Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przyjęto założenia do koncepcji budowy muzeum w Osuchach

Dodał: red Data: 2021-05-13 18:37:12 (czytane: 2115)

Z udziałem poseł Beaty Strzałki, wicemarszałka Michała Mulawy, starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, przedstawicieli Stowarzyszenia „Osuchy 1944”, władz gminy Łukowa oraz Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, odbyło się dziś spotkanie w sprawie zapoznania z planami budowy muzeum w Osuchach.Reklama.

Blisko dwugodzinne spotkanie podzielone było na trzy części, a jego moderatorem był kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Jarosław Bury. Na spotkanie złożyło się omówienie wykonania działań w zakresie utworzenia muzeum w Osuchach, zapoznanie uczestników z przyjętymi założeniami koncepcji modernizacji i rozbudowy budynku po byłej szkole podstawowej w Osuchach na potrzeby muzeum oraz panel dyskusyjny. Jak poinformował Jarosław Bury, zaproponowane zostały dwa warianty. Pierwszy związany jest z przebudową i rozbudową budynku dawnej szkoły wraz z zagospodarowaniem terenu, drugi zakłada jedynie przebudowę szkoły wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. Zaproponowane warianty zostały przyjęte, a decyzja wyboru jednego z nich zostanie rozstrzygnięta na etapie projektowania.

koncepcj_muzeum_w_osuchach__1_.JPG

-Na budowę muzeum w Osuchach z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych otrzymaliśmy 2,2 mln zł wsparcia. Będzie to filia Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Inwestycja ma charakter ponadlokalny. W Osuchach odbyła się niezwykle ważna i dramatyczna bitwa, która była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej “Sturmwind II”. Naprzeciw niemieckiemu okupantowi, który pod Osuchy zadysponował trzydzieści tysięcy żołnierzy wspieranych przez lotnictwo i artylerię stanęło tysiąc dwustu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Jest tam także największy cmentarz partyzancki w Europie. I od lat były czynione starania przez wiele osób, w tym samorząd gminy Łukowa, panią dyrektor GOK w Łukowej Wiesławę Kubów, ale i przez działaczy społecznych skupionych w Stowarzyszeniu „Osuchy 1944”, by naszych bohaterów i to miejsce godnie upamiętnić. Teraz jest to realizowane. Dziś zatwierdzone założenia pozwolą nam rozpisać przetarg na koncepcję i realizować to zadanie. Muzeum ma powstać do końca 2022 roku - informuje Andrzej Szarlip.

koncepcj_muzeum_w_osuchach__3_.JPG

Jak podkreśla poseł Beata Strzałka, dzięki środkom RFIL możliwa jest realizacja planów, zamierzeń i obietnic wyborczych. -Osuchy są bardzo mocno wpisane w naszą historię. Dzięki bardzo dobrej współpracy z wójtem gminy Łukowa i Radą Gminy Łukowa udało się samorządowi powiatowemu pozyskać dawną szkołę w Osuchach. To budynek z lat 20. XX wieku - informuje poseł Strzałka. -To jest budynek, zbudowany wysiłkiem mieszkańców Osuch. Dla nas jest szczególnie ważny, w nim przetrzymywani, przesłuchiwani i torturowani byli partyzanci. W latach 30. XX wieku, związek Strzelecki „Strzelec”, działający w Osuchach wybudował pomnik niepodległości. W budynku tej szkoły uczono patriotyzmu, poświęcenia dla Ojczyzny i historii. I to wszystko, w okresie II wojny światowej zaowocowało tym, że każdy, kto tylko mógł, wraz z mieszkańcami tej części gminy sięgnął po broń i walczył z okupantem niemieckim - wyjaśnia dyrektor łukowskiego GOK-u, Wiesława Kubów. -Dzisiejsze spotkanie to przede wszystkim koncepcja modernizacji tego budynku, tego co chcielibyśmy utworzyć i w jakim wymiarze miałoby służyć społeczeństwu - dodaje poseł Strzałka.

koncepcj_muzeum_w_osuchach__2_.JPG

Z informacji, jakie przekazał starosta Szarlip, powstać ma nowoczesne, na miarę XXI wieku muzeum, które w sposób przystępny, atrakcyjny i ciekawy, będzie umożliwiało zwiedzającym zapoznanie się z historią tego miejsca, historią Bitwy pod Osuchami i działalnością partyzantów polskich na tym terenie. Koncepcja zakłada więc skupienie się na modernizacji samego budynku wraz z jego rozbudową. Powstać mają sale wystawiennicze, konferencyjne i miejsca do pracy naukowej. Zagospodarowany ma być także teren przyległy z zachowaniem obecnej przyrody. Powstać ma także pole namiotowe, miejsca parkingowe dla autokarów czy kamperów oraz stanica harcerska. -Chcemy, by z jednej strony było to miejsce przypominające i propagujące historię Osuch, ale także by podczas uroczystości czerwcowych miejsce swoje znaleźli harcerze, grupy rekonstrukcyjne czy turyści - wylicza Beata Strzałka.

koncepcj_muzeum_w_osuchach__6_.JPG

-Zrealizowanie tego zadania będzie impulsem do promocji regionu, nawiązaniu partnerstw oraz rozwoju usług komplementarnych. Przedsięwzięcie uwzględnia zagospodarowanie terenu. W ramach darowizny udało nam się pozyskać od gminy Łukowa nieruchomości w Osuchach, a pozyskane środki przeznaczymy na przebudowę budynku na potrzeby muzeum. To realizacja naszych zapewnień, które złożyliśmy wspólnie z poseł Beatą Strzałką i wicemarszałkiem Michałem Mulawą mieszkańcom naszego powiatu - mówi starosta Andrzej Szarlip. -Budowa tego muzeum i podtrzymywanie pamięci oraz edukacja młodych pokoleń to nasz obowiązek i powinność wobec naszych przodków, którzy złożyli największą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, walcząc o jej wolność i suwerenność - dodaje Andrzej Szarlip.

koncepcj_muzeum_w_osuchach__5_.JPG

Jak informuje wójt Stanisław Kozyra, gminy Łukowa nie byłoby stać na to, by samodzielnie takie zadanie udźwignąć. -Zostało to włączone w struktury Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, jest to podmiot, który merytorycznie przygotowany jest do realizacji tego zadania. Po zatwierdzeniu koncepcji czas przystąpić do robót projektowych, do zlecenia opracowania dokumentacji technicznej, a po uzyskaniu pozwoleń na budowę przystąpić do realizacji. Inwestorem jest powiat biłgorajski. Wierzę, że w Osuchach powstanie centrum zarówno dydaktyczne, jak i centrum spotkań reprezentujące szeroki aspekt działalności partyzanckiej na tym terenie - mówi wójt Kozyra.

koncepcj_muzeum_w_osuchach__7_.JPG

Kamil Kopera, wiceprezes Stowarzyszenia „Osuchy 1944”: -Będzie to upamiętnienie tego, co działo się na tym terenie, co działo się na Zamojszczyźnie, opowieść o tym, jak Polacy bronili się przed niemiecką okupacją. Będzie to również opowieść o tym, jak wyglądało życie ludzi, którzy sprzeciwiali się niemieckiej okupacji, wzięli broń w swoje ręce i rozpoczęli działania przeciwko niemieckim siłom policyjnym, przeciwko aparatowi cywilnemu okupanta. Ale przede wszystkim- tak jak tutaj pod Osuchami - jak wyglądała walka z regularnymi oddziałami niemieckimi - wyjaśniał Kamil Kopera.

koncepcj_muzeum_w_osuchach__4_.JPG

-To muzeum jest jednym z priorytetów Urzędu Marszałkowskiego, ale także wojewody lubelskiego, polskiego rządu i samorządów lokalnych. Trwają rozmowy z Urzędem Marszałkowskim w sprawie ewentualnego współprowadzenia tego muzeum. My przede wszystkim chcielibyśmy, by to było ważne miejsce na mapie Lubelszczyzny i obowiązkowe do zwiedzenia, jeżeli chodzi o politykę historyczną i edukację młodzieży. By młodzież, która żyje w wolnej Polsce mogła poznać życiorysy tych, którym nasza Ojczyzna zawdzięcza wolność - wyjaśnia wicemarszałek Michał Mulawa.

/bilgorajski.pl/

Tagi: muzeum w osuchach   koncepcja muzeum w osuchach   powiat biłgorajski   muzeum partyzantów polskich osuchy 44

Zobacz także

Trzynastkowe sukcesy Łukowianek

Dodane: 2021-06-15 09:23 - Komentarze  (0)  czytane (194)

TAGI: gmina łukowa, zespoł śwpiewaczy z bukowej, przegląd kapel i śpiewaków, kultura biłgorajKomentarze (21)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.249.157

. (2021-05-16 14:37:40)

W Osuchach to by się przydało jeszcze za cmentarzem sprzątać częściej niż raz do roku przed uroczystościami, a dopiero decydować się na muzea za grube miliony.

Komendant (2021-05-14 21:52:50)

PANI POSEŁ FRYZJERZY JUŻ OTWARCI

997 (2021-05-14 21:45:28)

Masakra jest tyle potrzeb a Strzałka Mulawa i dzieciak kasę na takie, bzdety wydają, Po co nam tacy posłowie wstyd

(2021-05-14 20:05:42)

Uroczystości co roku w czerwcu odbywają się w Osuchach , od wielu, wielu lat. Trzeba być ignorantem, żeby o tym nie wiedzieć.

(2021-05-14 18:04:47)

Jak sobie Andrzej wziął na dyrektora mdk przyjaciółkę Maryli i Janusza , która pracuje w Bck to o jakich imprezach mówisz?

(2021-05-14 17:50:19)

Uroczystości w Osuchach, w hołdzie partyzantom świętowane są od kilkudziesięciu lat, super, że powstanie muzeum w odpowiednich warunkach lokalowych.

(2021-05-14 12:45:21)

Lepiej było wybudować od nowa , nowy piękny budynek.

U (2021-05-14 12:12:19)

Jak muzeum jest od wielu lat ,to oni piszą że zostanie utworzone,chyba klepki się porozsychały tym trolom

(2021-05-14 11:59:08)

Bardzo dobrze, że zostanie utworzone to muzeum, upamiętniające walkę partyzantów różnych ugrupowań z niemieckim okupantem. Wszelkie kpiny i agresywne prostackie komentarze kompromitują autorów takich wpisów.,pieniactwo jest oznaką zaburzeń, które należy leczyć u psychiatry.

(2021-05-14 11:18:11)

biedny AK, on/ona nie wiedziała, że w Osuchach jest muzeum i to od kiedy!

(2021-05-14 11:15:35)

najważniejsze wydarzenie, to wspólne zdjęcie. Tak 3mać.

O (2021-05-14 11:03:18)

Przecież tam muzeum jest i to od dawna,piękne i cmentarz partyzancki, bardzo historycznie wygląda,co cudotwórcy się znaleźli,sztuka jego właściwie pielęgnować,a nie wychwalać się ,że to co to ma nie być,chwała gminie łukowa i wójtowi Staszkowi,on to robi skromnie ,po gospodarski, mądrze i nie cuduje jak ci co się na tym nie znają,tylko sukcesów żądni czuć pijar i politykowanie,

(2021-05-14 09:26:41)

Kiedy imprezy MDK W Hali Budowlance- nic tam nie robią

Przez lata na to czekałem (2021-05-14 08:28:12)

Dobrze że to muzeum powstanie. Długo na to czeekałem i nie wierzyłem gdy obiecywali w kampani. Młodzi ludzie ale poważni. Dziękuje.

Bilgoraj (2021-05-14 08:15:14)

Bardzo dobrze. Wreszcie jest tak jak powinno być od 89 roku..

Maria (2021-05-13 22:09:07)

Ile jest jeszcze tej nienawiści do wszystkiego co polskie to straszne, jak komuna zepsuła ludzi. Ja osobiście patrze z radością na to co dzieje się wokół Osuch bo moja rodzina wiele wycierpiała pewnie za sprawą przodków tych którzy teraz opluwają ludzi, którzy ten temat podjęli. Ja dziękuje za to muzeum i życzę powowodzenia w realizacji tego dzieła.

AK (2021-05-13 21:36:45)

Przez lata chcieli zamazać pamięć o bohaterach z bitwy pod Osuchami na szczęście zajeli się tym ludzie którzy myślą po polsku a nie po sowiecku.

Polak (2021-05-13 21:30:42)

Komuszki jak plują że bedzie muzeum polskich bohaterów. Brawo i wielkie podziękowania dla wszystkich Państwa którzy się do tego przyczynili. A komuchom tylko wycie pozostało.

słabo (2021-05-13 21:18:48)

wziac sie za robote ,pomoc wykonacy tak jak szydlo z obajtkiem malowali sciany w szkole a Ci tylko pogaduszki i fota i tego najbardziej nielubianego foto najwiecej az sie to gryzie,

s (2021-05-13 19:35:13)

Szlachetny Andrzej tylko na 7 zdjęciach ! To podłość redaktorze. Przegra wybory.
P.S. Mniej gadania i lansu więcej roboty.

tubylec (2021-05-13 19:28:23)

Tak ładnie pozują tylko te maski wszystko psują bo nie każdy rozpoznaje członków tego szanownego gremium które tak ochoczo przyznaje pieniądze z moich podatków. Jeżeli mam coś podpowiedzieć to oczywistą rzeczą jest że muzeum powinno nosić imię Pani poseł Beaty jej zaangażowanie w sprawy powiatu naprawdę jestem pod wrażeniem

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Niezwykła kolekcja sprzętu marki Unitra

Ponad 100 egzemplarzy unikatowego sprzętu, nieistniejącej już polskiej marki Unitra zgromadził mieszkaniec Biłgoraja. Radioodbiorniki, tunery, wzmacniacze czy gramofony to tylko część kolekcji legendarnej rodzimej, produkcji. Unita to nieistniejące obecnie, Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego, powołane w 1961 roku. więcej»

Konkursy

Polecamy

Klaruje się koncepcja rozbudowy i modernizacji szpitala powiatowego w Biłgoraju

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się kolejne spotkanie...

Dzień Polskiego Folkloru (FOTO)

Dzień Polskiego Folkloru to podroż po różnych regionach i zakątkach...

Wsparcie gmin popegeerowskich. Są wyniki naboru wniosków na środki z RFIL

Gminy, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa...

Odpowiedź Zarządu Spółki Arion Szpitale na list otwarty wiceministra Marcina Romanowskiego

Odpowiedź Zarządu Spółki Arion Szpitale na list otwarty wiceministra...

Pochówek dzieci utraconych

Dziś po raz pierwszy w Biłgoraju odbył się pochówek dzieci utraconych....

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia