Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiat pozyskał ponad 2 mln zł na muzeum w Osuchach

Dodał: red Data: 2021-03-31 21:24:38 (czytane: 1723)

Samorząd Powiatu Biłgorajskiego pozyskał, z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych, 2,2 mln zł na realizację inwestycji muzeum w Osuchach. To całkowita kwota o jaką powiat wnioskował. Wartość zadania szacowana jest na 2,5 mln zł. Co dokładnie będzie zrobione? O tym w artykule.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajW Osuchach, w powiecie biłgorajskim w czerwcu 1944 roku rozegrała się największa bitwa partyzancka okupowanej Polski. Przeciw niemieckiemu okupantowi stanęli Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego z szeregów AK i BCh oraz "partyzancka radziecka". Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej bitwa była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. W jej ramach przeciw 30 tys. żołnierzom niemiecki, wspieranym przez lotnictwo i artylerię stanęło około 1 200 polskich partyzantów, którzy za wierność wolnej Polsce zapłacili największą ofiarę.

Historia muzeum w Osuchach sięga 2017 roku. -Wówczas to w gronie regionalistów, historyków oraz rodzin polskich żołnierzy walczących pod Osuchami zrodziła się idea powołania muzeum. W krótkim czasie zebrano 3 500 podpisów popierających tę inicjatywę. Podpisały się osoby z całej Polski. Podpisy wraz z dokumentacją trafiły do Ministerstwa Kultury. Działania zakładały powołanie pierwszego w naszej Ojczyźnie Muzeum Partyzantów. Tej idei, jako muzeum ministerialnego nie udało się zrealizować, jednak ona nie zginęła - zaznacza Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, współorganizator uroczystości rocznicowych w Osuchach. Jak dodaje, inicjatywę podjęli członkowie Zarządu Powiatu, w tym starosta Andrzej Szarlip oraz ówczesna członek Zarządu, a dziś poseł Beata Strzałka, a także wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa.

muzeum_osuchy.JPG

Pozyskana z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych kwota, przeznaczona zostanie na przebudowę budynku w Osuchach na potrzeby muzeum. -W ramach inwestycji, budynek dawnej szkoły w Osuchach ostanie przystosowany do potrzeb Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Powstanie dopasowane do oczekiwań odbiorcy XXI wieku muzeum walk partyzanckich ze szczególnym uwzględnieniem jednej z największych bitew partyzanckich w Polsce - bitwy pod Osuchami. Niezwykle ważna i dramatyczna bitwa była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. Inwestycja ma charakter ponadlokalny. Jej zrealizowanie będzie impulsem do promocji regionu, nawiązaniu partnerstw oraz rozwoju usług komplementarnych. Przedsięwzięcie uwzględnia zagospodarowanie terenu - zaznacza starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

Czytaj także: Jest decyzja Rady Powiatu. Będzie filia biłgorajskiego Muzeum w Osuchach

-To pierwsza tak duża inwestycja w muzeum w Osuchach. My obiecywaliśmy, że ideę tę będziemy realizować i dziś wywiązujemy się z tych zobowiązań. Pozyskany został grunt od gminy Łukowa, a obecnie konkretne środki, które będą bazą do budowy i rozwoju osuchowskiego muzeum. To miejsce zasługuje nie tylko na pamięć ale i na godne upamiętnienie. To co robimy w tej chwili to nasz obowiązek i spłata długu wobec naszych przodków za ich przelaną krew - podkreśla Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Reklama.

Poseł Beata Strzałka zauważa, że Osuchy i historia bitwy nad Sopotem, jest kluczowa w procesie wychowywania patriotycznego młodego pokolenia. -Kandydując na posła, obiecywałam, że będę zabiegała o środki na budowę Muzeum Osuchy 1944, i że będę wspierała jego budowę. Dziś nasze wspólne zabiegi, tj. starostwa powiatowego i marszałka Mulawy zaczynają się klarować. Podkreślam zawsze - Osuchy i historia bitwy z 1944 roku, to lekcja patriotyzmu, historii i poświęcenia dla Ojczyzny. W tym miejscu na przykładach widać, czym jest poświęcenie, bohaterstwo, odwaga, niezłomność i umiłowanie wolności - dodaje poseł Strzałka.

Czytaj także: Jest decyzja władz. W Osuchach powstanie filia biłgorajskiego Muzeum

-Na Ziemi Biłgorajskiej nie ma świętszego miejsca niż cmentarz w Osuchach - puentuje dyrektor Kubów.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: muzeum w osuchach   muzeum partyzantów   osuchy 1944   powiat biłgorajski

Zobacz także

Wojewoda nie chce już zmiany nazwy ulicy w Biłgoraju

Dodane: 2021-05-12 08:34 - Komentarze  (16)  czytane (1698)

TAGI: wojewoda lubelski, zmiana nazyw ulicy, uica romana gesinga, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.231.61

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Relikwie błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego wprowadzone do kościoła w Babicach

Biskup pomocniczy diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, ks. Mariusz...

Konsultacje projektu ustawy o OSP. Komendant Wojewódzki PSP gościł w Soli

Z udziałem Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendanta Powiatowego...

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju (VIDEO)

W Biłgoraju działają dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Zaszczepić...

Przyjęto założenia do koncepcji budowy muzeum w Osuchach

Z udziałem poseł Beaty Strzałki, wicemarszałka Michała Mulawy,...

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia