Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rada Powiatu odrzuciła skargę na starostę biłgorajskiego

Dodał: red Data: 2021-04-20 09:23:17 (czytane: 2350)

Rada Powiatu, po rozpatrzeniu skargi z dnia 6 marca br. na działalność starosty i zapoznaniu się z opinią Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, uznała skargę za bezzasadną. Za uchwałą zagłosowało 16 radnych, 6 wstrzymało się od głosu, jedne radny był nieobecny.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajPrzyczyny takie jej rozpatrzenia Rada Powiatu wskazała w uzasadnieniu do uchwały. Jak poinformował Marcin Kulig, 11 marca br. do Przewodniczącego Rady Powiatu w Biłgoraju wpłynęła skarga datowana na 6 marca 2021 roku, w sprawie naruszenia zasad praworządności, przekraczania uprawnień oraz bezprawne wywieranie wpływu na czynności urzędowe przez starostę biłgorajskiego. Przewodniczący Rady Powiatu skierował skargę do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Biłgoraju. Radni - członkowie rzeczonej Komisji - skargą zajmowali się trzykrotnie, tj. 17 marca oraz 12 i 14 kwietnia br.

pzzk_powiat_bilgorajski (1)_1.jpg

Osoba skarżąca jako przedmiot skargi wskazała naruszenie przez starostę biłgorajskiego zasad praworządności, przekraczanie przez niego uprawnień oraz bezprawne wywieranie wpływu na czynności urzędowe. Z przedstawionych informacji wynika, iż w dniu 17 marca br. sekretarz powiatu biłgorajskiego, Małgorzata Liwosz - Rudy przedstawiła kompetencje starosty zapisane w ustawie o samorządzie powiatowym. -Komisja Skarg, Wniosków i Petycji skupiła się na analizie czy opisane w skardze działania należą do kompetencji Starosty. Z przestawionych powyżej informacji Komisja stwierdziła, że Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biłgoraju nie jest jednostką podległą. Starosta nie jest zwierzchnikiem tej jednostki. W ocenie Komisji opisane przez skarżącą działania starosty nie należą do ustawowych kompetencji starosty, stąd nie można mówić o ich przekroczeniu ani analizować naruszenia zasad praworządności. Komisja i Rada Powiatu może ocenić tylko działania, które należą do kompetencji starosty - podkreślał podczas przedstawiania uzasadnienia odrzucenia skargi radni Marcin Kulig.

Reklama.

W toku swej pracy, komisja wysłuchała wyjaśnień starosty Andrzeja Szarlipa. Przewodniczący Zarządu Powiatu, zaprzeczył w nich stawianym mu przez osobę skarżącą zarzutom. Komisja obradowała jeszcze dwukrotnie w kwitnienia br., tj. 12 i 14 kwietnia. 12 kwietnia 2021 roku, osoba skarżąca nie skorzystała z zaproszenia na obrady komisji, a 14 kwietnia radni zapoznali się z pisemną odpowiedzią wskazanego osobę skarżącą świadka, który nie potwierdził zarzutów. -Wobec powyższego Komisja Skarg, Wniosków i Petycji trzema głosami „za” przy jednym głosie „wstrzymującym” uznała bezzasadność zarzutów podnoszonych w skardze. Mając na uwadze powyższe okoliczności i przepisy Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego przygotowała projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i wnosi do Rady Powiatu o podjęcie niniejszej uchwały - dodał radny Kulig. Rada Powiatu głosami 16 "za" uznała bezzasadność zarzutów podnoszonych w skardze.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: rada powiatu   skarga na starostę biłgorajskiego   powiat biłgorajski   sesja rady powiatu

Komentarze (14)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.0.150

s (2021-04-21 18:23:04)

Rada Powiatu umyła ręce jak Piłat? Uznała za właściwe zachowanie starosty, godne urzędu?

Też z przykrością stwierdzam, że (2021-04-21 16:30:19)

ziobrowa prokuratura nie zainteresowała się sprawą z urzędu. A za co im się płaci z podatków?

Mariola (2021-04-21 09:31:54)

Czy starosta myśli, że jak jest w PIS to mu wszystko wolno?

Z przykrością stwierdzam, że (2021-04-21 09:07:06)

artykuł nie całości treści podjętej przez Rade Powiatu uchwały, albowiem RADA POWIATU uznała skargę za bezzasadną z uwagi na to, że skarga została skierowana niezgodnie z właściwością. Oznacza to, że osoba skarżąca skierowała skargę do niewłaściwego organu. Jednocześnie w odpowiedzi do skarżącej zgodnie z ustawowym obowiązkiem Rady Powiatu jest wskazanie organu do, którego należy skargę złożyć czyli np. do PROKURATURY.

997 (2021-04-20 21:35:23)

Gimnazjum rządzi to i decyzję na poziomie

Zagawostka (2021-04-20 19:23:53)

1. Dlaczego nie było tego w programie porządku obrad podanym do publicznej wiadomości?
2. Czy wykraczanie poza swoje ustawowe kompetencje nie jest naruszeniem praworządności?

(2021-04-20 19:14:36)

Port Lotniczy nie pod Łodzia ,zobac z gdzie i napisz poprawnie

(2021-04-20 18:32:15)

kto przeklął budowę chodnika w Goraju przy jednej z najbardziej uczęszczanych krajówek? Ludzie czy zawsze tak musi być w naszym kraju, by przez długie miesiące było zwężenie. Pewnie odpowiedzi m. in starosty nie będzie, bo to nie jego droga, ale teren tak - prawda?!

(2021-04-20 14:13:11)

Kogoś zaskoczyło, że Rada Powiatu odrzuciła. Właśnie takomi sprawamo powinien zająć się Ŕzecznik Praw Obywatelskich a nie upplityczniona rada.

(2021-04-20 13:54:41)

"... większość lekarzy myśli o opuszczeniu kraju ...". Powinno się wprowadzić prawo, że powinni najpierw zwrócić/odpracować koszty kształcenia. Wykształcenie lekarza kosztują podatnika ok. 5 mln. złotych. Takie przepisy są w większości państw na zachodzie.

(2021-04-20 12:29:32)

Co na to prokuratura ?

do poniżej (2021-04-20 12:03:49)

Ale pieniądze na port lotniczy pod Łdzią to są, zamiast na służbę zdrowia, BRAWO rządzący. Będziecie na śmietniku historii.

(2021-04-20 11:19:32)

Prawie 200 zaświadczeń potrzebnych do otrzymania zatrudnienia za granicą pobrali lekarze w okręgowych izbach lekarskich w pierwszym kwartale tego roku. To rekord – mówi PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) prof. Andrzej Matyja.

„Nigdy w historii nie było takiej liczby w ciągu kwartału” – dodaje prezes. Przyznaje także, że „nie dziwi go, że coraz więcej lekarzy myśli o opuszczeniu kraju”.

Prof. Matyja podkreśla, że polski system ochrony zdrowia jest niewydolny. Jego zdaniem jeśli rząd szybko nie zareaguje i nie zwiększy nakładów na służbę zdrowia, przede wszystkim na kształcenie kolejnych medyków i poprawę warunków pracy i płacy dla nich, to „dojdzie do katastrofy” – po zakończeniu pandemii polskich pacjentów nie będzie miał kto leczyć.
Reklama

Prezes NRL skrytykował propozycje nowych regulacji płac dla lekarzy. „To żenujące, że lekarzom specjalistom proponuje się podwyżkę 19 zł brutto” – ocenia. Według oficjalnych danych w kraju brakuje 20-50 tys. lekarzy. „Takie propozycje rządu nie zachęcą ich do pracy w ojczyźnie” – podkreśla profesor.
Obecnie zaniedbuje się pacjentów, którzy nie chorują na COVID

Prezes NRL zwraca uwagę, że po pandemii pomocy będą wymagać liczni pacjenci, cierpiący na choroby inne niż COVID-19, których leczenie jest obecnie zaniedbywane. „Należy odbudować system zdrowia umożliwiający korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez wszystkich przewlekle chorych” – zaznacza profesor.

Wyraża zaniepokojenie pomysłami, aby funkcję lekarza lub pielęgniarki miał pełnić „asystent”, „opiekun”. „Chce się załatać dziurę pokoleniową takim +nowym personelem+, ponieważ lekarz czy pielęgniarka wykształcone na najwyższym poziomie są drodzy, a nas na nich nie stać” – ocenia prof. Matyja.

Zwraca także uwagę na to, że dyrektorzy szpitali bardzo często zatrudniają tych specjalistów, którzy mogą realizować procedury finansowane przez NFZ w danej placówce. Specjaliści potrzebni zaś do realizacji innych usług medycznych, także potrzebnych pacjentom, ale niefinansowanym przez NFZ, nie znajdują zatrudnienia.

„Tego chaosu w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia jest tak wiele, doszło do takiego braku porządku w działaniach, że skutki tego wszystkiego będą odczuwać nasi pacjenci już niebawem” – mówi prof. Matyja.

W czasie pandemii z powodu COVID-19 zmarło prawie 400 pracowników ochrony zdrowia, w tym ok. 150 lekarzy i dentystów. „Gdyby nie zaangażowanie personelu medycznego, to nie moglibyśmy walczyć z tą epidemią” – zaznacza profesor i dodaje, że system ochrony zdrowia jeszcze funkcjonuje kosztem „czysto ludzkim”, kosztem zdrowia i życia medyków. Za socjalizmu PKB było 10,5 % a ile jest teraz 5 ,5 % To zrobiła dobra zmiana solidarnosc i jak tu zyc obywatelu Szukaja czego pieniedzy?

(2021-04-20 10:36:37)

W mediach społecznościowych programu „Warto Rozmawiać” poinformowano, że TVP postanowiła tymczasowo zdjąć program – będzie on emitowany w innym terminie. Informację podano akurat w Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy.

„Szanowni Państwo, na 5 minut przed emisją dzisiejszego programu otrzymaliśmy informację, że zostanie on nagrany i wyemitowany w innym terminie. O nowej porze emisji powiadomimy niezwłocznie po uzyskaniu informacji w tej kwestii” – czytamy na Twitterze „Warto Rozmawiać”.

Pojawiły się komentarze twierdzące, że jest to „kara” za wyemitowanie programu, w którym goście wypowiadali się krytycznie na temat działań rządu i lockdownu.

W trakcie programu wymieniano różne szkodliwe skutki antykoronawirusowej polityki rządu.

Ciekawe, że informacja pojawiła się właśnie 20 kwietnia. Z inicjatywy Reporterów bez Granic, w 1991 roku ogłoszono 20 kwietnia Międzynarodowym Dniem Wolnej Prasy.

Jak widać – TVP wybrało świetny sposób na uczczenie tego dnia. I co dobrze jest z PIS

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jest decyzja Sądu w sprawie upadłości Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,...

Odpowiedź Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj na list otwarty burmistrza Miasta Biłgoraj

Pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników...

Matura 2021. Dziś ruszył maraton egzaminów dojrzałości

Od języka polskiego rozpoczęli dziś punktualnie o godzinie 9:00...

Trąba powietrzna szalała nad Tereszpolem. Uszkodziła domy, zniszczyła budynki gospodarcze (FOTO)

2 maja nad miejscowością Tereszpol - Zygmunty w gminie Tereszpol...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia