Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Projekt Literaccy Patroni Roku 2021. Poznaję! Czytam! Tworzę!

Dodał: red Data: 2021-06-10 14:07:17 (czytane: 986)

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie ze Szkołą Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie włączając się w obchody roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida i Tadeusza Różewicza realizowała od kwietnia do czerwca projekt „Literaccy Patroni Roku 2021. Poznaję! Czytam! Tworzę!”.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajProjekt był adresowany do uczniów klas siódmych tejże szkoły. Najważniejszymi jego celami było poznanie twórczości i popularyzacja wiedzy o tych literatach oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych, informacyjnych i cyfrowych, motywowanie do stawiania sobie celów i podejmowania wyzwań, rozwijanie kreatywności a także zwrócenie uwagi na prawidłowe korzystanie z utworów dostępnych w Internecie. Na jego realizację składały się cztery kroki. Pierwszy z nich polegał na przeglądaniu przez uczestników w Internecie stron poświęconych literackim patronom roku 2021. Młodzież zapoznawała się z różnymi materiałami dotyczącymi tych autorów, uczyła się wybierać najlepsze strony oraz właściwe korzystać z materiałów w sieci. Kolejnym krokiem było czytanie utworów a następnie wykonanie pracy plastycznej inspirowanej danym wierszem lub fragmentem utworu wybranego autora. W trzecim kroku uczniowie rozwiązywali quiz „Literaccy Patroni Roku 2021”, tutaj przydała się wcześniej zdobyta wiedza.  Ostaniem krokiem dla tych najbardziej ambitnych było wykonanie  prezentacji multimedialnej. Młodzież tworząc własne prace korzystała z materiałów znajdujących się w domenie publicznej (np. wolnelektury.pl, polona.pl, legalnakultura.pl).

biblioteka_aleksandrow.JPG

W projekcie ogółem wzięło udział 53 uczniów. Uczestnicy, za poszczególne zadania (ich poprawność i poziom wykonania) zbierali ikonki książek. Nagrody główne otrzymali: Marika Lewczyk, Andżelika Nowak, Michał Kusiak, Krystian Adamowicz,  Amelia Kukiełka, Wiktoria Szabat, a wyróżnienia: Nikola Jastrzębska, Miłosz jastrzębski, Martyna Kulanica, Sabrina Wasong, Gabriela Łokaj, Gabriel Bielak, Michał Kusiak, Igor Szcząchor, Lena Garbacz, Julia Kwiatkowska. Dyplomy i nagrody zostały wręczone laureatom w poszczególnych zespołach klasowych. Jednym z namacalnych efektów  realizacji projektu była  wystawa  „Literaccy Patroni Roku 2021”, która była dostępna w wersji tradycyjnej w czytelni biblioteki oraz wirtualnej na bibliotecznym fanpage’u. Na ekspozycji zostało zaprezentowanych ponad pięćdziesiąt prac plastycznych. Uczniowie wykonali swoje ilustracje do utworów: „Elegia o… [chłopcu polskim] Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida, „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Oblicze ojczyzny” Tadeusza Różewicza. Opiekę merytoryczną nad realizacją projektu przez uczniów sprawowała nauczycielka języka polskiego Katarzyna Otkała.  Przeprowadziła ona także lekcje online poświęcone  tej tematyce. Nad tworzeniem prac plastycznych czuwała nauczycielka plastyki Kazimiera Bielak.

Reklama.

Działania w ramach projektu zaowocowały zaciekawianiem młodzieży twórczością: Baczyńskiego, Lema, Norwida i Różewicza. Była to okazja do poznania tych ważnych dla Polski twórców o ogromnym dorobku literackim.

/Justyna Bździuch/

Tagi: biblioteka w aleksandrowie   literaccy patroni roku   gminna biblioteka publiczna   kultura biłgoraj

Zobacz także

Uśmiechnięta buzia świata

Dodane: 2021-06-14 09:49 - Komentarze  (1)  czytane (516)

TAGI: konkurs plastyczny, dzień dziecka, mdk biłgoraj, uśniechnięta buzia świataKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.249.157

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówki w dobie pandemii

Przełom stycznia i lutego, a więc czas zimowych ferii i odpoczynku od nauki, był tradycyjnie czasem studniówek. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników krokiem poloneza wchodzili w dorosłe życie i ostatni etap przygotowań do egzaminu podsumowującego ich naukę. Pandemia pokrzyżowała plany tegorocznych maturzystów. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia