Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w gminie Księżpol i w mieście Czerwonograd na Ukrainie

Dodał: red Data: 2021-04-16 08:53:05 (czytane: 1011)

Gmina Księżpol realizuje dwa projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu PL-BY-UA 2014 - 2020. Jednym z nich jest projekt pod nazwą „Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w gminie Księżpol w Polsce i w mieście Czerwonograd na Ukrainie – poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej”.Reklama.

Gmina Księżpol jako Beneficjent Wiodący realizuje projekt “Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w Gminie Księżpol w Polsce i w mieście Czerwonograd na Ukrainie - poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014 - 2020. Wymogiem Programu jest realizacja projektu wspólnie z partnerem z Ukrainy lub (i) Białorusi. Zasadą programu jest, aby projekty były symetryczne, w których podobne działania są prowadzone równolegle w krajach uczestniczących. Gmina Księżpol realizuje projekt wspólnie z Partnerem Ukraińskim – Radą Miasta Czerwonograd. W ramach projektu w Czerwonogradzie została zmodernizowana miejska oczyszczalnia ścieków wybudowana w 1971 roku i rozbudowana w latach 1976 i 1987.

Miasto Czerwonograd położone jest w obwodzie lwowskim, 30 km od przejścia granicznego w Dołhobyczowie. Czerwonograd to duża miejska aglomeracja przemysłowa z dominującym przemysłem przetwórczym i wydobywczym węgla kamiennego, liczy 68,3 tys. mieszkańców. Ze względu na znaczne zużycie przestarzałych technologicznie urządzeń, oczyszczalnia przestawała spełniać wymogi sanitarne i była energochłonna. Modernizacja oczyszczalni poprawiła parametry odprowadzanych ścieków do wymaganego poziomu. Oczyszczone ścieki z oczyszczalni są odprowadzane do rzeki Bug, jakość odprowadzanych ścieków wpływa na czystość tej rzeki przepływającej również przez terytorium Polski.

oczyszczalnia_sciekow.jpg

Realizacja projektu w Gminie Księżpol jest w końcowej fazie realizacji, została wybudowana sieć kanalizacyjna w miejscowościach Stare Króle, Markowicze Gliny, Cegielnia Markowicze o łącznej długości ponad 12 km. Rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Księżpolu jest na etapie rozruchu technologicznego, zakończenie rozruchu jest planowane do końca kwietnia br., po osiągnięciu wymaganych parametrów ścieków oczyszczonych rozpocznie się eksploatacja oczyszczalni.

Wartość całego projektu (po przeliczeniu kursu Euro za miesiąc wrzesień 2018 roku) to 10,8 mln zł. Wartość projektu po stronie Gminy Księżpol (po przeliczeniu kursu Euro za miesiąc wrzesień 2018 roku) to 8,2 mln zł. Dofinansowanie Unii Europejskiej dla Gminy Księżpol (po przeliczeniu kursu Euro za miesiąc wrzesień 2018 roku) to 7,4 mln zł, a udział własny gminy to ponad 823 tys. zł. Wartość projektu po stronie ukraińskiej to 2,573 mln zł.

Niniejszy artykuł został opracowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020. Za treść tego artykułu odpowiada wyłącznie Gmina Księżpol przy czym w żadnym przypadku nie może ona być interpretowana jako odzwierciedlająca stanowisko Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020″.

Tagi: gmina księżpol   oczyszczalnia ścieków   powiat biłgorajski   współpraca transgraniczna

Zobacz także

Tereszpol po nawałnicy: Będzie wsparcie za pośrednictwem wojewody lubelskiego. Pomoc deklaruje także wicemarszałek Mulawa

Dodane: 2021-05-04 17:47 - Komentarze  (9)  czytane (1445)

TAGI: trąba powietrzna, gmina tereszpol, powiat biłgorajski, burzaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.210.184.142

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jest decyzja Sądu w sprawie upadłości Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,...

Odpowiedź Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj na list otwarty burmistrza Miasta Biłgoraj

Pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników...

Trąba powietrzna szalała nad Tereszpolem. Uszkodziła domy, zniszczyła budynki gospodarcze (FOTO)

2 maja nad miejscowością Tereszpol - Zygmunty w gminie Tereszpol...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Przedszkole Niepubliczne Smerfy prowadzi zapisy

Można zapisać dziecko w wieku od 2,5 roku do lat 6, do Przedszkola...

Ogłoszenia