Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rocznica hymnu Polski. Krzyż w herbie powiatu biłgorajskiego

Dodał: red Data: 2021-02-25 08:07:15 (czytane: 1845)

26 lutego 1927 roku, minister spraw wewnętrznych i administracji Felicjan Sławoj Składkowski rozporządzeniem wprowadził nowy hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego. W latach dwudziestych do miana hymnu polskiego pretendowały cztery pieśni: Bogurodzica /pierwszy polski hymn/, Rota, pieśń Boże coś Polskę i Mazurek Dąbrowskiego. Piłsudczycy bez wątpliwości byli za ostatnią opcją.

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajW sejmie na ten temat nie odbyła się debata ani głosowanie. Ustanowiono hymn rozporządzeniem ministra. Gdyby w latach 1919 - 1922 odbyło by się na ten temat głosowanie w sejmie, to najpewniej wybrano by na hymn pieśń "Boże coś Polskę", ponieważ to stronnictwa narodowo-demokratyczne i centrowo-prawicowe miały przewagę. Polska i Naród Polski Katolicki w większości, do dziś nie ma odwołania do Boga, podobnie w godle Polski i Konstytucji.

Mazurek Dąbrowskiego wyrósł z dziedzictwa Oświecenia i dystansował się od dziedzictwa katolickiego. Ówczesny obóz niepodległościowy bardziej ufał w ziemskie siły niż pomoc nieba . Bardziej liczył na Francję , dlatego odwołał się do nauki Jakobinów a nie do nauki Jezusa Chrystusa. Józef Wybicki autor polskiego hymnu był wolnomularzem, stworzył on tekst, który nie nawiązuje do wartości wyższych niż ziemskie, co dla wielu polskich katolików jest problemem.

W przypadku godła Polski, prezydent Ignacy Mościcki w 1927 roku dekretem zmienia godło Polski, uchwalone wcześniej przez Sejm Ustawodawczy w 1919 roku, usuwając koronę zamkniętą zwieńczoną krzyżem łacińskim, zastępując ją koroną otwartą bez krzyża a orzeł z wybijającymi się skrzydłami ku górze, zastępuje obecnym wyokrąglonym orłem z wstawionymi w skrzydła okultystycznymi pentagramami . Według nauki heraldycznej tylko korona zamknięta zwieńczona krzyżem jest wyrazicielem suwerenności państwa.

Znowu odegrała tu myśl oświeceniowa i masoneria biorąca udział w Zamachu Majowym 1926 roku. Wielu piłsudczyków obozu rządzącego przejawiało obojętność religijną i była powiązana z masonerią. Podobnie w obecnej konstytucji brak jest odwołania do Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Preambuła obecnej ustawy została napisana przez postępowego katolika, związanego z "Tygodnikiem Powszechnym", Tadeusza Mazowieckiego. Preambuła nie odwołuje się do porządku nadprzyrodzonego, do Tego, który jest Królem, Panem historii ziemi i świata. Nawet konstytucja niemiecka odwołuje do tych wartości . W 1989 roku poseł Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego /OKP-ówczesna "prawica"/ Marek Jurek złożył w sejmie wniosek o przywrócenie godła z krzyżem z lat 1919 - 1927. Został on w sejmie gwałtownie skontrowany przez przewodniczącego klubu OKP Bronisława Geremka i jego ekipą polityczną. Wniosek upadł. Na 161 posłów OKP, tylko kilku zagłosowało za krzyżem.

27 czerwca 2000 roku Rada Powiatu w Biłgoraju /koalicja SLD - PSL/ ustanowiła uchwałą herb i inne symbole powiatu. Na propozycję prawicowych radnych opozycji aby w te symbole wpisać nasze dziedzictwo chrześcijańskie koalicja była głucha. 25 marca 2004 roku nowa Rada Powiatu /koalicja LPR - PiS - Samoobrona - PSL/ przyjęła uchwałę zmieniającą w sprawie ustanowienia herbu i innych symboli powiatu wstawiając nad koroną w herbie krzyż łaciński. Niestety komisja heraldyczna wydała opinię negatywną do uchwały, motywując to nie spełnieniem zasad heraldycznych jakoby powiat biłgorajski nie był wcześniej chrześcijański a w herbie województwa i Polski nie ma krzyża. W 2007 roku przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju wystąpił ponownie do MSWiA zaopiniowanie zmiany herbu. Wydawało się, że po zmianie przewodniczącego nowej komisji heraldycznej na ks. Pawła Dudzińskiego, komisja będzie miała inne spojrzenie. Niestety, znowu odpowiedź była odmowna z tych samych powodów.

Mamy paradoks. Większość Polaków jest ochrzczonych katolików, dawniej i dziś a mimo to nie mamy w symbolach odniesienia do Boga, który by nam błogosławił. Po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej "Cud nad Wisłą" w obronie wiary w Europie w 1920 roku, do dziś nie było oficjalnego podziękowania władz, Bogu i Matce Bożej Łaskawej za ich wstawiennictwo. W 1927 roku wyrzucono symbole katolickie z godła Polski. W 1939 roku masoneria zmieniła herb Warszawy z Matki Bożej Łaskawej na pogańską Syrenkę. Po tych wydarzeniach szybko utraciliśmy niepodległość, a Warszawa została w ruinach. Nie pomogła Francja, Anglia i inni ziemscy sojusznicy. Wyciągnijmy wnioski z Pisma Świętego i historii. Bóg wymierza sprawiedliwość narodom, społeczeństwom, miastom jeszcze tu na ziemi, tylko nam osobom indywidualnym najczęściej po śmierci.

Niechaj przykładem będzie historia Sodomy i Gomory. Abraham targował się z Bogiem o liczbę sprawiedliwych mieszkańców miasta aby je ocalić. Nie znalazło się dziesięciu. Sodoma i Gomora została zniszczona przez Boga, do dziś w tym miejscu nie ma życia /Morze Martwe/. Społeczeństwo było tam tak zepsute, wynaturzone etycznie, że z automatu degradowało przymusem prawnym i obyczajnością wszystkich swoich obywateli, narażając ich na śmierć wieczną. Dla Boga śmierć człowieka nie największym złem lecz wieczne potępienie. Dla Boga najważniejsze jest zbawienie dusz, dlatego dopuszcza do takich kar albo sam karze, lepiej niechaj takie społeczeństwo upadnie niż ma wszystkich doprowadzić do piekła. Nie wszyscy w Sodomie zostali potępieni, sprawiedliwi otrzymali łaskę zbawienia, pomimo utraty życia ziemskiego. Prawo państwowe powinno być zgodne z Dekalogiem , umożliwiać zachowanie tradycji Kościoła, dobrych obyczajów etycznych. Takie warunki na pewno ułatwią udział w chwale zbawionych danego narodu czy mieszkańców miasta. Prośmy Boga o rządy sprawiedliwe, przestrzegające Prawa Bożego.

Za Akademię Myśli Chrześcijańskiej
Stanisław Schodziński

Tagi: hymn polski   hymn narodowy   powiat biłgorajski   symbole narodowe

Zobacz także

Wojewoda nie chce już zmiany nazwy ulicy w Biłgoraju

Dodane: 2021-05-12 08:34 - Komentarze  (16)  czytane (1698)

TAGI: wojewoda lubelski, zmiana nazyw ulicy, uica romana gesinga, biłgorajKomentarze (10)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.231.61

Daga (2021-03-03 22:08:12)

Boże co za bełkot. Dlaczego admin to puszcza?

(2021-02-28 09:38:42)

Oczyszczanie rozumku wskazane na pewno.

Hanka (2021-02-27 20:49:36)

Idz na Ekstremalna Droge Krzyzowa to zrozumiesz

(2021-02-26 18:25:38)

Oj Hanka, Hanka. Co ty opowiadasz.

śmiech (2021-02-26 08:09:20)

I kiedyś był starostą. Co wy na to ?

tak (2021-02-26 08:06:24)

Są lekarze.

Hanka (2021-02-25 22:59:56)

Siegnijcie do historii a dowiecie sie ze od czasu do czasu bylo oczyszczenie gdy szala zla sie przechylila wiec nie kpijcie

(2021-02-25 13:31:56)

Układ pojałtański czyli skazanie Polski w strefę Stalina to sprawka sojuszników z Zachodu.

Biłgorajak (2021-02-25 12:45:48)

Panie Stanisławie !!!! Są lekarze - RATUJ SIĘ!!!!

Logan (2021-02-25 12:39:37)

Masło maślane z tym wymierzaniem kary, bo nijak nie mogę zrozumiec za co Warszawa została ukaraniem obróceniem w ruinę, za to dalej bełkot, że to sojusznicy nam nie pomogli.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Relikwie błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego wprowadzone do kościoła w Babicach

Biskup pomocniczy diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, ks. Mariusz...

Konsultacje projektu ustawy o OSP. Komendant Wojewódzki PSP gościł w Soli

Z udziałem Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendanta Powiatowego...

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju (VIDEO)

W Biłgoraju działają dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Zaszczepić...

Przyjęto założenia do koncepcji budowy muzeum w Osuchach

Z udziałem poseł Beaty Strzałki, wicemarszałka Michała Mulawy,...

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia