Zamknij
REKLAMA

Youngtimery - moda na klasykę

13:05, 20.07.2022 | .
Skomentuj

Kolekcjonowanie samochodów kojarzy się ze zbieraniem aut z lat 40. i 50. XX wieku. Jednak coraz bardziej modne staje się odrestaurowywanie młodszych aut. Czym są youngtimery i jakie auta zaliczają się do tej grupy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest youngtimer?
Starsze samochody często są określane mianem oldtimerów. Są to najczęściej auta, które mają ponad 40-50 lat i są zarejestrowane jako zabytki. Można je kojarzyć z różnych imprez oraz zlotów. Jednak coraz częściej mówi się też o youngtimerach. Są to pojęcia umowne i nie ma dokładnych granic, które określają, jakim mianem określać dane auto. Najczęstszym kryterium, branym pod uwagę przy rozróżnianiu takich samochodów jest ich wiek. Jednak również w tym przypadku granica jest umowna i zależy od założeń przyjętym w danym kraju.

We Włoszech za youngtimery uważa się auta, które mają powyżej 20 lat. Zgodnie z tym kryterium, do tej klasy samochodów można zaliczyć samochody wyprodukowane już 2000 roku! Na drugim biegunie są Holendrzy i Brytyjczycy, którzy twierdzą, że youngtimerem jest auto, które ma co najmniej 40 lat. W Polsce jako granicę uznaje się 25 lat, więc samochody wyprodukowane przed 1996 rokiem można określać tym mianem.

Najpopularniejsze youngtimery
Lista samochodów, które spełniają te kryteria jest bardzo długa. To auta, które nadal są w użytku na polskich drogach. Jednym z najbardziej popularnych youngtimerów jest Audi 100. To luksusowy samochód, który jest w miarę łatwo można znaleźć. Jego zaletą jest również, to, że części do niego są ogólnodostępne. W Polsce dużą popularnością cieszy się również BMW E30. To samochód, który był produkowany aż do 1994 roku, jednak kolekcjonerzy najczęściej szukają aut z końcówki lat 80. Jeśli chciałbyś kupić taki pojazd, ale nie masz na to wolnych pieniędzy, to możesz je uzyskać, jeśli skorzystasz ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest pożyczka gotówkowa.

Kolejnym popularnym modelem jest Honda CRV. To mniejszy samochód w porównaniu do dwóch poprzednich. To auto przeżywa swój renesans. W pierwszej dekadzie XXI wieku był to częsty wybór młodych kierowców. Teraz może być trudno, żeby znaleźć model, który ma ponad 80% oryginalnych części, dlatego należy bardzo uważnie szukać. Mówiąć o youngtimerach, nie należy oczywiście zapominać o autach, które podbijały polskie drogi w latach 80. i 90. poprzedniego wieku. Mowa tutaj o fiacie 126p, czyli popularnym maluchu, oraz dużym fiacie, czyli 125p.

Jakie warunki musi spełniać samochód zabytkowy?Posiadanie auta, które jest uznane za zabytek ma dużo korzyści. Do największych należą na pewno brak konieczności wykonywania badania okresowego oraz możliwość opłacania OC tylko na wybrany okres. Żeby samochód dostał żółte tablice, to musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi być starszy niż 25 lat i od zakończenia produkcji musi minąć przynajmniej 15 lat. Ponadto, 75% części musi być oryginalne. Jeśli Twoje auto spełnia te warunki, to nie pozostaje nic, niż tylko go zarejestrować jako zabytek i cieszyć się jazdą.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%