Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Radni PiS przeciwni likwidacji budżetu obywatelskiego

Dodał: red Data: 2021-05-14 12:12:39 (czytane: 1046)

Budżet obywatelski jest ważną i cenną inicjatywą stwarzającą okazję do rzeczywistego współdecydowania mieszkańców o tym na co zostanie wydana część budżetu miasta. W ramach zadań do budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą zgłaszać zadania rozwiązujące ważkie potrzeby widziane z ich punktu widzenia - piszą radni PiS w Radzie Miasta Biłgoraj.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajRegulamin budżetu obywatelskiego określa zasady zgłaszania zadań, a także zasady ich szczegółowej weryfikacji przez powołaną w tym celu komisję. Następnie po prawidłowym zgłoszeniu i po pozytywnej weryfikacji wniosek wraz z innymi zostanie poddany pod głosowanie mieszkańcom miasta. Wniosek, który zdobędzie największą liczbę głosów znajdzie dofinansowanie i zostanie zrealizowany. Budżet obywatelski jest najwyższą formą demokracji.

Zobacz także: Władze Biłgoraja zawiesiły na dwa lata budżet obywatelski (AUDIO)

W Biłgoraju budżet obywatelski funkcjonuje od 2017 roku. W 2017 roku w ramach I edycji największą liczbę głosów zdobyły i zrealizowane zostały 2 zadania: Uzupełnienie infrastruktury rowerowej poprzez montaż stojaków rowerowych oraz Budowa placu zabaw dla dzieci, siłowni zewnętrznej na terenie osiedla Nadstawna. W 2018 roku w ramach II edycji zrealizowano wymianę oświetlenia na ul. Nadstawnej i montaż lamp typu LED. W 2019 roku w ramach III edycji zrealizowano budowę parku rolkarza na ul. Targowej. W 2020 roku w ramach IV edycji budżetu obywatelskiego najwięcej głosów zdobyło zadanie "Budowa koła czerpakowego do zasilania w wodę kanałów i oczek w Parku Nowakowskiego przy Alei. Jana Pawła II".

budrzet_obywatelski.JPG

Radny Mirosław Lipiński: -W ciągu 4 lat funkcjonowania budżetu obywatelskiego, mieszkańcy zgłosili wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań z których część została realizowana. Moim zdaniem jednym z najciekawszych był projekt, który w 2020 roku zwyciężył w IV edycji budżetu obywatelskiego, a dotyczył budowy koła czerpakowego do zasilania w wodę kanałów i oczek wodnych w Parku Nowakowskiego. Park Nowakowskiego znajdujący się u zbiegu ulicy Włosiankarskiej i Alei Jana Pawła II, obecnie jest zaniedbanym i niewykorzystanym obiektem, choć w przeszłości był wizytówką Biłgoraja.

Park założony został na początku XIX wieku przez królewskiego szambelana Stanisława Nowakowskiego. Źródła historyczne podają, że Nowakowski był wielkim patriotą, zaangażowanym w działania niepodległościowe. Jego posiadłość składała się z klasycystycznego pałacyku, do którego prowadziła pięknie zdobiona brama wjazdowa, czworaków i domu ogrodnika. Znajdował się tam także okazały park z interesującym drzewostanem. Teren parku poprzecinany był licznymi kanałami wodnymi połączonymi z pobliską rzeką Białą Ładą. Podczas uroczystości po kanałach pływały gondole. W parku urządzono także: scenę koncertową z amfiteatrem i fontanną.

park_nowakowskiego__1_.jpg

Szambelan zapraszał do swojej posiadłości w Różnówce znakomitych gości m. in. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, księcia Józefa Poniatowskiego, generała Józefa Zajączka, a także poetów Cypriana Godebskiego i Kajetana Koźmiana. Według podań, gościł tu sam cesarz Napoleona Bonaparte. Posiadłość Nowakowskiego była przez lata dumą i wizytówką Biłgoraja. Niestety zawieruchy dziejowe i brak odpowiedniego zagospodarowania terenu doprowadziły do upadku własności przedostatniego właściciela naszego Miasta.

-Niezrealizowany projekt ostatniej tj. IV edycji budżetu obywatelskiego, który w 2020 roku zdobył największa liczbę głosów, dotyczy budowy koła wodnego do zasilania w wodę kanałów i oczek wodnych parku. Jest to szczególnie ważne zadanie, gdyż w przeszłości system kanałów zasilany był z rzeki Biała Łada. Spiętrzenie wody za pomocą grobli w istniejącym wówczas młynie powodowało zasilenie i przepływ wody w parkowych kanałach. Obecnie w  związku z zagospodarowaniem doliny rzeki Biała Łada i niemożnością spiętrzania wody w rzece, kanały i oczka wodne nie są zasilane, a znajdująca się w nich woda stoi. Jest to problemem, gdyż w stojącej wodzie rozwijają się larwy komarów, a poza tym stojąca woda psuje się i jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. Jest to szczególnie uciążliwe dla mieszkańców osiedla mających posesje w pobliżu parku i spacerujących. Pomysł zasilania kanałów w wodę  za pomocą czerpakowego koła wodnego jest jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem - zaznacza radny Lipiński.

park_nowakowskiego__2_.jpg

-Uważam, że - po ustaniu pandemii - zadanie to powinno zostać zrealizowane z kilku powodów: projekt oficjalnie przeszedł wszystkie etapy zapisane w Regulaminie budżetu obywatelskiego, łącznie z weryfikacją zgłoszonych zadań, której dokonują właściwe referaty UM Biłgoraj. Ponadto projekt rozwiązuje ważny problem, z którym borykamy się od wielu lat. Dziwię się, że burmistrz nie chce zrealizować tego zadania? Pierwszy budżet obywatelski zafunkcjonował w Biłgoraju w 2017 roku, czyli na rok przed wyborami samorządowymi z 2018 roku. Trzeci i ostatni  budżet obywatelski zrealizowany został w 2019 roku czyli rok po wyborach wygranych przez obecnego burmistrza. Mieszkańcy mogą połączyć te fakty i uznać, że była to tylko wyłącznie zagrywka pod wybory samorządowe z 2018 roku. Uważam, że budżet obywatelski to ważna i cenna inicjatywa i nie ważne z jakich pobudek została wprowadzona jednak warto ją dalej kontynuować? - dodaje.

Zawieszenie budżetu obywatelskiego krytykuje także radny Marcin Adam Mura (z klubu PiS), który oczekuje od burmistrza większego zaangażowania w jedyny park w mieście - Park Nowakowskiego. -Zaangażowanie to powinno polegać na zadbaniu o staw i cieki wodne, poprzez częstsze wizyty tam pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Chodzi o usunięciem śmieci, w tym butelek szklanych i plastikowych, połamanych gałęzi oraz m. in. opakowań po produktach spożywczych. Apeluję również o usunięcie starych i zdewastowanych ławek i zastąpienie ich nowymi, tak jak to miało miejsce na skwerze, na przeciwko "Kościółka" po mojej wcześniejszej interpelacji. Zwracam uwagę również na ogrodzenie od strony ulicy Jana Matejki, które jest zniszczone. Kieruję także prośbę o częstszą pielęgnację drzew w parku, ze względu na ich wiek. Warto także postawić w parku więcej koszy na śmieci, co pozytywnie wpłynie na czystość tego miejsca - zaznacza Mura.

park_nowakowskiego__3_.jpg

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: radni pis   rada miasta biłgoraja   budżet obywatelski   miasto biłgoraj

Zobacz także

Jak powstrzymać łysienie plackowate?

Dodane: 2021-06-23 14:29 - Komentarze  (0)  czytane (71)

TAGI: włosy, łysienie, fryzura, utrata włosówKomentarze (12)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.124.77

s (2021-05-16 07:28:45)

Radni Mura, Lipiński. Jak wy sprawujecie swoje mandaty, że ten park tak wygląda? Wstyd panowie!

Nima (2021-05-14 17:56:41)

Nima pieniędzy, nima pracowników PGK, nima nic...

(2021-05-14 17:14:46)

O Park Nowakowskiego warto zadbać.

do poniżej (2021-05-14 15:59:09)

Jesteś żałosny. I niech tak zostanie

(2021-05-14 15:50:28)

Obok las wycinają to burmistrz urządza sobie kampanię i pisze jakieś pisma które z góry wiadomo nic nie dadzą a tu w środku miasta taka nie zadbana zieleń i cisza, nikt w godzinach pracy nie nie wykonuje żadnych hepenigów w stylu Biłgoraj obroni swój park

Tomasz (2021-05-14 14:58:46)

Te wszystkie budżety obywatelskie czy fundusze sołeckie to nieporozumienie. Po to wybieramy samorządowców niech pracują i się wykażą. A te budżety to tylko biurokracja dodatkowa. W tym kraju to chyba niewiele osób chcą porządku.

kulą w płot (2021-05-14 14:30:35)

Niech by chociaż posprzątali ten park. Jak było sprzątanie, to ich tam nie widziałem. Ale wiadomo, trzeba jakoś odwrócić uwagę od wycinki lasu.

mieszkaniec (2021-05-14 14:17:01)

Panowie RADNI a może zrezygnujecie ze swoich diet i sfinansujecie jakiś projekt., choćby te ławki w parku Nowakowskiego, możecie umieścić tabliczki "Ufundował Radny Rady Miasta Biłgoraja .................... w 2021r."

(2021-05-14 13:17:51)

"Budżet obywatelski jest najwyższą formą demokracji" ...?

mieszkaniec chodzący do parku (2021-05-14 13:01:30)

trzeba mieć ludzi do pracy a nie udawać ze kilka osób zrobi wszystko .

Heh (2021-05-14 12:31:23)

To jest taktyka tego rządu, zabrac kase samorządom nieposłusznym a później szkalować za to, że nic nie robią. Za co mają robić jak cała kasa poszła na muzea do których nikt nie chodzi i lotniska z których nikt nie odlatuje?

(2021-05-14 12:27:12)

To niby "rzeczywiste współdecydowanie mieszkańców o tym na co zostanie wydana część budżetu miasta" prowadzi do takich inwestycji jak budowa za kilkasettysięcy zł. "parku rolkarza" (cudzysłów zamierzony bo ten betoniak to żaden park) zbudowanego obok -100 m. - podobnego obiektu na OSIRZE) , czy kolejnej w mieście kosztownej a nieużywanej "siłowni zewnętrznej", czy "ośiwtlenia uliucznego" na Nadstawnej (czy to nie jest zadanie włąściciela drogi publicznej, a nie budżetu obywatelskiego)?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Powiatowi radni udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu

Polonez na 80 par na placu za biłgorajskim ratuszem

Boże Ciało

Koncert akordeonowy w Soli

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirus. Podsumowanie zakażeń w maju

Rozpoczyna się miesiąc maj, to już kolejny miesiąc kiedy zmagamy się z epidemią Covid-19. Będziemy specjalnie dla Państwa publikować...