Zamknij

Kolonoskopia - co należy spożywać przed wykonaniem tego badania?

11:54, 26.07.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:01, 26.07.2022
Skomentuj

Na dźwięk słowa kolonoskopia, wielu osobom cierpnie skóra na plecach. No cóż, do miłych badań nie można zaliczyć kolonoskopii. Trzeba jednak się na nie zdecydować - w szczególności, jeżeli lekarz wskazuje, że tego typu badanie trzeba wykonać.

W szczególności, że dzięki temu będzie można wykryć zmiany chorobowe w obrębie jelita grubego. Endoskop wprowadzany jest przez odbytnicę. Do wykonania takiego badania trzeba się odpowiednio przygotować. Już na tydzień przed wyznaczonym terminem, należy zwrócić uwagę na to, co będzie się spożywało. Jak powinna wyglądać dieta?

Obraz jelita grubego
Aby endoskop mógł dać wyraźny obraz jelita grubego, należy pozbyć się z organizmu wszystkiego co ten organ może obciążać. Wystarczy tydzień uwagi na to, co będzie się jeść, aby zyskać pewność, że badanie przyniesie oczekiwany skutek. Zresztą, nie tylko dieta jest ważna, ale również specjalny preparat przeczyszczający, który należy przyjąć na jeden dzień przed zabiegiem. To właśnie tego momentu obawiają się wszyscy pacjenci, ponieważ sam preparat nie jest zły w smaku.

Gorzej, co się będzie działo z organizmem człowieka później. Trzeba się z tym jednak pogodzić - w szczególności, że chodzi tu o zdrowie człowieka. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większa pewność, że uda się ją wyleczyć.

Dieta przed kolonoskopią
Najważniejsza kwestia - należy zdecydować się na produkty lekkostrawne. Takie, które momentalnie zostaną strawione i dalej wydalone. Żadne reszt jedzenia nie będą zalegać w jelitach. Już na siedem dni przed badaniem należy uwzględnić to, że trzeba spożywać małe porcje produktów spożywczych. Nie trzeba od razu obcinać porcji jedzenia o połowę lub nawet więcej, ale z czasem trzeba będzie podejść do tego rygorystycznie.

Należy koniecznie zrezygnować z przyjmowania produktów spożywczych, jakie zawierać będą pestki i ziarna. To one potrafią zalegać najdłużej w żołądku, nawet przez ponad siedem dni.

Na trzy, a nawet cztery dni przed kolonoskopią należy zrezygnować ze spożywania takich pokarmów, jak: siemię lniane, pieczywo z ziarnami (w szczególności, jeżeli chodzi o mak, czy też sezam), surowe warzywa i owoce, które zawierać mogą pestki. Z listy (na te kilka dni) należy skreślić truskawki, porzeczki, kiwi, winogrona i figi. Na bok powinny zostać odstawione nawet pomidory, ogórki, czy też drobne, ale w tym wypadku bardzo groźne maliny. Nie można również zapomnieć o tym, że trzeba zrezygnować ze spożywania przetworów, jakie zostałyby sporządzone z wyżej wymienionych produktów.

Najgorsze okazać się mogą dwa dni przed zabiegiem. To etap, który nazywany jest również dietą ubogoresztkową. Tzn. na tym etapie należy spożywać wszystkie produkty, jakie ubogie są w błonnik. Mowa tutaj m.in. o białych makaronach, pieczywie, ryżu, rybach, kleikach, kisielach, czy też gotowanym, chudym mięsie. Koniecznością jest rezygnacja z takich produktów, jak warzywa i owoce, mleko oraz wszelkiego rodzaju przetwory mleczne, sosy. Należy zrezygnować również z tłustego mięsa, a także ryb.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%