Artyści z całego świata zawitali do Biłgoraj. Okazją był Festiwal Śladami Singera. W tym roku, odbyła się jego 13. edycja.
Letni Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” został powołany w 2011 roku. Jego organizatorem jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. To oryginalny festiwal, który co roku w połowie lipca wędruje od miasta do miasta, zatrzymując się na chwilę w każdym z nich, gdzie poprzez artystyczne działania przywołujemy pamięć, uczymy, bawimy i wzruszamy.
[FOTORELACJA]9418[/FOTORELACJA]
Uczestniczący w nim artyści przyjeżdżają do nas z różnych stron świata, różnych krajów, różnych kultur. Ich sylwetki prezentujemy na kolejnych stronach gazety. Tych artystów łączy miłość do Sztuki, tej samej, której poświęcił się Jasza Mazur - literacki sztukmistrz. Na czas trwania naszej wędrówki Lubelszczyzna staje się międzynarodowym centrum opowieści o unicestwionym świecie. Wszystkie biorące udział w festiwalu miejscowości występują w opowiadaniach Izaaka Baszewisa Singera, więcej o nich na ostatniej stronie naszej gazety. Wybrał je jako miejsce życia bohaterów swoich opowiadań, a my podążamy tym szlakiem.
Literacka rzeczywistość, osadzona w miastach i miasteczkach regionu jest uniwersalna i rozpoznawalna przez czytelników na całym świecie. 80 lat po Zagładzie wciąż skłania do osobistej refleksji i przemyśleń. Artyści w plenerowym widowisku, w swoich ekwilibrystycznych pokazach, budują „mosty” między przeszłością i teraźniejszością. Dobrze to wyczuwają widzowie festiwalowych wydarzeń śpiewając wspólnie na zakończenie spektaklu słowa rabina Nachmana z Bracławia: „Cały świat to jeden wąski most. Ale ważne jest, by się nie bać”.
[ZT]35282[/ZT]
Festiwal cały czas się rozwija. W I edycji (2011) obecny był w 5 miejscowościach: Tyszowcach, Szczebrzeszynie, Józefowie, Biłgoraju i Lublinie. Co roku podróż wydłużała się o kolejne miasto: w 2012 roku dołączyła Bychawa, w 2013 - Kraśnik, w 2014 - Krasnobród, w 2015 - Kock, w 2016 - Piaski, w 2017 - Janów Lubelski, w 2018 - Chełm, w 2019 - Goraj, w 2020 - Łęczna, w 2021 - Lubartów, w 2022 - Stary Dzików, w tym roku - Krasnystaw. Lista miejscowości opisanych przez noblistę jest znacznie dłuższa, mamy więc plany na kolejne lata i kolejne edycje.
Festiwal powstaje we współpracy z lokalnymi samorządami i instytucjami kultury odwiedzanych miejscowości. Wspiera go Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Wojskowe Centrum Rekrutacji w ofensywie
O cho! Wzrasta zapotrzebowanie na mięso armatnie...😠
Silk
11:24, 2025-07-19
Wojskowe Centrum Rekrutacji w ofensywie
Promujecie wojsko polskie. Ale jak użyją broni na granicy to pakujecie żołnierzy ich za kraty.
Sens?
20:33, 2025-07-18
Biłgorajscy policjanci zatrzymali pijanego motocyklistę
Mało jest wypadków przez tych świrów?Kiedy będą kontrole prędkości policji na Woli ?Tam dopiero wyścigi
Stop świrom
16:22, 2025-07-18
Biłgorajscy policjanci zatrzymali pijanego motocyklistę
Szpanowanie pijanych bądź naćpanych na motocyklach i w innych pojazdach nierzadko kończy się dramatem, to potencjalni zabójcy drogowi, zasługują na wysokie kary ( jeśli szpanowanie przeżyją) i na pogardę.
normalny kierowca
15:51, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz