Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Szczęście bliskości Boga

Dodał: red Data: 2021-06-05 23:53:27 (czytane: 870)

W Jezusie Chrystusie Bóg ponownie oferuje nam pojednanie ze swoją najświętszą wolą, którą przekroczyliśmy w grzechu. Jezus mówi, że każdy, kto spełnia wolę Bożą, jest dla niego jak brat, siostra i matka. Znowu stajemy się przyjaciółmi Boga, a tym bardziej: Jego dziećmi.Słowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 3, 20 - 35):
Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów».
Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: «Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy».
Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże i wtedy dom jego ograbi.
Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».
Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie».
Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są braćmi?». I spoglądając na siedzących wokoło Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».

obecnosc.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Już Księga Rodzaju przypomina nam o pokusie złu, które determinowały i kształtowały człowieka od początku jego istnienia tu na ziemi. Oczywiście: prawdziwą istotą grzechu jako winy przed Bogiem jest to, że człowiek dobrowolnie wybiera zło; że nie czyni tego, co słuszne przed Bogiem, ale chętnie ulega pokusom własnej natury, swojego otoczenia i ostatecznie pokusie diabła – przedstawionego w Biblii jako „węża”.

Wina osoby, która ukrywa się przed Bogiem po tym, jak popełniła grzech, jest opisana w sposób konkretny z punktu widzenia psychologii. Pierwszym grzesznikom brakuje naturalnej bezstronności, tak że problemem staje się pierwotna nagość; skłonność do zła stała się zbyt oczywista i oddziałująca. Bóg zaradza temu dostarczając ludziom ubrania. Adam i jego żona nie są oszczędzeni przed konfrontacją z własną osobistą winą, której konsekwencje muszą ponieść. Jednocześnie jednak Pan Bóg w dobry sposób zapowiada nowy początek: przepowiedziana zostaje bitwa między niewiastą i jej potomstwem z jednej strony a wężem i jego potomstwem z drugiej. Konflikt zostanie rozstrzygnięta na korzyść syna kobiety, który zmiażdży głowę węża i w ten sposób ostatecznie pokona zło. Kościół widzi tutaj mesjańską obietnicę przyjścia Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.

Bez Odkupiciela ostatecznie nie byłoby wyjścia z naszej własnej nędzy: ludzkość nigdy nie odzyskałaby szczęścia łączności z Bogiem i ze sobą nawzajem, które zostało pierwotnie dane, ale utracone przez grzech. Raj byłby bezpowrotnie utracony. Niektórzy pesymiści rzeczywiście tak to widzą. Rozpaczają nad stanem świata i własnym uwikłaniem w zło. Ale czy naprawdę tak wygląda życie? Czy w końcu nie ma wyjścia? Czy istnieje odkupienie i zbawienie od grzechu i całego związanego z nim zła?

W Jezusie Chrystusie Bóg ponownie oferuje nam pojednanie ze swoją najświętszą wolą, którą przekroczyliśmy w grzechu. Jezus mówi, że każdy, kto spełnia wolę Bożą, jest dla niego jak brat, siostra i matka. Znowu stajemy się przyjaciółmi Boga, a tym bardziej: Jego dziećmi.

Przez swoje cierpienie i śmierć na krzyżu wcielony Syn Boży pokonał moc grzechu i śmierci. W swoim zmartwychwstaniu daje nam nowe życie z Bogiem i pojednanie ze sobą. Miłość Boga i bliźniego jest nowym przykazaniem Chrystusa. Bóg daje nam siłę, abyśmy napełnili ją radością.  Mamy więc wielką pociechę: wszystko, co negatywne na świecie jest tymczasowe. Prawdą jest, że jest grzech i zło, jest cierpienie i śmierć; jest też szatan, sprawca zła, a zło jest potężne. Jezus Chrystus jest jednak silniejszy. Pokonuje niewierność ludzi poprzez swoją wierność woli Bożej.  Ubezwłasnowolnił diabła, ponieważ Bóg jest silniejszy. Kto wierzy w Jezusa, już uczestniczy w zwycięstwie Chrystusa, Który pewnego dnia zostanie dopełniony w wiecznej chwale.

Jezus Chrystus, nowy Adam, odkupił nas, a my jako ludzie pełniący wolę Bożą należymy do Jego duchowej rodziny; dla Niego jesteśmy bratem, siostrą i matką (por. Mk 3,35). I nikt inny nie jest bardziej „Matką” dla naszego Pana Jezusa Chrystusa i dla nas wszystkich niż Najświętsza Maryja Panna, Która z wiarą przyjęła słowo Boże i urzeczywistniła je w życiu.  Niech nam pomoże odkrywać głębię naszej wiary poprzez wstawiennictwo u swojego Syna.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: bliskość   bóg   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona

Zobacz także

Cierpliwość w budowaniu Królestwa

Dodane: 2021-06-12 21:50 - Komentarze  (0)  czytane (401)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, biłgorajKomentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.249.157

ciekawy (2021-06-07 17:46:15)

Która???

(2021-06-07 16:15:49)

posłanka na TV też się zna?

Grzegorz z Chetyna (2021-06-06 18:54:39)

"Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie."

Mt 6, 1

(2021-06-06 17:45:40)

Precz z przekretasami

(2021-06-06 17:41:57)

„Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.”

Ewangelia według Świętego Łukasz.

(2021-06-06 17:36:00),,Jedyne, co musicie robić to dobrze się bawić, nie interesujcie się światem i wydarzeniami was otaczającymi. On będzie z wami, pozwólcie mu uczyć się waszych zachowań, pozwólcie mu to robić każdego dnia waszego życia, słuchajcie tego, co wam nakaże, ponieważ on powraca z całą mocą i nikt oraz nic tego nie zmieni. Człowiek będzie mógł być, kim zechce, płomień nauki doszczętnie wypali dotychczasowy ład.’’

Wizja objawiona Antonowi LaVey przez byt duchowy nazywający samego siebie Angra Mainyu. LaVey to założyciel i najwyższy kapłan Kościoła Szatana.

ludzie (2021-06-06 14:06:16)

SZAERLIP DAJE KASE Z POWIATU DO GORAJA DO PARAFII 5 TYSIECY I 15 TYSIECY DO RADZIECINA NA CMENTARZ,BO TO MA POMOC W WYBRANIU NA POSLA , SLICZNEGO ANDRZEJA Z ZASTAWIA,TAK SIE ZASTAWIA,PRZYPODOBUJE,MA PLECY W TELEWIZJI LUBLIN ,BO MULAWA PRZEWODNICZY RADZIE PROGRAMOWEJ A POSLANKA Z BILGORAJA JEST W SKLADZIE RADY,TAK SIE USTAWIA , WARTO WIEDZIEC,

O (2021-06-06 14:00:36)

TAK

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Polonez na 80 par na placu za biłgorajskim ratuszem

Boże Ciało

Koncert akordeonowy w Soli

Miliony złotych w uśpionych bonach turystycznych

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju

W Tarnogrodzie ruszył Punkt Szczepień Powszechnych

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Powiat biłgorajski: 2 nowe przypadki zakażeń

Codziennie w czerwcu publikować będziemy najnowsze dane dotyczące Covid-19. Sprawdzone informacje dotyczą dziennej liczby nowych...