Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Stop pożarom traw!

Dodał: red Data: 2021-04-06 09:07:28 (czytane: 1263)

W naszej kulturze rolnej regularnie na wiosnę pojawia się zjawisko wypalania. Jest to głęboko zakorzeniona działalność oparta na przeświadczeniu, że wypalanie traw, chwastów i pozostałości po jesiennych zbiorach użyźnia glebę i niszczy chwasty. Nic bardziej mylnego.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Przekonanie o pozytywnym wpływie wypalania traw bierze się zapewne z dawnych czasów, kiedy to taki sposób użytkowania rolniczego był na porządku dziennym, ale jako mało efektywny i w ostatecznym rozrachunku szkodliwy nie przetrwał próby czasu, ale samo wykorzystywanie ognia pozostało. -Niestety środowisku naturalnemu przynosi same szkody, gdyż po pożarze wyparowuje większość związków azotu znajdujących się w górnej warstwie gleby. Natomiast bogaty w fosforany i związki potasu popiół często jest rozwiewany przez wiatr - pozostawiając glebę nie tylko wypaloną, ale i wyjałowioną, Chwasty natomiast po przejściu ognia pozostawiają spory zapas nasion w glebie i z czasem odrastają. Więc taki sposób użyźniania gleby i pozbywania się chwastów jest bardzo szkodliwy i niesie za sobą skutki dużo poważniejsze, niebezpieczne i często nieodwracalne - podkreśla Marek Konopka, po. kierownika Wydziału Rolnictwa Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Biłoraju.

Pożar traw śmiało można nazwać mikro katastrofą ekologiczną, która niejednokrotnie może wywołać skutki w skali makro. -Ogień niszczy nie tylko rośliny. Górna warstwa gleby bogata jest w szereg mikroorganizmów, które w wysokiej temperaturze giną. W pożarze życie tracą również mrówki, dżdżownice, biedronki, pszczoły, a także pisklęta ptaków mających swoje tereny lęgowe na łąkach skowronki, bażanty, kuropatwy czy nawet większe zwierzęta jeże, krety, zające i sarny. Pożar niszczy wszystko! Wypalanie traw to niszczenie całego ekosystemu - to katastrofa ekologiczna. Dla nas być może tylko w bardzo niewielkiej skali, ale dla przyrody, to katastrofa niejednokrotnie w pełnym tego słowa znaczeniu - dodaje Konopka.

Okres od marca do maja, co roku rozpoczyna niechlubny proceder związany z wypalaniem traw. Od 14 marca br. do początku kwietnia gasiliśmy już 9 pożarów traw, w wyniku których spłonęło ponad 5 ha nieużytków. -W roku 2020 na terenie powiatu biłgorajskiego odnotowaliśmy 73 pożary związane z wypalaniem traw, co w odniesieniu do wszystkich powstałych pożarów, w liczbie 256. 1/3 więc wszystkich pożarów związana jest z wypalaniem traw - mówi młodszy brygadier Paweł Rawski, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju.

Podpalanie traw podlega karze. Można chociażby za to stracić dopłaty rolnicze, ponieważ według prawa unijnego wypalanie traw stoi w sprzeczności z dobrą praktyką rolną. Ponadto zgodnie z ustawą o ochronie przyrody wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków oraz rowów jest zabronione, a według kodeksu karnego jest przestępstwem. Służby porządkowe reagują na nie szybko i sprawnie. A podpalacza czeka wysoka grzywna, a nawet więzienie. Zwalczanie powyższego procederu stanowiącego niewątpliwie naruszenie porządku prawnego jest także jednym z zadań Policji, która na mocy art. 2 ustawy o Policji obowiązana jest do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, a także wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców. Tym samym Policja „z urzędu” reagować będzie na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa.  

wypalanie_traw.jpg

-Zgodnie z art. 124 ustawy o ochronie przyrody „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Przy czym dla wzmocnienia cytowanego zakazu, ustawodawca przewidział przepis karny określony w art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”. Należy również wskazać przepis art. 30 ust. 3 pkt. 1 - 3 ustawy o lasach zgodnie z treścią którego „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego; korzystania z otwartego płomienia; wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych" - przypomina młodszy aspirant Joanna Kliemk z KPP w Biłgoraju.

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje. -Wyczerpanie znamion wykroczenia z art. 82 § 1 ustawy Kodeks wykroczeń zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5 000 zł) albo nagany. Natomiast sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 ustawy Kodeks karny sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” - w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Istotny wydaje się również zapis art. 181 § 1 Kodeksu karnego sankcjonujący przypadki spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, których to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - dodaje Klimek.

Warto także pamiętać, że pożary trwa angażują w akcję liczne środki. -Gaszenie traw jest też czasochłonne, uczestnicząc w takiej akcji, nie możemy być zadysponowani gdzie indziej, a potrzeby są różne. Są wypadki drogowe, są miejscowe zagrożenia do tego dochodzą wezwania związane medyczne w związku z Covid-19. Angażowanie więc służb w wywołane pożary to odbieranie szansy na ratunek innym osobom i przyczynianie się do możliwości wystąpienia pożaru o dużych rozmiarach, zagrażających ludzkiemu życiu, zdrowiu oraz mieniu - podkreśla Jan Małysza, komendant gminny OSP RP w gminie Biłgoraj i naczelnik OSP w Soli.

Więcej informacji na temat negatywnych skutków wypalania traw znajdą Państwo na stronie internetowej kampanii społecznej „Stop pożarom traw” www.stoppozaromtraw.pl

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: wypalanie traw   pożary trwa   stop wypalaniom traw   powiat biłgorajski

Zobacz także

Panie pokazały co to znaczy sprzątać

Dodane: 2021-05-15 20:17 - Komentarze  (11)  czytane (1296)

TAGI: sprzątanie okolicy, kgw majdan nowy, gmina księżpol, biłgoraj eko challengeKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.231.61

jeżyk (2021-04-06 15:36:37)

Każdego, co wypala/podpala trawy powinno się pałą w gupi łeb nap......

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Relikwie błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego wprowadzone do kościoła w Babicach

Biskup pomocniczy diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, ks. Mariusz...

Konsultacje projektu ustawy o OSP. Komendant Wojewódzki PSP gościł w Soli

Z udziałem Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendanta Powiatowego...

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju (VIDEO)

W Biłgoraju działają dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Zaszczepić...

Przyjęto założenia do koncepcji budowy muzeum w Osuchach

Z udziałem poseł Beaty Strzałki, wicemarszałka Michała Mulawy,...

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia