04 18:24:46)

pisowiecka enklawa powiatu zaraz po chinach (czyt. aleksandrowie).

zawiedziona (2021-05-04 18:15:55)

no nie spotkanie tak zacnych oficjeli i taka skromna sesja zdjęciowa ?!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jest decyzja Sądu w sprawie upadłości Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,...

Odpowiedź Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj na list otwarty burmistrza Miasta Biłgoraj

Pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników...

Trąba powietrzna szalała nad Tereszpolem. Uszkodziła domy, zniszczyła budynki gospodarcze (FOTO)

2 maja nad miejscowością Tereszpol - Zygmunty w gminie Tereszpol...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Przedszkole Niepubliczne Smerfy prowadzi zapisy

Można zapisać dziecko w wieku od 2,5 roku do lat 6, do Przedszkola...

Ogłoszenia