Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Szamba betonowe - bezodpływowe zbiorniki do przechowywania nieczystości

Dodał: red Data: 2019-08-20 10:50:35 (czytane: 2108)

Duża ilość ścieków, produkowana w każdym domu, może z czasem oznaczać problem z ich prawidłowym usuwaniem, który staje się szczególnie poważny w sytuacji, gdy budynku nie można podłączyć do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Dzieje się tak nadal w wielu miejscowościach, dlatego właściciele takich domów muszą poszukiwać alternatywnych i równie skutecznych rozwiązań, a najczęściej stosowanym są pojemne zbiorniki bezodpływowe.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Na rynku jest dostępne wiele ich rodzajów, jeśli jednak zależy nam na solidności i wytrzymałości, to najlepszym wyborem niezmiennie pozostają szamba betonowe.

Szamba betonowe - jak dobrać ich wielkość do swoich potrzeb
Decydując się na zakup i zastosowanie betonowego szamba, powinniśmy zawsze dopasować jego wielkość do miejsca, jakim dysponujemy na posesji, a pojemność do ilości osób, które będą z niego korzystały. Trzeba również uwzględnić fakt, że każda z nich jest w stanie wyprodukować dziennie do 150 litrów ścieków i to właśnie decyduje, czy ich potrzeby zaspokoi zbiornik jednokomorowy, czy też konieczne będzie zastosowanie większego modelu co najmniej dwukomorowego. Składa się on z dwóch oddzielnych części, komór przedzielonych betonową przegrodą wyposażoną w rurę przelewową. Pierwsza komora służy do gromadzenia zanieczyszczeń stałych, a płynne przepływają przez rurę do drugiej komory, gdzie można je poddać procesowi wstępnego oczyszczania z użyciem specjalnych preparatów zawierających żywe kultury bakterii. Tak oczyszczone ścieki mogą być następnie usunięte poprzez system drenażu bezpośrednio do gruntu albo pobliskiego rowu melioracyjnego. Jest to jednak możliwe tylko w suchym terenie, na odpowiednio dużej działce, a na wykorzystanie drenażu trzeba posiadać stosowne zezwolenie.

Szamba betonowe - materiały użyte do produkcji, konstrukcja i wyposażenie zbiornika
Szambo betonowe, niezależnie od jego rozmiaru czy pojemności, musi znieść naprawdę wiele przez cały okres intensywnej eksploatacji, dlatego każdy renomowany producent stosuje do jego zrobienia wyłącznie najlepsze materiały, nadające mu wymaganą wytrzymałość. Są to zazwyczaj nowoczesne mieszanki betonowe, klasy B-25, B-30 lub B-40, do których dodaje się szereg dodatków, substancji uszlachetniających poprawiających właściwości betonu. Dla uzyskania jeszcze większej wytrzymałości całą monolityczną konstrukcję zbiornika wzmacnia się stalowym zbrojeniem w postaci kratownicy z gęsto rozmieszczonych stalowych prętów. Od góry szambo zamyka gruba, dokładnie dopasowana i szczelna pokrywa, inaczej nazywana płytą wierzchnią, montowana do całości za pomocą mrozoodpornego kleju. Pokrywa jest wyposażona w kominki rewizyjne, dzięki którym można sprawdzić poziom napełnienia zbiornika oraz włazy, betonowe albo lżejsze żeliwne, umożliwiające wypompowanie szkodliwej zawartości, a ich ilość zależy od liczby komór.

Tak zaprojektowane, skonstruowane i wyposażone szambo betonowe gwarantuje bezawaryjne użytkowanie w każdych warunkach, będąc odpornym między innymi na:
- praktycznie wszystkie uszkodzenia natury mechanicznej, na jakie może być narażone podczas wieloletniej eksploatacji po umieszczeniu w ziemi na posesji przyszłego użytkownika. Na zbiornik działają wtedy duże siły nacisku gruntu, a w sytuacji, gdy umieścimy go pod parkingiem czy drogą, również ciężar znajdujących się nad nim pojazdów, jednakże jego wzmocniona konstrukcja zniesie to bez żadnych uszczerbków;
- wszelkie agresywne w działaniu substancje chemiczne oraz czynniki biologiczne. Pierwsze wchodzą przede wszystkim w skład przechowywanych w szambie ścieków, drugie są z kolei efektem naturalnych procesów zachodzących w glebie. W ich wyniku powstają szczególnie niebezpieczne grzyby i pleśnie osadzające się na ścianach zbiornika, mogące prowadzić do przyspieszonej korozji betonu. W celu ochrony przed nimi całe szambo pokrywa się grubą warstwą bitumicznej izolacji, zwiększającą jednocześnie jego szczelność.

szambo_betonowe.jpg

Szamba betonowe - formalności dotyczące budowy i najważniejsze zasady prawidłowego użytkowania
Jeśli dany budynek nie może zostać przyłączony do wspomnianej zbiorczej sieci odprowadzania ścieków, szambo betonowe wydaje się naturalnym wyborem, jednak jego stosowanie jest obwarowane obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Dotyczą one przede wszystkim lokalizacji zbiornika, którego nie można używać na terenach, gdzie występują częste powodzie oraz podlegających bezpośredniej ochronie ministerstwa środowiska. Wybierając miejsce dla szamba, należy również uwzględnić zachowanie właściwych odległości liczonych od włazów zbiornika i zmierzonych w poziomie wynoszących:
- od sąsiedniej posesji, ciągu pieszego oraz drogi - minimum 7,5 m;
- od budynków mieszkalnych oraz tych wykorzystywanych do przechowywania żywności - minimum 15 m.

Takie umiejscowienie pozwala zminimalizować negatywne skutki ewentualnego wycieku nieczystości i związanego z tym skażenia środowiska.

Równie istotne jest przestrzeganie wszystkich zasad prawidłowej eksploatacji szamba betonowego, zwłaszcza terminów opróżniania, zalecanych także przez producentów. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno pojemność zbiornika, jak i ilość korzystających z niego osób, ale przyjęło się, że model jednokomorowy należy opróżniać średnio co 12 - 15 dni. Musi się to odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa, jest więc zadaniem dla wyspecjalizowanej w tym firmy, dysponującej odpowiednim sprzętem, w tym i samochodami asenizacyjnymi.

Szamba betonowe - transport i fachowy montaż w miejscu przeznaczenia
Samodzielne przewiezienie zakupionego szamba betonowego jest dla większości z nas zadaniem niewykonalnym, biorąc pod uwagę jego masę przekraczającą w przypadku największych modeli nawet kilkanaście ton. Dlatego warto skorzystać z oferty producenta, który oprócz wysokiej jakości zbiorników zapewnia także ich dowóz oraz fachową pomoc w montażu. Przyszły użytkownik musi tylko przygotować odpowiednich rozmiarów wykop, a specjaliści przysłani przez wytwórcę przywiozą szambo samochodem ciężarowym wyposażonym w dźwig lub podnośnik HDS i umieszczą je na miejscu. Dokonają też jego podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej budynku, sprawdzając szczelność wszystkich połączeń, zbiornik i wykonane prace montażowe są objęte pełną gwarancją, a w przypadku awarii do dyspozycji pozostaje całodobowy serwis.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: szambo betonowe   dom i ogród   bezodpływowy zbiornik na nieczystości   szambo

Zobacz także

WarszTaty dla ojców

Dodane: 2021-06-12 12:25 - Komentarze  (1)  czytane (1470)

TAGI: warsztaty dla ojców, biłgoraj, tata.net, odpowiedzialne ojcostwoKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.249.157

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Klaruje się koncepcja rozbudowy i modernizacji szpitala powiatowego w Biłgoraju

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się kolejne spotkanie...

Dzień Polskiego Folkloru (FOTO)

Dzień Polskiego Folkloru to podroż po różnych regionach i zakątkach...

Wsparcie gmin popegeerowskich. Są wyniki naboru wniosków na środki z RFIL

Gminy, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa...

Odpowiedź Zarządu Spółki Arion Szpitale na list otwarty wiceministra Marcina Romanowskiego

Odpowiedź Zarządu Spółki Arion Szpitale na list otwarty wiceministra...

Pochówek dzieci utraconych

Dziś po raz pierwszy w Biłgoraju odbył się pochówek dzieci utraconych....

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia