Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Po remoncie Placu Wolności w trakcie odbioru technicznego jest skwer przy ul. 3 Maja, Kościuszki i Zamojskiej

Dodał: red Data: 2021-05-11 14:24:11 (czytane: 2529)

Zakończyła się rewitalizacja skweru przy ulicach 3 Maja, Kościuszki i Zamojskiej. W tej chwili trwa odbiór technicy wartego niespełna 870 tys. zł zadania. Do wykonania są tylko jeszcze koszty związane z urządzeniem zieleni.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajJak informuje rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Biłgoraja, celem renowacji jest podniesienie atrakcyjności skweru poprzez poprawę komunikacji pieszych i stworzenie bardziej przyjaznej przestrzeni publicznej. -Główne założenia modernizacji koncentrują się wokół poprawy bezpieczeństwa, a także zwiększenia dostępności m.in. dla osób niepełnosprawnych oraz otwarcie widoku na zabytkowy kościół Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju - zaznacza Paweł Jednacz.

skwer_przy_ulicy_3_maja__1_.jpg

Projekt przewidywał przebudowę układu komunikacyjnego, wymianę nawierzchni, budowę oświetlenia terenu i stojaków rowerowych oraz wymianę chodników przyległych do skweru. Powstały także elementy małej infrastruktury. Inwestycja zakładała m.in. wyrównanie nawierzchni, budowę pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz normatywnych schodów. -Układ kompozycyjny skweru został uporządkowany poprzez budowę nowych ciągów pieszych wyznaczonych w oparciu o analizę ruchu pieszych oraz oś widokową skierowaną na kościół. Na skrzyżowaniu ścieżek, w centralnej części skweru zaprojektowano plac w kształcie elipsy z okrągłym kwietnikiem - siedziskiem - dodaje Jedncza.

skwer_przy_ulicy_3_maja__2_.jpg

Wszystkie ścieżki są skierowane do środka kwietnika. Okręgi podkreślone w nawierzchni oraz w formie kwietnika nawiązują do tradycyjnych biłgorajskich sit. Obelisk poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu został przeniesiony na utwardzony teren. Kompozycja skweru ma stanowić kontynuację stylistyczną rozwiązań zastosowanych podczas rewitalizacji położonego w sąsiedztwie Placu Wolności. -Oba obszary znajdujące się w obrębie centrum miasta, mają tworzyć estetyczną jedność i spójną całość - wyjaśnia Jednacz.

Odbiór skweru zakończyć ma się na przełomie maja i czerwca.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: biłgoraj   rewitalziacja placu wolności   rewitalizacja skweru przy ulicy 3 maja   inwestycje biłgoraj

Zobacz także

Trzynastkowe sukcesy Łukowianek

Dodane: 2021-06-15 09:23 - Komentarze  (0)  czytane (199)

TAGI: gmina łukowa, zespoł śwpiewaczy z bukowej, przegląd kapel i śpiewaków, kultura biłgorajKomentarze (23)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.249.157

(2021-05-15 09:04:21)

Super, że posadzono wiele drzew, może za jakiś czas na tyle urosną, że będą widoczne, przynajmniej kiedy mają liście. Zdaje się, że liściastych przybyło, a przydałoby się dosadzić sosen niskopiennych, jałowców - te gatunki iglaste są doskonałe dla powietrza i pięknie prezentują się przez cały rok. Natomiast lipy i inne liściaste na wiele miesięcy tracą urok,ponieważ od jesieni do wiosny są bezlistne.

Taka sytuacja (2021-05-14 07:37:46)

W urzędzie miasta jest kontrola z NIK. Dotyczy zieleni miejskiej i terenów zielonych. I uwaga, w latach 2015-2020 nasadzono dużo więcej drzew i krzewów niż usunięto. Wkrótce ci wszyscy co oskarżają urząd o wycinanie drzew będą musieli przeprosić.

s (2021-05-13 19:42:23)

Po co tyle betonu? Gdzie nasz znużony upałami szlachetny Andrzej zazna cienia ?

(2021-05-13 14:04:49)

Zaszczepieni rozsiewają wirusa? To nie jest teoria konspiracji – tak twierdzi dokument firmy Pfizer!

Marucha

Tysiące osób na całym świecie, w tym lekarze ze zdumieniem postrzegają tajemnicze przypadki zachorowalności „na koronawirusa” osób niezaszczepionych, po przebywaniu w otoczeniu tych osób, które zaszczepiły się jednym z preparatów chemiczno-genetycznych reklamowanych jako „szczepionka przeciwko Covid-19”.

Oficjalna propaganda tego typu twierdzenia i ukazywanie niezbitych faktów potwierdzających to zjawisko, uważa za „teorie spiskowe”, a cenzorzy internetowi usuwają wpisy i wywiady z pokrzywdzonymi ludźmi oraz badającymi zjawisko naukowcami.

Niestety, nie jest to „teoria spiskowa”, lecz konkretna i realna praktyka konspiracyjna. Oto bowiem okazuje się, że o dokładnie tym zjawisku pisze i ostrzega sam producent preparatu w swoich oficjalnych dokumentach.

Firma Pfizer podczas testowania „szczepionki” przyznaje, że:

„Narażenie zawodowe ma miejsce, gdy osoba jest nieświadomie narażona na bezpośredni kontakt z osobą poddawaną testom na szczepionkę, co może, ale nie musi, doprowadzić do wystąpienia zdarzenia niepożądanego. … Te osoby mogą obejmować pracowników służby zdrowia, członków rodziny i inne osoby, które znajdują się w pobliżu uczestnika badania


Stwierdzenie w oficjalnym dokumencie firmy Pfizer można tłumaczyć tylko w jeden sposób: wstrzyknięcie preparatu reklamowanego jako „szczepionka przeciwko Covid-19” może spowodować „zdarzenie niepożądane”, czyli to co obserwowane jest na całym świecie, gdy osoby niezaszczepione przebywające w otoczeniu osób zaszczepionych zaczynają cierpieć na „zdarzenia niepożądane”.

Dalej, dokument Pfizera przyznaje, że ​​zaszczepione kobiety w ciąży mogą cierpieć na spontaniczne poronienia i inne problemy reprodukcyjne, a niezaszczepione kobiety, które mają z nimi kontakt, również mogą obserwować u siebie te same zjawiska. To jest dokładnie to co jest obecnie obserwowane przez wielu lekarzy na całym świecie, a o czym pisaliśmy wcześniej tutaj, m.in o dziwnych zjawiskach zaburzenia cyklu miesiączkowego, wielotygodniowe krwawienia, a u mężczyzn np. pojawiające się znienacka krwiaki i siniaki na nogach, co może sugerować lokalne zatory.

Należy podkreślić: te zjawiska są obserwowane zarówno u osób zaszczepionych, jak i u osób niezaszczepionych przebywających w otoczeniu osób zaszczepionych!

Szczepionki „tradycyjne” a preparaty genetyczne mRNA

Zjawisko zarażania przez osobę zaszczepioną dotychczasowymi szczepionkami posiadającymi żywy acz osłabiony drobnoustrój (np. szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce, ospie wietrznej) jest znane (shedding) i właśnie dlatego zaleca się izolację osoby zaszczepionej „tradycyjnymi szczepionkami” przeciwko jednej z tych chorób. Jednak zjawisko zarażania przez osoby zaszczepione preparatem chemiczno-genetycznym mRNA zwanym „szczepionką przeciwko Covid”, czyli stworzonym bez udziału drobonoustroju, jest dotychczas niewytłumaczalne.

Producent jednak w swoich dokumentach przewidział to zjawisko, zatem należy dążyć do odpowiedzi na pytanie: co je powoduje, jaka jest przyczyna?

Zanim jednak prawdziwi i odważni naukowcy znajdą na to odpowiedź, albo prawnicy zmuszą firmy do ujawnienia prawdziwego składu „szczepionki”, należy żądać od przywódców państwowych natychmiastowego zaprzestania podawania groźnego preparatu, niezależnie od producenta. Natychmiastowego zaprzestania reklamowania, dystrybucji, nakazów, zachęt i innych politycznych działań.

Każdy kto politycznie przyczynia się do dystrybucji „szczepionki przeciwko Covid-19” powinien zdać sobie sprawę, że staje się współsprawcą ludobójstwa.

Każdy, kto rozważa przyjęcie niebezpiecznego preparatu, powinien przynajmniej wstrzymać się z tą decyzją – dotyczy to tych wahających się – a najlepiej z niej zupełnie zrezygnować.

Pamiętaj: preparat genetyczny reklamowany jako „szczepionka przeciwko Covid-19” po wstrzyknięciu do organizmu powoduje nieodwracalne zmiany. Już nigdy, w żaden sposób Twój organizm nie będzie taki sam, nie będzie tak samo funkcjonował, nie będzie tak samo reagował na bodźce i patogeny. Każde zetknięcie z wirusem może spowodować tzw. burzę cytokinową, która może się nie wyłączyć i doprowadzić do chorób autoimmunologicznych i zakończyć tragicznie.

Jak mówi dr Zelenko (video tutaj) kontaktujący się z nim pacjenci oraz inne osoby, żałują, że podjęli tę decyzję, żałują że się zaszczepili. Niestety, nie ma od niej odwrotu. Obyś nie żałował tej decyzji! Najważniejszej w życiu decyzji, mogącej zadecydować o tym jak będzie wyglądało Twoje zdrowie, życie i jakość życia. W tej chwili nie ma ważniejszej decyzji, którą miałbyś podjąć!

(2021-05-13 07:16:46)

Burmistrz obrońca lasu wycina zieleń w mieście , wydaje duże pieniądze na zbędne granity a mieszkańcy nadal mają piaskowe dróżki i dziurawy asfalt. No cóż obywatelu ,otoczenie burmistrza jest najważniejsze.

(2021-05-12 23:10:07)

Ignorant kompromituje się uważając, że sosna to nie iglak. Zabawne. Niech się dokształci w tym względzie, zamiast krytykować potrzebę w mieście drzew, takich jak np. niskopienne sosny, jałowce itp.które oprócz walorów estetycznych oczyszczają powietrze, zatruwane m.in. spalinami samochodów i kopciuchami.

(2021-05-12 23:03:36)

Im więcej drzewek w mieście, tym ładniej i zdrowiej, to chyba oczywiste. Dziwią wrogowie zieleni w mieście.

(2021-05-12 19:36:22)

Co innego sosna a iglak Coscie sie czepili tej zieleni .Na wies do domu lub lasu .Lasy kilka rzek a wsrodku Biłgoraj i mało wam zielency

(2021-05-12 16:51:47)

Sosny , jodły pięknie wyglądają przez cały rok , w dodatku znakomicie oczyszczają powietrze , wcale nie są trujące , przeciwnie. Niech sobie przeciwnik tych iglaków poczyta opinie specjalistów. Są specjalne gatunki pachnących żywicą sosen, znakomicie sprawdzających się w miastach, które nie rosną zbyt wysokie,

(2021-05-12 13:53:45)

Iglaki sa trujace ,Niemcy likwiduja wycinaja a w POLIN sadza

weźcie to pod uwagę (2021-05-12 11:05:18)

Więcej iglaków a nie kwiatów. Iglaki nawet w zimie dobrze wyglądają, Ich pielęgnacja jest znacznie tańsza. Nie trzeba robić nasadzeń co roku. Ładnie przycięte i wyprofilowane są naprawdę piękne.

(2021-05-12 08:22:31)

Efekty będą jeśli skwer i Plac Wolności zostaną efektownie zazielenione, ukwiecone. Powinno być więcej iglaków, ponieważ ten gatunek drzew ma dobry wpływ na powietrze.

mieszkaniec (2021-05-12 07:30:56)

Jeszcze się taki nie urodził co zadowolił by wszystkich. Poczekajmy trawa zejdzie, może nasadzą kwiaty.

biłgorajanin (2021-05-11 23:48:53)

Piękna inicjatywa, ładnie wygląda, ale mało zieleni, za mało. Przez to odnowienie miasto ogołocono z drzew. Nikogo to wówczas nie obchodziło. Dziś Ci który decydowali o wycinaniu drzew w mieście krzyczą dlaczego wycinacie drzewa wokół miasta, czym będziemy oddychać grając rzecz jasna na nastrojach społecznych. Każdego drzewa szkoda, każdej trawy szkoda, ale chcę wierzyć, że to co jest robione jest robione racjonalnie. To co w mieście z zielenią zrobiono, tak szczelne zabetonowanie wokół Urzędu Miasta to ekologiczna porażka i nie wygląda to za ciekawie.

cyrk (2021-05-11 20:41:34)

pis z czerwonymi ? Lenin w grobie się śmieje.

(2021-05-11 19:43:42)

Kasą z UE z programu odbudowy trzeba brać, i nie słuchać piewców teorii spiskowych, ani hipokrytów. W tej sprawie PiS i lewica mają rację.

(2021-05-11 18:08:20)

Polska ma wielkość długu do PNB na wysokości 58%.
Wielkość długu do PNB w strefie Euro to 98%:
Grecja to 206%
Włochy to 156%
Portugalia to 134%
Hiszpania to 120%
Francja to 116%
Czym się skończy zaciąganie wspólnego długu poprzez pożyczkę Sorosa pod hasłem KrajowyPlanOdbudowy?

(2021-05-11 17:53:51)

Czyli łącznie z UE "dostaniemy" w 7 lat ok 170 zł ... miesięcznie na obywatela ... (odliczając 40 mld składki). Od tego trzeba odjąć koszty obsługi, machinacje, 80 eurocentów dla Niemiec z każdego euro, machinacje podatkowe Holandii, Francji itd ...Tak więc do 2027 roku - jak wciąż utrzymuje rząd - mamy otrzymać w sumie w ramach Funduszu Odbudowy oraz Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 170 mld euro. Pomniejszając tę kwotę o szacowane składki do unijnego budżetu - czyli ok. 45 mld euro w ciągu siedmiu lat - wychodzi netto 125 mld euro. i minus 88,7 mld spłaty kapitału po 2027...I będziemy mogli te pieniądze przeznaczyć nie na to co chcemy ale na to, czego chce UE. Czyli na przykład na wiatraki, likwidację kopalń i energetyki węglowej itd. W efekcie będziemy musieli płacić kilkakrotnie więcej za energię, którą będziemy mieli lub nie, w zależności od tego jak wiatr zawieje..W UE na nic nie ma żadnej gwarancji! Jaka jest pewność, że to jednorazowe porozumienie? Żadna! TSUE lub KE orzekną, co im się spodoba. A my zostaniemy z długami na pokolenia. Pan Wróblewski z Warszawskiego think tanku w radiu wnet: Europejski Fundusz Odbudowy to krok w kierunku federalizacji UE. Tego nikt nie ukrywa! Owszem, Morawiecki a i Kaczyński jeszcze nie pojął! Za każdym razem degradacji zakładów, wsi była mowa, że to dla naszego dobra, rozdziela się zakłady pracy na wydziały, będące przynosić większe zyski, dzisiaj nie ma ani wydziałów, ani zakładu. ....Rządowa ocena Polski w ruinie ; Po 6-ciu latach rządów dobrozmianowych; polski system ochrony zdrowia niedomaga, grozi nam niebezpieczeństwo poważnego spowolnienia rozwoju, mamy nieprzejrzyste prawo i brakuje nam niezawisłości sądów, co doskwiera polskim przedsiębiorcom to wnioski z Krajowego Planu Odbudowy, który rząd wysłał do Komisji Europejskiej. Cały świat zazdrości. Polska kilka dni temu została sprzedana w jednym głosowaniu, podczas jednego głosowania Sejmu, po postacią Funduszu Odbudowy. Odbyło się ważne, historyczne głosowanie o konsekwencjach sięgających 40 lat do przodu. Ciężko to będzie odkręcić a nieprzestrzeganie tych umów to będą bajońskie kary finansowe. Polacy nie wiedzą czego dokładnie dotyczyło to głosowanie, im się wydaje że 770 mld złotych z UE i tylko tego. Na tym właściwie kończy się ich wiedza. TVP zajmuje się tylko świętowaniem tego funduszu, bronieniem Lewicy oraz najeżdżaniem na wszelkich przeciwników. Coraz mniej tam informacji z prawdziwego zdarzenia a coraz więcej ciężkiej propagandy. Jak do jeszcze niedawna można było mówić o zakłamywaniu rzeczywistości przez te telewizje to teraz trzeba sobie otwarcie powiedzieć że nas okłamują prosto w oczy, od rana do wieczora. To już więcej na temat tego funduszu odbudowy od różnych stron, można się dowiedzieć z Polsatu i TVNu. kula lis

(2021-05-11 17:52:41)

Nawet pisowski senator Jackowski twierdzi, że PIS zdradził ideały, z którymi szedł do wyborów w 2015 r. Traktat lizboński podpisał Lech Kaczyński a teraz za dalszym uzależnieniem Polski od Brukseli opowiedział się Jarosław Kaczyński. PIS udaje patriotyzm ale to ściema, oszukiwanie Polaków. PIS mówi jedno, robi drugie. Wmawiają Polakom, że te 770 mln złotych to WYNEGOCJOWANE darmowe pieniądze, których grzech nie wziąć. W istocie większość tych środków to pożyczka. Trzeba spytać Morawieckiego, czy ciężko się negocjuje wzięcie kredytu.

(2021-05-11 17:45:38)

Ładnie, ale trzeba tam sporo zieleni ,kwiatów.

Silk (2021-05-11 16:58:42)

Skwer bardzo mały, koszty bardzo duże. Róbta tak dalej... :(

(2021-05-11 16:56:47)

Fundacja Billa i Melindy Gatesów została stworzona jako program PR w celu przekazywania pieniędzy do serwisów informacyjnych pod przykrywką „grantów”, aby w ten sposób uzyskać panowanie nad przekazem informacyjnym w kwestii eugeniki, a w zasadzie tuszowaniem informacji o eugenicznych działaniach Billa Gatesa w Afryce. Szczepienia promowane i eksportowane do Afryki przez Fundację Billa i Melindy, przyczyniły się do masowych zgonów dzieci (media jednak milczały, ponieważ otrzymywały swoją „zapłatę”).

Bill Gates nigdy nie zaprzeczył swojemu związkowi z Jeffreyem Epsteinem, ale też nigdy nie podał przekonującego powodu, dla którego on, Bill Gates, najbogatszy człowiek na świecie, chciałby lub potrzebował związku z Epsteinem. Z kolei Melinda Gates stwierdziła, że ​​ich małżeństwo zostało „nieodwracalnie zerwane” po tym, jak Gates rozpoczął swój „związek” z Epsteinem. Szanowni Państwo to także może tłumaczyć nagłe i postępujące zepsucie Billa. Natomiast dziś zastanawiam się, jak to wszystko wpłynie na ustalony przez Billa Gatesa cel szczepienia świata?

: „Melinda Gates spotkała się ze skazanym przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem w Nowym Jorku wraz ze swoim mężem Billem, a wkrótce potem powiedziała, że ​​jest wściekła z powodu relacji jaka zaistniała między dwoma mężczyznami.” Jest to szalenie istotna informacja, ponieważ już wówczas na jaw wypływały informacje o chwiejnym związku Billa i Melindy.

Wcześniej nieoficjalne spotkanie Bill Gates i Epstein miało miejsce we wrześniu 2013 roku, w rezydencji Epsteina Tego samego dnia Gatesowie otrzymali . To spotkanie okaże się później punktem zwrotnym dla relacji Gatesa z Epsteinem, mówią ludzie zaznajomieni z tą sprawą. Otóż Melinda Gates powiedziała znajomym po spotkaniu, jak niewygodnie czuje się w towarzystwie bogatego przestępcy seksualnego i w zasadzie nie chce ona mieć z nim nic wspólnego.

Przyjaźń Gatesa z Epsteinem, który przez lata był oskarżany o molestowanie dziesiątek nieletnich dziewcząt, wciąż prześladuje Melindę. Portal dowiedział się również, że specjaliści od finansów i public relations, gorączkowo pracowali nad szczegółami rozstania pary od wielu tygodni, zanim para oficjalnie ogłosiła rozwód. Poszukiwano najlepszej możliwej zasłony dla prawdy o przyczynach rozwodu Billa i Melindy.

(2021-05-11 16:23:48)

Rządzący Hiszpania socjaliści i komuniści radykalnie zwiększają liczbę miast i odcinków, na których dozwolona prędkość wynosi zaledwie 20 km na godzinę. Jednocześnie wzrosły kary za nieprzestrzeganie przepisów.

Obsesyjna walka lewicy z samochodami wchodzi w kolejna fazę. Rządzący Hiszpanią komuniści i socjaliści rozpoczęli właśnie wielki eksperyment na mieszkańcach miast, wprowadzając przepisy o radykalnym zmniejszeniu dozwolonej prędkości. Generalna Dyrekcja Dróg (DGT) zwiększyła liczbę odcinków z zakazem poruszania się pojazdami szybciej niż 20 km na godzinę, a także zaostrzyła kary za nadmierną prędkość. Hiszpański ustawodawca przewidział, że na drogach miejskich jednokierunkowych obowiązywać będą limity prędkości do maksymalnie 20-30 km na godzinę.

Dotychczas w Hiszpanii strefy z ograniczeniami prędkości do 30 km na godzinę występowały w zaledwie dwudziestu miastach. Najsurowsze obostrzenia miała licząca 80 tys. mieszkańców Pontevedra, na północnym zachodzie. Maksymalną prędkość jazdy w centrum tego miasta ustalono na zaledwie 10 km na godzinę.
Reklama

Dotychczasowe limity kar za tzw. lekkie, ciężkie i bardzo ciężkie wykroczenia drogowe zostały podniesione średnio o 100 euro. Zgodnie z nowymi przepisami najniższa kara za przekroczenie prędkości wynosi 100 euro, zaś najwyższa – 600 euro. Ta ostatnia wiąże się też z odjęciem kierowcy 6 punktów. kiedy unas w Polsce kochany zont wprowadzi

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Niezwykła kolekcja sprzętu marki Unitra

Ponad 100 egzemplarzy unikatowego sprzętu, nieistniejącej już polskiej marki Unitra zgromadził mieszkaniec Biłgoraja. Radioodbiorniki, tunery, wzmacniacze czy gramofony to tylko część kolekcji legendarnej rodzimej, produkcji. Unita to nieistniejące obecnie, Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego, powołane w 1961 roku. więcej»

Konkursy

Polecamy

Klaruje się koncepcja rozbudowy i modernizacji szpitala powiatowego w Biłgoraju

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się kolejne spotkanie...

Dzień Polskiego Folkloru (FOTO)

Dzień Polskiego Folkloru to podroż po różnych regionach i zakątkach...

Wsparcie gmin popegeerowskich. Są wyniki naboru wniosków na środki z RFIL

Gminy, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa...

Odpowiedź Zarządu Spółki Arion Szpitale na list otwarty wiceministra Marcina Romanowskiego

Odpowiedź Zarządu Spółki Arion Szpitale na list otwarty wiceministra...

Pochówek dzieci utraconych

Dziś po raz pierwszy w Biłgoraju odbył się pochówek dzieci utraconych....

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia