Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Romanowski (Solidarna Polska) wobec sporów biłgorajskich samorządowców

Dodał: red Data: 2021-04-03 14:10:50 (czytane: 3819)

Dystrybucja środków Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych stała się kością niezgody między burmistrzem Biłgoraja, a poseł Beatą Strzałką i radnymi Rady Miasta Biłgoraj. Stanowisko poseł Strzałki i radnych przedstawiliśmy państwu we czwartek, w piątek opublikowaliśmy odpowiedź burmistrza Rosłana. Dziś głos w sporze zajmuje szef struktur SP w okręgu nr 7, Marcin Romanowski.Nasze stanowisko jest przede wszystkim po stronie mieszkańców Biłgoraja. Jakiekolwiek rozgrywki i walki polityczne nie mogą być powodem pozbawienia mieszkańców miasta tak ważnego i strategicznego wsparcia finansowego. Środki, o które wnioskowało miasto miały być przeznaczone m. in. na budowę kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1, który jest od dawna oczekiwany przez mieszkańców. Brak funduszy to cios w dobro wspólne całej społeczności i znacząca strata dla miasta. Taka sytuacja nie może mieć miejsca. Zbyt wiele ważnych wyzwań stoi przed Biłgorajem, żeby poświęcać jego przyszłość dla partykularnych czy wręcz prywatnych interesów sprzeciwiających się woli mieszkańców i dobru miasta.

marcin_romanowski.jpg

Zdecydowały względy polityczne?
Politykę możemy uprawiać w Warszawie. A w Biłgoraju wszystkie nasze siły powinny być skupione na wspólnej pracy na rzecz mieszkańców. Wiele nas różni. Solidarna Polska np. zdecydowanie sprzeciwia się podkopywaniu naszej narodowej, chrześcijańskiej tożsamości, jesteśmy bardzo sceptyczni wobec zapędów Brukseli, która dąży do federalizacji i chce pierwszeństwa europejskich dyrektyw nad polską konstytucją. Ale w sprawach lokalnych powinniśmy współpracować. Natomiast jeśli pojawiają się wątpliwości co do bezstronności trybu, w jakim były przyznawane fundusze, to należy je zdecydowanie i obiektywnie wyjaśnić.

Tagi: marcin romanowski   solidarna polska   rządowy fundusz inicjatyw lokalnych  

Komentarze (33)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.60.144

(2021-04-12 09:15:07)

s (2021-04-05 19:41:46)

Wielka strata dla Biłgoraja, że nie wybrano Romanowskiego. To, że pani Beata urodziła się tutaj niczego nie zmienia. Jest słabym posłem.

(2021-04-05 17:17:25)

Romanowski też z LGBT?

Tomasz (2021-04-04 13:42:36)

Brawo.Tak trzymać.Precz podziałami.

Bronek (2021-04-04 11:49:48)

Z pewnością Strzałka i Szarlipa to politycy ubodzy intelektualnie, nic nie potrafią zrobić tylko sieją zamęt

Agata (2021-04-04 08:46:11)

tYLKO Borowce są pojętni w Polityce

Logan (2021-04-04 06:57:43)

Przeczytałem wypowiedź ministra Romanowskiego i pierwszy raz popieram jego wypowiedź w stu procentach, brak środków to próba kary i zamordyzmu na władzach Biłgoraja. Szokuje natomiast lista nazwisk pod wystąpieniem PiS. O ile nie dziwię się bezksztaltnej masie działaczy PiS, która na czele z posłanka Strzałka tworzy mięso wyborcze, bez prawa głosu, w tej kacykowatej strukturze partyjnej, gdzie prawo głosu ma tylko wodzuuu i kilku jego giermkow, to niektórzy inni bilgorajscy działacze, o których miałem dobre zdanie, wywołali wstyd i zażenowanie, mimo suchych faktów pisowskiej niesprawiedliwości w przyznawaniu środków.

(2021-04-03 22:09:20)

Miasto Biłgoraj nie otrzymało pieniędzy z puli na samorządy. Nie mieszać dotacji na zadania powiatowe, szpital podlega władzom powiatu nie miasta.

X (2021-04-03 21:59:26)

Czytam te komentarze obwodzie że sama opozycja się odzywa. W ostatnim czasie przecież pieniądze chyba trafiły RFIL do Bilgoraja na szpital? Teraz na szkołę w budowlance.

(2021-04-03 18:38:18)

Przecież wszyscy już mówią że to kadrowa powiatowa.

Kabaret (2021-04-03 17:33:18)

To pan Romanowski musi odejść z rządu skoro nie pasuje mu to co robi rząd ?

(2021-04-03 17:04:37)

Ziobro puszcza oko do opozycji

(2021-04-03 17:03:05)

Romanowski człowiek który jest wiceministrem krytykuje własny rząd ? Przecież to rząd rozdzielał te środki. Krytykuje premiera Morawieckiego?

Sorry Posłanka Beata Strzałka nie może (2021-04-03 17:01:29)

i nic dla Biłgoraja nie załatwiła ( jeśli dalej jak za komuny trzeba załawiać?). Wszystko co spłynęło do Biłgoraja nie zależało od Strzałki. O środkach dla Biłgoraja zdecydowały wysoko postawieni działacze PiS ( adres biura przy ul. Kościuszki) . Podszywanie się pod czyjeś działania wysoce nieuprawnione proszę Pani posłanki. Co innego wtrącanie się do samorządu i bezczelny nepotyzm !!!

Poseł Beata Strzałka (2021-04-03 16:54:49)

Beatricze (2021-04-03 16:48:41)

Myślę, że trza , przepraszam trzeba tę dyskusję przenieść na najbliższy jarmark w czwartek po świętach. Niech się wypowie suweren ...

(2021-04-03 16:22:46)

Powiem Ci prawdę.Strzałkowa i po co ci to było.Rozpętałaś wojnę już nie tylko z Burmistrzem ale i z przedstawicielem rządu.Zrobiłaś z siebie pośmiewisko.

Kanjutek (2021-04-03 16:10:23)

Jestem za a nawet przeciw...

Co ty chłopie bełkoczesz? Uważasz ludzi z Biłgoraja z prostaków?
Siedzisz w ministerstwie więc NAM odpowiedz dlaczego Biłgoraj nie otrzymał środków a nie robisz z siebie mesjasza narodów!!!
Wychyl się raz, wyjdź do ludzi odpowiedz na niewygodne pytania a nie uprawiasz demagogię!!!

(2021-04-03 15:47:43)

Minister rozjemca ... a cóż on może wiedzieć o biłgorajskich relacjach. Ciekawe dlaczego nie robi polityki lokalnie u siebie w Rypinie.

(2021-04-03 15:47:42)

Minister rozjemca ... a cóż on może wiedzieć o biłgorajskich relacjach. Ciekawe dlaczego nie robi polityki lokalnie u siebie w Rypinie.

(2021-04-03 15:46:44)

A jakie jest zdanie przewodniczącego rady powiatu członka pis i jednocześnie dyrektora szkoły podstawowej nr 1? Czy tak jak nasza posłanka cieszy się że dzieci nie będą miały sali gimnastycznej? A do Pana panie Romanowski pytanie czy zabiegał Pan o środki dla nas czy raczej jako członek tego rządu głosował Pan przeciw? A i jeszcze ile z funduszu sprawiedliwości przekazał Pan do Torunia? Hipokryci

(2021-04-03 15:32:33)

Przed drugą wojną światową Żydzi i Polacy na ziemiach polskich żyli w odrębności religijnej, kulturowej, politycznej i językowej. Żydzi, mieszkając na ziemiach polskich, najczęściej nie znali języka polskiego i z powodów religijnych nie byli skłonni do integrowania się z Polakami. Wzajemna wiedza o sobie tych dwóch grup etnicznych żyjących równolegle, ale osobno, opierała się tylko na zaobserwowanych zachowaniach przedstawicieli innego narodu. Takie obserwacje stały się podstawą wzajemnych stereotypów widocznych w ludowych obrzędach związanych z Wielkanocą i Purim.

Polskie misteria

Ksiądz Jędrzej Kitowicz żyjący w XVIII wieku w swoim dziele „Opis obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III" opisywał jak w Wielką Środę, chłopcy robili kukłę Judasza, zrzucali ją z wieży kościelnej, a po upadku bili kijami i ciągali za sznurek uwiązany u szyi po ulicach miasteczka. Ciągnięta przez jednych chłopców kukła była bita kijami przez innych krzyczących „Judasz". Trwało to, dopóki kukła się nie rozpadła. Napotkani Żydzi też byli bici kijami.

Przed II wojną światową w galicyjskich miasteczkach w Wielki Czwartek Polacy sporządzali kukłę Judasza. Kukła była ubierana w ubrania, ukradzione w tym celu Żydom. Po czym kukłę wieszano na rynku. W Wielki Piątek była ona odcinana, wleczona na sznurze i wrzucana do wody. Czasami też wieszano kukłę przed domem Żyda, by ten zapłacił za jej zdjęcie. Misterium to doprowadzało Żydów do szewskiej pasji.

Zwyczaj wieszania i niszczenia kukły Judasza był zapożyczony od dużo wcześniejszego judaistycznego zwyczaju wieszania kukły Hamana. W pewnym stopniu były odpowiedzią na żydowski antykatolicki performance.

Żydowskie misteria

Jednym z najważniejszych, ze względu na atmosferę i obrzędowość, a nie na rangę i wymiar religijny, świat judaistycznych obchodzonych przez Żydów na ziemiach polskich było święto Purim. Obchodzone było na przełomie lutego i marca od II wieku przed Chrystusem. Purim upamiętnia historię biblijnej Estery. Żydówki, którą pojął za żonę perski król i która uchroniła Żydów od eksterminacji zleconej przez urzędnika królewskiego Hamana oraz doprowadziła do wymordowania jego stronników i ich rodzin.

Pod wpływem misteriów chrześcijańskich uczniowie jesziw — judaistycznych szkół religijnych, ponownie zaczęli wystawiać mające wielowiekową tradycję purimowe misteria, zwane Purimszpilen. Misteria purimowe wystawiane były w bardzo podobnym do niemieckiego języku jidysz, którym posługiwali się Żydzi w Polsce w życiu codziennym — używany w liturgii hebrajski był niezrozumiały dla mas żydowskich, a szczególnie dla kobiet dyskryminowanych w judaizmie. Misteria purimowe początkowo ogrywane przez amatorów, z czasem stały się domeną zawodowych grajków (klezmerów) i żydowskich grup teatralnych. Podczas purimowych misteriów Żydzi wieszali na szubienicy i palili kukłę złego urzędnika perskiego Hamana.

W Polsce Żydzi przebierali kukłę Hamana w sutannę — Żydzi mieszkający na ziemiach polskich wzbogacali znienawidzoną postać perskiego urzędnika o symboliczne atrybuty katolickiego duchownego. Powodem niechęć Żydów do Kościoła katolickiego Żydzi było to, że Żydzi oskarżali Kościół katolicki o skłonienie króla polskiego do usunięcia Żydów z Krakowa do sąsiedniego Kazimierza, dziś jednej dzielnic zabytkowej części Krakowa, oraz wielowiekowa pogardzie po biblijnego judaizmu do chrześcijaństwa. Przebieranie kukły Hamana było przez wiele lat powodem ulicznych burd Żydów z chrześcijanami, dlatego też w dwudziestoleciu międzywojennym Żydzi zrezygnowali z antykatolickich prowokacji.

Prócz zwyczaju procesji z kukłą Hamana Żydzi wynajmowali na czas procesji chrześcijańskiego parobka, by za miastem szturchać go i bić go trzcinami. Takiego wynajętego chrześcijanina Żydzi nazywali podczas swoich misteriów Hamanem. Purimowe misteria z główną postacią Hamana symbolizującego katolickiego księdza i Kościół katolicki, były dowodem na silne, dziedziczone z pokolenia na pokolenie, pełne antykatolickiej nienawiści uprzedzenia społeczności żydowskiej na ziemiach polskich.

Polecam przeczytać (2021-04-03 15:19:26)

Artykuł na bilgorajcompl:

http://bilgoraj.com.pl/powiat-pozyskal-ponad-2-mln-zl-na-muzeum-w-osuchach,,3,11,11,1,26892,n.html

http://bilgoraj.com.pl/ponad-25-mln-zl-wsparcia-na-inwestycje-w-powiecie-bilgorajskim-foto-video,,3,11,1,26228,n.html

http://bilgoraj.com.pl/tylko-u-nas-sa-srodki-z-rzadowego-funduszu-inwestycji-lokalnych-na-inwestycje-w-bilgorajski-szpital-to-19-mln-zl,,3,11,1,26206,n.html

X (2021-04-03 15:13:05)

Czytam te komentarze obwodzie że sama opozycja się odzywa. W ostatnim czasie przecież pieniądze chyba trafiły RFIL do Bilgoraja na szpital? Teraz na szkołę w budowlance.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Jest koncepcja rozbudowy i modernizacji biłgorajskiego szpitala (AUDIO, VIDEO)

Specjaliści z firmy Archimed przedstawili radnym Rady Powiatu...

Kubuś Pawęzka walczy o zdrowie. W pomoc włącza się coraz więcej osób. Dołącz do nich i Ty!

Do końca lipca rodzice Kubusia muszą zebrać około 240 tys. zł, za zapłacić...

Jest rządowe wsparcie dla Biłgoraja. Chodzi o wielomilionową inwestycję przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju

Ogładzony został wyniki głównego naboru do programu „Sportowa...

Miasto Biłgoraj złożyło trzy wnioski o dofinansowanie z Programu Polski Ład

W dniu 2 lipca 2021 roku rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie...

Prace koncepcyjne nad remontem biłgorajskiego Autodromu trwają

Prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem terenu biłgorajskiego...

Deratyzacja to ważna rzecz

Solidne odszczurzanie to konieczność. Szczególnie w dużych miastach...

Ogłoszenia