Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Odpowiedź Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj na list otwarty burmistrza Miasta Biłgoraj

Dodał: red Data: 2021-05-05 09:14:14 (czytane: 2515)

Pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników przyświeca dbałość o jak najlepszą kondycję kompleksów leśnych, nie tylko z myślą o obecnych, lecz także o przyszłych pokoleniach mieszkańców - pisze Nadleśniczy Mariusz Szwed.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajBurmistrz Miasta Biłgoraj
Janusz Rosłan

Szanowny Panie Burmistrzu!
W odpowiedzi na wystosowany przez Pana list otwarty, w którym przypomina Pan m. in. o roli lasów w dobie zachodzących zmian klimatycznych, pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników przyświeca dbałość o jak najlepszą kondycję kompleksów leśnych, nie tylko z myślą o obecnych, lecz także o przyszłych pokoleniach mieszkańców.

Las, jak słusznie Pan zauważa, odgrywa znaczącą rolę zarówno w łagodzeniu zmian klimatycznych jak i w walce z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. W nawiązaniu do tego warto podkreślić, że w dobie obserwowanych zmian najstarsze drzewostany nie są w stanie dostosować się do zmieniających się warunków, dlatego wraz z wiekiem rośnie zagrożenie niszczenia i rozpadu lasu. Aby zapobiec takiemu zjawisku, starsze pokolenia drzew powinny być zastępowane nowymi, wykazującymi elastyczność pozwalającą na dostosowanie się do nowych uwarunkowań wzrostu. Wraz z wiekiem obserwuje się bowiem coraz mniejszą tolerancję drzewostanów na zmiany warunków siedliskowych, wynikającą ze zmian klimatu oraz depozycji atmosferycznej azotu pochodzącego z zanieczyszczenia środowiska. W efekcie las zaczyna zamierać, stając się bardziej podatnym na szkody wywołane przez wiatr, szkodniki owadzie, choroby grzybowe czy coraz częstsze susze. Brak działań w zakresie przebudowy drzewostanów przez wymianę starych (a więc najbardziej zagrożonych) na nowe pokolenia drzew, może w dłuższej perspektywie zagrozić trwałości tych lasów.

W kontekście często podnoszonego argumentu „działań pro klimatycznych”, zaniechanie przebudowy najstarszych drzewostanów na młode, dostosowane do nowych warunków wzrostu, może także sprawić, że w niedalekiej przyszłości zamiast sekwestracji (czyli wyłapywania) CO2 lasy mogą stać się emitentem tego gazu do atmosfery! Tak, las to czyste powietrze, ale gdy się starzeje, jego zdolność produkcyjna tlenu maleje. Przykładem niech będzie Kanada, gdzie wyliczono, że emisje z rozpadu lasów są obecnie większe niż emisje całego przemysłu kanadyjskiego. Pod względem produkcji tlenu to młode drzewostany są bardziej efektywne. Ponadto dzięki młodym pokoleniom lasu schronienie znajdują gatunki zwierząt, które w wiekowym drzewostanie nie miały by szans przeżyć (np. lelek kozodój, skowronek borowy).

Pragnę Pana zapewnić, że wszystkie prace prowadzone przez Nadleśnictwo Biłgoraj są oparte o wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Gospodarka leśna jest przemyślana, a naszym priorytetem jest utrzymanie trwałości lasu. Właściwe zarządzanie lasami dodatkowo potwierdzają przyznane certyfikaty PEFC i FSC. Narzucają one na nas bardzo rygorystyczne normy, weryfikowane w drodze audytów przez niezależne, międzynarodowe organizacje. Ostatni audyt w Nadleśnictwie Biłgoraj przeprowadzony w lipcu 2020 r. potwierdził wysoki poziom naszych działań, zgodnych nie tylko z obowiązującymi przepisami, lecz także z zasadami zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.

W ramach zaplanowanych przez Nadleśnictwo Biłgoraj cięć rębnych wycinane są drzewa, które osiągnęły już dojrzałość fizjologiczną. Cięcia te są jednocześnie cięciami odnowieniowymi, a więc prowadzącymi do powstania młodego drzewostanu, który będzie służył następnym pokoleniom. Jak co roku Nadleśnictwo przystąpiło do prac zmierzających do wyhodowania kolejnego pokolenia drzew, m.in.  na terenie przyległym do źródełek rzeki Stok. Młode sosny rosnące w tamtym miejscu wymagają do swojego wzrostu dużo światła, więc naturalnym zabiegiem jest usunięcie starych drzewostanów, pogarszających warunki świetlne. W miejsce wyciętego drzewostanu posadzimy nowe pokolenie drzew zróżnicowanych gatunkowo, m.in. sosny, brzozy, świerki i buki.

nadlesnictwo_bilgoraj.jpg

Bez ingerencji natomiast pozostawiliśmy fragment przylegający bezpośrednio do rzeki Stok, który pozostanie nienaruszony aż do jego naturalnego rozkładu. Jest to  powierzchnia około jednego  hektara. Odnoście drzewostanu w kierunku na Wolaniny, planowane jest zachowanie drzewostanu w postaci pasa „ekotonowego” o powierzchni ok. 0,4 ha, tak aby otaczające ją drzewa podtrzymywały charakter starego lasu.  Na pozostałej części las zostanie przerzedzony, a nowe pokolenie sosny powstanie w sposób naturalny poprzez tzw. samosiew, dzięki czemu w przyszłości będzie tam rósł stabilny drzewostan o pożądanym dla tego miejsca składzie gatunkowym, trwały i odporny na czynniki zewnętrzne takie jak grzyby czy owady. Jego odporność i stabilność zostanie dodatkowo wzmocniona dosadzeniem gatunków domieszkowych, tak by w pełni wykorzystać potencjał siedliskowy lasu na tym terenie.

 W odniesieniu do sformułowania zawartego w liście otwartym Pana Burmistrza cyt.: „Nie niszczmy przepięknych miejsc, które stworzyła natura” pragnę podkreślić, że oprócz natury wygląd lasu i jego stan jest efektem pracy wielu pokoleń leśników – naszych lasów jest więcej, są zdrowsze i odporniejsze. W Lasach Państwowych pozyskuje się mniej masy, niż jej przyrasta, przez co zasobność polskich  lasów rośnie z roku na rok. Tylko w ostatnim dziesięcioleciu przybyło powierzchni leśnej o ponad 254 ha oraz nastąpił wzrost zasobów drzewnych o ok. o 240 tys. m3. Od roku 1980 średnia zasobność, czyli objętość drzewostanu w przeliczeniu na 1 hektar wzrosła ze 176 m3/ha do 271 m3/ha obecnie!

Poza prowadzoną gospodarką leśną, Nadleśnictwo Biłgoraj czynnie chroni faunę i florę. W miejscach przyrodniczo cennych istnieją od lat strefy ochrony ścisłej i okresowej, gdzie wstrzymana jest większość prac gospodarczych, a jedynie wykonywane są zabiegi sanitarne tak jak np. w parkach narodowych. Od wielu lat prowadzimy czynną ochronę gatunków chronionych, obecnie realizujemy projekt „Restytucji i czynnej ochrony głuszca w Puszczy Solskiej”. Coraz częściej można także zaobserwować dzikie drapieżniki takie jak ryś, czy wilk którego liczebność sięga w naszych lasach już kilkunastu osobników.

Wszystkie działania Nadleśnictwa Biłgoraj podyktowane są dbałością o lasy i zaspokajaniem potrzeb społeczeństwa związanych z lasem, poprzez  prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej. Dlatego zwracam się z prośbą o umożliwienie nam podjęcia wymaganych czynności i nieutrudnianie prac polegających na wymianie starego pokolenia drzew na młode, bardziej zróżnicowane i dopasowane do zmian klimatycznych.

Zapraszam Pana Burmistrza na rozmowę na temat gospodarki leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Biłgoraj. Sugeruję, aby miejscem tej rozmowy był las, gdzie ja i moi współpracownicy będziemy mieli możliwość przedstawienia planów i pomysłów na zapewnienie trwałości lasów biłgorajskich. Łączy nas zamiłowanie do przyrody oraz troska o las, więc wierzę, że rozmowy te będą owocne i przyniosą satysfakcjonujące wszystkich rozwiązania.

Z wyrazami szacunku
Mariusz Szwed
Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj

Reklama.

Tagi: nadleśnictwo biłgoraj   wycinka drzew   mariusz szwed   list otwarty

Zobacz także

II miejsce dla uczennicy ZSZiO

Dodane: 2021-06-15 11:55 - Komentarze  (0)  czytane (192)

TAGI:Komentarze (38)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.249.157

lbl (2021-05-14 11:27:35)

Panie nadleśniczy, gdyby pan był łaskaw posłuchać drwali z Bieszczad (POLSAT 2, godz. 9.05), to inaczej brzmiałaby odpowiedź.

(2021-05-13 14:53:51)

Zapraszam nadleśniczego Szweda do Puszczy Kozienickiej. Tam zobaczy w jakiej kondycji są grubo ponad 100-letnie sosny. Wtedy będzie opowiadał inaczej.

(2021-05-08 18:24:00)

Las to piękno i zdrowie. To znakomite panaceum na nadciśnienie, na układ oddechowy, na układ krążenia, na stres itd. Las sosnowy posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne oraz wiele innych walorów - o tym świadczą opinie naukowców i doświadczenie wielu osób, które lubią leśne spacery. Bliskość lasu to skarb na mikroklimat Biłgoraja.
Tylko totalny ignorant lekceważy znaczenie lasu.

leśny dziadek (2021-05-08 11:26:50)

Ciekawe co ma do powiedzenia nadleśniczy Szwed w kontekście planów pisowców co do przekazywania lasów w prywatne ręce w celach deweloperskich i innych inwestycji...? Może pan nadleśniczy Szwed o tym nie wie bo jest tylko pionkiem w całej układance.

Czyżby na terenach leśnych przyległych do miasta powstaną osiedla mieszkaniowe, albo fabryki? Może kompleks hotelowy między Zamojską a Wolą? Spalarnia odpadów przy żródełkach?

Basia (2021-05-07 23:48:18)

Analiza wypowiedzi pana Marka prowadzi do wniosku, że mamy tu do czynienia z osobowością człowieka samotnego, a może smutnego, który w życiu być może został bardzo skrzywdzony. Osoba niewątpliwie o wysokim ilorazie inteligencji, ale czująca ewidentny brak zainteresowania swoją osobą, niedoceniana. Świadczy o tym zaczepny charakter wypowiedzi skierowany jednocześnie po adresem kilku osób. Postawiłabym tezę, że jednak nie pracujący w obszarze leśnictwa ze względu na ubogie ogólne posługiwanie się słownictwem specjalistycznym z obszaru gospodarki leśnej. Zdecydowanie osoba samotna, nie posiadająca rodziny, ponieważ nawet nie podejmuje próby jej obrony w aspekcie podstawowych funkcji społecznych jakim jest pokazywanie dziecku otaczającego świata i tłumaczenie zjawisk w nim zachodzących.

Do Marka (2021-05-07 22:53:44)

Już sam fakt, że na początku postu zastrzegasz że nie masz nic wspólnego z nadleśnictwem budzi kontrowersje co do jego szczerości.

(2021-05-07 22:49:12)

Imbecyl to według słownika wyrazów bliskoznacznych: bałwan; ćwok; debil; dureń; fajansiarz; głąb; głupek; głupiec; idiota; jełop; kretyn; matołek; młot; osioł; palant; tuman.

marek (2021-05-07 19:31:44)

Odnośnie komentarza "do marka" - nie mam nic wspólnego z leśnictwem, ani moja rodzina, nawet nie znam Pana Szweda. Jestem z innej branży.
Odnośnie komentarza "Grega" - tak , właśnie z logiki i WIEDZY NAUKOWEJ wynika, że każde drzewo w określonym dla danego gatunku przedziale wiekowym w lasach GOSPODARCZYCH ma być wycięte, jest wówczas najbardziej wartościowym materiałem, starsze jest już podatne na różne choroby. Lasy państwowe (gospodarcze) to nie przydomowy ozdobny ogródek, tylko przedsiębiorstwo produkujące drewno i je zbywające. Zwierzyna z tego powodu nie ucierpi , przecież Puszcza Solska nie zostanie wycięta.
Osłona dla miasta ??? To dopiero problem ma Zamość, Hrubieszów, Rzeszów, Lublin itd.
Imbecylem ??? - proszę tak nisko się nie pozycjonować.
Choróbska ... - nie odnotowuje się statystycznie różnicy w zachorowalności pomiędzy takim np. Biłgorajem, a otoczonym polami Zamościem.
Protesty rady osiedli ??? a co im do tego, to las osiedlowy? To jakieś przedszkolaki, tudzież inne Grety Thunberg zasiadają w tych radach ?
Chęć zysku ? - to niewłaściwe słowo, ale tak, nadleśnictwo prowadzi działalność gospodarczą , nie charytatywną.
I jeszcze jedno Panie Gregu, do dobrego tonu należy przed nazwiskiem napisać krótkie słowo - Pan / Pani, ewentualnie , jak dawniej obywatel, towarzysz :):):)
Drogi Gregu, nie wiem ile masz lat, ale twoja "wypowiedź" jest bardzo infantylna. Może to właśnie wiek usprawiedliwia jej poziom.
Do "wypowiedzi" z 8:54:54 -" zaćmiony, bezczelnie, śmie" - to chyba o sobie Pan/Pani pisze.
Osobiście, chciałbym, aby lasy trwały wiecznie, wokół Biłgoraja rosła piękna , stara puszcza... cóż ale tak to w bajce, a żyjemy w realnym świecie i jak świat światem lasy były i są sadzone, a potem karczowane i ponownie sadzone ...
Refleksja na koniec - opanowanie umiejętności pisania na poziomie podstawowym , nie jest równoznaczne z umiejętnością czytania ze zrozumieniem i umiejętnością logicznego myślenia na poziomie podstawowym. Z tego powodu apeluję o odrobinę refleksji, pokory, powściągliwości i zastanowienia się, czy aby na pewno mam coś do powiedzenia , logicznego powiedzenia.

(2021-05-07 16:00:01)

tną - przykry obrazek. Realizują wytyczne centrali ... piniędzy trza, bo dziura coraz głębsza. Jeżeli z lasów mało, to podwyżki prądu, gazu (kopciuchy), a gdzie obiecane rekompensaty Sasina.

Greg (2021-05-07 13:37:57)

Jaką logikę można dostrzec w wypowiedzi Szweda? Ano taką, że pod wpływem takiej argumentacji każde drzewo po 80 latach to nadaje się pod piłę. Gdyż dalsze pozostawianie go przy życiu to strata dla nadleśnictwa - to jest po prostu nieuzasadnione z punktu ekonomicznego. Nieważne są ostoje dla zwierzyny i ptactwa, nieważne jest zachowanie naturalnej osłony dla miasta (w planie nie są tylko dwa oznaczone zręby), bo chcą wyciąć praktycznie cały rejon pomiędzy Poniatowskiego a droga do Woli Małej. Trzeba być imbecylem, żeby tego nie dostrzegać albo być na garnuszku nadleśnictwa. I mieszanie tu polityki nie powinno mieć miejsca. Rak płuc, astma i inne choróbska nie uwzględniają czy ktoś jest z lewicy czy prawicy. A rolą i obowiązkiem Burmistrza jest słuchać mieszkańców. 4 rady osiedli wystąpiło z protestem, ale nie wszyscy o tym wiedzą zwłaszcza ci co bronią nadleśnictwa. Czy nadleśnictwu spadnie korona z głowy jak odstąpi od cięcia lasu w tym rejonie? Gdzie leży problem? W chęci zysku? W obawie przed kontrolą społeczeństwa czy przed przełożonymi? Jak oni będą mogli patrzeć w lustra (bo panie też pracują w nadleśnictwie)? Przecież ci ludzie tu mieszkają, pracują i oddychają tym samym powietrzem co ci którzy się upominają o jego czystość (rola lasu dorosłego a młodnika w produkcji tlenu jest chyba wiadoma).

do marka (2021-05-07 13:19:06)

Komentarz zamieszczony. Szef zadowolony. Możesz zacząć zdejmować mundurek i weekend. Może z rodzinka na spacerek po biłgorajskich zrębach i wyjaśnieniem dzieciom, że na tych zrębach kiedyś wyrosną piękne dorodne drzewa, ale ..... dla ich dzieci.

(2021-05-07 08:54:54)

Jakiś totalnie zaćmiony brakiem rozwagi bezczelnie zarzuca burmistrzowi, że ten śmie upominać się o dobro miasta i o las. Przed wyborami przypomnimy wyborcom o karygodnej polityce swojaków i lekceważeniu większości gmin w powiecie i Biłgoraja.

(2021-05-07 08:48:37)

"Merytoryczne "trzebienie lasu , w tym malowniczego pejzażu przy Źródełkach.

(2021-05-07 07:54:37)

Pracownicy nadleśnictwa i uczniowie "Leśnika" maja używanie, ale zapewniam nadleśniczego, będą problemy z tymi zrębami.

marek (2021-05-07 01:03:33)

Merytoryczna, szeroka, logiczna wypowiedź Nadleśniczego.
Nic dodać , nic ująć.
Zastanawia mnie większość zamieszczonych komentarz.
Widzę dwie możliwości: polityczne zacietrzewienie i wynikająca z niego totalna krytyka -anty-PIS lub głębokie deficyty intelektu. I nie , żeby kogoś obrażać.
Głupota tych wypowiedzi jest porażająca.
Proponuję "krytykantom" znalezienie leśnika , który poprze ich postawę. Leśnicy to przecież niejednorodne środowisko, są w nim zapewne przeciwnicy PIS-u , a nawet miłośnicy PO-KO.
A Pan Burmistrz na koniec swej kariery stracił rozsądek, albo raczej porzucił uczciwość (w którą u niego wierzyłem) na rzecz koniunkturalizmu politycznego. A byłem zawsze jego żelaznym elektoratem - żal.

ślązak (2021-05-06 22:02:49)

To już do Was do Biłgoraja ni ma co przyjyżdżać żeby dychnąć świżym luftem ha, ha, ha.

do RH (2021-05-06 21:59:50)

Czyli sugerujesz żeby zwrócić się do Szymona Hołowni? Dużo mówią o ekologii. Może ktoś powinien zadziałać bo w Biłgoraju niema struktur 2050

brak słów (2021-05-06 21:56:32)

Policja budowała swój wizerunek prawie 30 lat (owszem miała wpadki), teraz straciła w oczach społeczeństwa będąc narzędziem w rękach pisiorów. Czy leśnicy nie widzą, że podążają tą samą drogą. Trzeba być idiotą albo obleśnym wazeliniarzem, karierowiczem, żeby nie dostrzegać opinii społecznej.

RH (2021-05-06 21:49:51)

Lasy to własność suwerena, a suweren mówi: NIE dla dalszej wycinki. Dopiero jak podrosną te nowonasadzone tak na wysokość co najmniej 15 m, żeby jako taki cień dawały. Ale nasadzić mają dopiero po 5 latach jak się same nie zasieją. Czuli posadzą w 2026, będą r0sły ze 24 lata czyli mogą ciąć w tej okolicy w 2050. Co Wam mówi ta liczba:).

do Bezradność Burmistrza (2021-05-06 21:41:56)

Głupiś. I nie masz pojęcia o co idzie, więc zamilcz.

Bezradność Burmistrza (2021-05-06 06:51:13)

Przykro patrzeć jak się nasz Burmistrz użala po telewizjach i internetach. I nic nie może wywalczyć dla miasta. A może by tak spotkać z jedmym czy drugim po cichu porozmawiać, coś zaproponować, tak jak się załatwia interesy.

Biłgorajanka (2021-05-06 00:27:59)

Szwed jest z Soli to pierd... mieszkańców Biłgoraja. Niech się uduszą smogiem!!!!

Obiektywnie (2021-05-06 00:12:46)

W leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu w mieście i do tysiąca razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych. Ogółem polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 42 mln ton CO2, a przeciętnie na jednego Polaka przypada 161 drzew w samych Lasach Państwowych. Powodów, dla których warto chronić drzewa, jest zdecydowanie więcej.

Lasy są fabryką tlenu. Produkują go kilka razy więcej niż powierzchnie pokryte innego rodzaju roślinnością. - Szacuje się, że jedna, około 60-letnia sosna produkuje w ciągu doby taką ilość tlenu, jaka jest niezbędna do życia trzech osób, a 1 ha lasu, w zależności od gatunków i wieku rosnących w nich drzew, zaspokaja potrzeby tlenowe około 2,5 do nawet 5 tys. osób.

Oprócz tego, że drzewa produkują tlen, bez którego nie moglibyśmy istnieć, jednocześnie pochłaniają dwutlenek węgla. 1 ha lasu jest potrzebny do pochłonięcia całego dwutlenku węgla wytwarzanego w ciągu roku przez trzy osoby, podczas wykonywania codziennych czynności. - Dzięki drzewom powietrze zostaje pozbawione szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń - 2 tys. razy mniej szkodliwych substancji (pyłów, gazów) zawiera powietrze leśne niż to w mieście, dlatego można śmiało stwierdzić, że drzewa działają jak flirt powietrza. Im więcej jest ich w danym miejscu, tym bardziej powietrze będzie pozbawione zanieczyszczeń. Pyły i inne zanieczyszczenia osadzają się na liściach, igłach, korze. Następnie są spłukiwane do gleby lub dostają się tam wraz z opadającymi liśćmi. Drzewa doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie, jak: ołów, kadm, miedź, cynk.

W leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast i do tysiąca razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych. Drzewa zatem oczyszczają i regenerują powietrze właśnie tak, jak doskonały filtr. Zapobiegają powstawaniu smogu i łagodzą jego skutki. - Nawet świerkowy żywopłot, posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy, potrafi zatrzymać do 70 proc. zanieczyszczeń. Lasy wpływają na mikroklimat lokalnie i kształtują klimat globalnie, nawilżając powietrze, ochładzając je i oczyszczając atmosferę ze znajdujących się w niej pyłów.
UWAGA: dotyczy to drzew dojrzałych. Sosna rośnie na wysokość do 100 -120 lat, a może żyć do 300 - 350 lat. Tylko, że w tym czasie nie można na niej zarobić. Jeżeli wytnie się ja w wieku 60-70 lat to łatwo obliczyć, że można wyhodować 4 pokolenia zamiast jednego. KASA, KASA,KASA!!!

bbb (2021-05-05 23:53:33)

Ktoś może podać ile zrębów było w okolicy Biłgoraja do 1990 r., ile pomiędzy 1991 a 2000, ile od 2001 do 2010, a ile od 2011 do 2019 czyli do czasu wejścia w życie obecnego planu, który obejmuje 2020 - 2029? W ramach tego planu wycięto tylko w okolicach Biłgoraja: okolice źródełek rzeki Stok, 2 zręby na wysokości Woli Małej, 3 zręby na wysokości Woli Dużej wzdłuż drogi biegnącej równolegle do torów, 3 zręby wzdłuż drogi pożarowej do Bukowej/Andrzejówki, 2 zręby na wzdłuż drogi na Edwardów no i wycięto w pień Księżą Górkę. I ktoś tu pieprzy o wielkim sercu i trosce o przyrodę.

Daga (2021-05-05 23:32:17)

Tylko pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą wycięli już ok. 30 ha (6 zrębów zupełnych) z tego 3 zalesione. Jak wytną jeszcze te 2 oznakowane zręby to z zamojskiej będzie widać zabudowania Woli Małej. Przecież to sku........two.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Polonez na 80 par na placu za biłgorajskim ratuszem

Boże Ciało

Koncert akordeonowy w Soli

Miliony złotych w uśpionych bonach turystycznych

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju

W Tarnogrodzie ruszył Punkt Szczepień Powszechnych

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirus. Podsumowanie zakażeń w maju

Rozpoczyna się miesiąc maj, to już kolejny miesiąc kiedy zmagamy się z epidemią Covid-19. Będziemy specjalnie dla Państwa publikować...