Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sukces w V Ogólnopolskim Konkursie Prawa Kanonicznego

Dodał: red Data: 2021-01-20 12:45:26 (czytane: 1859)

W V Ogólnopolskim Konkursie Prawa Kanonicznego uczeń Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Maciej Karkut (2 THTg) zakwalifikował się do ogólnopolskiego etapu finałowego uzyskując tym samym tytuł finalisty Konkursu. Konkurs ma charakter naukowy.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolGłównym celem konkursu jest poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu prawa kanonicznego. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym roku jego motywem przewodnim jest "Ustrój Kościoła Łacińskiego".

prawo_kanoniczne.jpg

Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej edycji konkursu troje uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju w tym Maciej Karkut wzięło udział w ogólnopolskim etapie finałowym Konkursu i uzyskało tytuł finalistów. Etap finałowy odbędzie się w kwietniu w Warszawie. Opiekunem ucznia jest Grażyna Skakuj.

/ZSZiO/

Reklama.

Tagi: konkurs wiedzy   zszio w biłgoraju   oświata biłgoraj   olimpiada

Zobacz także

Uśmiechnięta buzia świata

Dodane: 2021-06-14 09:49 - Komentarze  (1)  czytane (516)

TAGI: konkurs plastyczny, dzień dziecka, mdk biłgoraj, uśniechnięta buzia świataKomentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.249.157

Kasia (2021-01-21 23:20:21)

Gratulacje Maciek !

do poniżej (2021-01-21 19:13:48)

Zamiast wklejać teksty z internetu, napisz coś od siebie, o ile potrafisz. Jeśli masz ochotę, to ucz się sam prawa kanonicznego. Zapewne wtedy wszystkie firmy w tym kraju (a może na świecie), będą chciały cię zatrudnić. Powodzenia, będzie ci potrzebne... :)

(2021-01-21 18:30:31)

Silk prosze ucz sie Prawo kanoniczne (ius canonicum), zwane też prawem kościelnym, to system norm determinujących funkcjonowanie Kościoła. Nazwa ta wywodzi się od tzw. kanonu, czyli jednostki redakcyjnej aktów prawnych ustanawianych przez Kościół. Miejmy na uwadze, że pytając, co to prawo kanoniczne, możemy uzyskać różne informacje, zależne od celu, jaki definiujący pojęcie miał na uwadze i tego, na jakich aspektach się skupił. Zatem – co to jest prawo kanoniczne, jak wygląda jego podział i jakie są najważniejsze jego zadania? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Prawo kanoniczne – definicja

Prawo kanonicznie jest dyscypliną naukową, którą w ujęciu podmiotowym możemy rozpatrywać jako naukę badającą szeroko pojęte prawo kościelne. W ujęciu przedmiotowym natomiast jawi się ono jako zorganizowany system, dzięki któremu Kościół może prawnie funkcjonować. Warto zaznaczyć, że jest to pojęcie tożsame ze zbiorem zasad, których ustanowienie przez władzę kościelną wiąże się z zamiarem ułatwienia osiągnięcia zbawienia przez ludność Kościoła, o czym wspomnimy także w dalszej części artykułu (salus animarum est suprema lex ecclesiae).
Podział prawa kanonicznego

Jak wspomnieliśmy wyżej, prawo kanoniczne rozumiane powinno być jako zespół zasad, które zostały przez kościelną władzę ustawodawczą uchwalone, wyjaśnione lub zatwierdzone.

Wyróżniamy zatem następujący podział prawa kanonicznego:
– normy uchwalone, czyli ustawy, które wydane zostały przez kompetentną władzę kościelną. W tym miejscu możemy posłużyć się przykładem przepisów dotyczących sprawowania pokuty czy chociażby kwestii regulujących separację małżeńską w Kościele,
– normy wyjaśnione, do których zaliczamy przepisy pochodzące z systemu prawa kanonicznego, należące do prawa naturalnego lub dogmatów religijnych. Przepisy te zostały odpowiednio zinterpretowane i włączone do systemu prawa kanonicznego. Jako przykłady tego typu przepisów przywołać możemy między innymi prawo do dobrego imienia czy różnego rodzaju przeszkody małżeńskie, wynikające z pokrewieństwa,
– normy zatwierdzone, czyli ustawy, które zostały w pierwszej kolejności ustanowione przez państwo świeckie, a później doczekały się uznania za korzystne dla funkcjonowania Kościoła i włączone do ustaw kanonizowanych, czyli kościelnych. Zaliczamy do nich m. in. przepisy liczenia okresów przedawnienia.

Silk (2021-01-21 17:57:40)

do "Gosc (2021-01-20 20:07:24)"
No to oświeć nas cwaniaczku. Jakie jest praktyczne zastosowanie prawa kanonicznego?

Róza (2021-01-21 13:48:03)

Gratulacje Maciej jestem dumna !

Gosc (2021-01-20 20:07:24)

To jest Twoje zdanie,moze dla Ciebie nie jest potrzebna a dla kogos innego jak najbardziej.Wiedza jest jak najbardziej potrzebna na rozne tematy,I nie rozumiem twojego komentarza.Widac ze jestes bardzo ograniczony w swojej wiedzy i nie bylo by o czym z toba rozmawiac !

tak (2021-01-20 17:36:01)

Wiedza niepotrzebna do niczego.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówki w dobie pandemii

Przełom stycznia i lutego, a więc czas zimowych ferii i odpoczynku od nauki, był tradycyjnie czasem studniówek. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników krokiem poloneza wchodzili w dorosłe życie i ostatni etap przygotowań do egzaminu podsumowującego ich naukę. Pandemia pokrzyżowała plany tegorocznych maturzystów. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia