Zamknij
REKLAMA

Malowanie drewna krok po kroku

15:27, 20.06.2022 | .
Skomentuj

Chcesz tchnąć nowe życie w stary mebel z drewna? Nowa warstwa farby to zazwyczaj w zupełności wystarczające rozwiązanie i najłatwiejszy sposób na odświeżenie wyposażenia z naturalnego materiału. Nie musisz być profesjonalistą, aby wiedzieć, jak powinno wyglądać malowanie drewna.

Takiej umiejętności nauczysz się w kilka minut, a same prace nie zajmą Ci dłużej niż weekend! Skorzystaj z naszego poradnika, w którym krok po kroku opisujemy jak malować drewno.

Krok 1: Przygotowanie
Najpierw przygotuj przestrzeń, w której będziesz malować. Jeśli to pokój w domu lub mieszkaniu, wykorzystaj folię i taśmę malarską do zabezpieczenia powierzchni, które mogą zostać zachlapane farbą. Możesz również rozłożyć np. na podłodze stare gazety.

Krok 2: Czyszczenie
Następnie oczyść drewnianą powierzchnię, usuwając tłuste plamy, brud i kurz. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem malowania pozbyć się starej warstwy farby. Wszelkie pozostałości mogą sprawić, że nowa powłoka będzie się łuszczyć.

 

Krok 3: Szlifowanie
Jest to kluczowy etap, który niestety wiele osób pomija. Szlifowanie to proces usuwania rys i wszelkich nierówności na powierzchni opracowywanego materiału. Najlepiej wykorzystać do tego papier ścierny o gramaturze 100-150. Szlifowanie sprawdza się nie tylko w przypadku usuwania drobnych nierówności (np. drzazg), ale także resztek starej farby, której nie udało się zdrapać w poprzednim kroku. Trzeba jednak pamiętać, by po każdym szlifowaniu dobrze odpylić powierzchnię drewna.

Krok 4: Gruntowanie
Właściwe malowanie drewna musi zostać poprzedzone przez gruntowanie materiału. Specjalny podkład pomaga ukryć wszelkie plamy i uszkodzenia powierzchni. Ponieważ drewno jest porowate, nierównomiernie wchłania farbę. Dzięki gruntowaniu nie ma problemów z tym zjawiskiem. Powierzchnia będzie gładka i ułatwi nakładanie warstw farby. Pamiętaj, że po zagruntowaniu materiału trzeba pozostawić go do wyschnięcia.

Krok 5: Malowanie
Pora na malowanie drewna (www.farbyjedynka.pl). Dokładnie wymieszaj farbę i nie nakładaj jej zbyt dużo na pędzel lub wałek. Jeśli korzystasz z drugiego z wymienionych narzędzi, przelej farbę do kuwety malarskiej. Pamiętaj, by poruszać wałkiem lub pędzlem zgodnie z kierunkiem słojów. Zwykle zaleca się nałożenie przynajmniej dwóch warstw farby. Po aplikacji pierwszej odczekaj wskazany na opakowaniu produktu czas (np. 24 godziny), delikatnie przeszlifuj powierzchnię, usuń pył i powtórz malowanie drewna. Dwie cienkie warstwy farby są lepszym wyborem niż jedna grubsza. Po wyschnięciu nałożonej po raz drugi powłoki pracę możesz uznać za wykonaną!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%