Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pan idzie z nieba... zakończenie zwyczajowej oktawy Bożego Ciała (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-06-10 21:25:18 (czytane: 1714)

Formalnie kalendarz liturgiczny nie zna takiego pojęcia jak Oktawa Bożego Ciała. Istnieje ona zwyczajowo i jej obchody reguluje instrukcja Episkopatu Polski z 1987 roku „O kulcie tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą”. W punkcie 14 są zalecenia zachowania procesji eucharystycznych przez osiem dni, aż do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 5, 20-26):
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj!”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego.
Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza».

oktawa_bozego_ciala.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Według pięknej polskiej tradycji w osiem dni po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli - według bardziej znanego określenia łacińskiego - uroczystość Corpus Domini (Boże Ciało) organizowane są w parafiach procesie eucharystyczne do czterech ołtarzy.

Podkreślmy w tym  miejscu, że formalnie kalendarz liturgiczny nie zna takiego pojęcia jak Oktawa Bożego Ciała. Istnieje ona zwyczajowo i jej obchody reguluje instrukcja Episkopatu Polski z 1987 roku, która nosi tytuł: „O kulcie tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą”.  W punkcie 14 tejże instrukcji możemy dostrzec zalecenie zachowania procesji eucharystycznych przez osiem dni, aż do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, „tam gdzie jest taki zwyczaj”, a „dzieci, które w danym roku przystąpiły do pierwszej Komunii świętej, powinny w tych procesjach uczestniczyć w zorganizowanej grupie”. Nigdzie jednak nie jest tu użyte słowo „oktawa”, gdyż formalnie ona nie istnieje.

W liturgii Kościoła katolickiego oktawa Bożego Ciała istniała do 1955 r. Natomiast dekret z 1955 r. pozostawia jedynie oktawy: Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Zesłania Ducha Świętego. W 1969 r. zniesiono także oktawę Zesłania Ducha Świętego.

Zarówno Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jak i zwyczajowo obchodzona Oktawa przypomina wierzącym, że wspólnota Kościoła gromadzi się wokół Eucharystii, sakramentu odkupieńczej ofiary Chrystusa, ustanowionego podczas Ostatniej Wieczerzy. Lud chrześcijański otaczał tak wielkim kultem tę centralną tajemnicę wiary, że nie tylko postanowiono mniej więcej siedemset lat temu wprowadzić specjalne święto, które pozwalałoby wiernym w pełni wyrazić uwielbienie dla Ciała i Krwi Chrystusa - źródła i szczytu życia Kościoła, ale także pozostała w tradycji taka właśnie forma czci wobec Najświętszego Sakramentu.

Uczestnicząc zarówno w procesji w samą Uroczystość Bożego Ciała, jak i przez osiem następnych dni, oddajemy publiczną cześć Jezusowi obecnemu w eucharystycznych postaciach chleba i wina, dajemy świadectwo naszej wiary. Pragniemy w ten sposób dołączyć do rzesz idących za Jezusem, Który „zagrody nasze widzieć przychodzi, i jak się Jego dzieciom powodzi”.

Dziś w Ewangelii Chrystus przypomina nam: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”. Głosi na nowo to samo orędzie: «Miłujcie się wzajemnie, jak ja was umiłowałem», a w Eucharystii ofiarowuje samego siebie jako duchową moc, która pozwala wypełniać to Jego przykazanie i budować cywilizację miłości. Zaprasza nas abyśmy nie tyle byli poprawni moralnie, ale potrafili „zło dobrem zwyciężać”.

Niech w przeżywaniu tego wyjątkowego czasu towarzyszy nam Maryja, Która jako pierwsza zaniosła Chrystusa drugiemu człowiekowi. Kontemplacja tej ewangelicznej ikony niech nas uzdalnia do spotkania ze współczesnym człowiekiem, aby z odnowioną miłością głosić mu Dobrą Nowinę zbawienia.

/ks. Sławomir Korona/Zobacz także: Dywan kwiatowy na Boże Ciało

Zobacz także: Prawy Chleb - Boże Ciało (FOTO, VIDEO)

Reklama.

Zdjęć w galerii: 88

Tagi: oktawa bożego ciała   boże ciało   św. maria magdalena   biłgoraj

Zobacz także

Odpust ku czci Patronki Biłgoraja (FOTO)

Dodane: 2021-07-23 13:42 - Komentarze  (0)  czytane (950)

TAGI: odpust, biłgoraj, św. maria magdalena, patronka biłgorajaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.95.131.146

(2021-06-12 18:41:13)

*Kłamali i dalej bezczelnie kłamią! Jeśli jeszcze nie wiesz, to się dowiedz. Znalezione, ale aktualne.*

cyt.

„Czy szczepionka likwiduje maski? NIE

Czy szczepionka likwiduje dystans? NIE

Czy szczepionka wyeliminuje testy? NIE

Czy szczepienia likwiduje zakażenia? NIE

Czy „szczepionka” jest szczepionką? NIE

(to jest eksperymentalny preparat medyczny)

Czy „szczepionka” została dopuszczona do powszechnego użycia? NIE

( została dopuszczona warunkowo na 1 rok i nie jest ważne, że warunków nie spełnia )

Czy „szczepionka” uodparnia na zachorowanie na C19? NIE

Czy badano ją na osobach z chorobami towarzyszącymi? NIE

Czy znane są reakcje między „szczepionką” a innymi lekami? NIE

Czy w pełni zakończono prace nad badaniem tej „szczepionki” NIE (ich producenci piszą o tym otwarcie w ulotkach)

Czy masz pewność, że nie umrzesz po jej przyjęciu? NIE

Czy masz pewność, że za rok lub dwa lub trzy nie pojawią się efekty uboczne jej przyjęcia? NIE

Czy masz 100% pewności, że „szczepionka” nie spowoduje zmian genetycznych w twoim organizmie? NIE

Czy ktoś, jakakolwiek instytucja, Ministerstwo Zdrowia, Minister Zdrowia, ktokolwiek ponosi odpowiedzialność w przypadku powikłań i zgonów? NIE

Czy jeśli umrzesz po przyjęciu „szczepionki” twoi bliscy i podopieczni dostaną odszkodowanie? NIE

Czy wiesz, że Twoi bliscy nie otrzymają ani grosza z Twojej polisy ubezpieczeniowej na życie po Twojej śmierci, bo dobrowolnie poddałeś się eksperymentowi medycznemu i on może bezpośrednio lub pośrednio przyczynić się do Twojej przyszłej śmierci – i to staje się prawną podstawą do odmowy wypłaty polisy?”

Kto komu płaci? Oni nam czy my im i mają dla nas i na naszą korzyść pracować? To oni mają się nas bać a nie odwrotnie!

Konstytucja RP Art. 4

„Art. 4 Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.”

tak (2021-06-11 23:57:32)

Będziesz w sąsiednim kotle obok czarnych sciemniaczy nierobów

Swój do nie (2021-06-11 14:24:00)

Jak nie wiesz co pisać to nic nie pisz....

tak (2021-06-11 00:10:55)

Za robienie ludziom wody z mózgu macie zapewniony specjalny kocioł u pana L.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Autodrom odzyskany

Dobry Start tylko przez internet i na konto

Podsumowanie 2,5 roku VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju

Urwanie chmury nad gminą Turobin

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie na 2021 rok rozstrzygnięty

Konkurs Grantowy "Działaj Lokalnie" w 2021 roku został rozstrzygnięty. Dotacje na łączną kwotę 55 tys. zł otrzymało 14 grantobiorców,...