Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Od dziś można nocować w lesie

Dodał: red Data: 2021-05-01 10:35:38 (czytane: 1460)

Dziś rusza program Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie". We wszystkich nadleśnictwa w Polsce, wyznaczone zostały obszary, przeznaczone dla miłośników bushcraftu i surwiwalu i dla osób które chcą przenocować w lesie bez specjalnej infrastruktury, nie łamiąc ustawy o lasach.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolProgramu „Zanocuj w lesie”, powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. -Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wyklarował się pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pod nazwą „Zanocuj w lesie”. Dziś mamy jego inaugurację - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl Mariusz Szwed, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

biwakowanie_las.jpg

Wszystkie obszary udostępnione do nocowania w lesie, znajdują się na mapie Banku Danych o Lasach (BDL). W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe. Mapa dostępna jest także na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw. In generalnie nie trzeba zgody leśników, by w tych obszarach biwakować. -Pobyt należy zgłosić, gdy planujesz nocleg w grupie większej niż dziewięć osób, na dłużej niż dwie noce w jednym obszarze. Wówczas nadleśnictwo na taki pobyt musi wyrazić zgodę. Jak ją uzyskać ? Wystarczy na stronie nadleśnictwa znaleźć formularz zgłoszenia i po wypełnieniu wysłać go mailowo na adres nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt - wyjaśnia Mariusz Szwed.

Reklama.

Nadleśnictwo Biłgoraj wyznaczyło obszar przeznaczony jest dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też dla osób które chcą przenocować w lesie bez specjalnej infrastruktury w obrębie Leśnictw Huta i Ujście. -Chodzi o wybrany teren o powierzchni ponad 2,6 tys. ha znajduje się w zachodniej części Nadleśnictwa Biłgoraj. W przeważającej części teren ten pokryty jest zwartym płaszczem lasów. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy będzie można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury. Nie ma tam żadnych osad, teren też jest w minimalny sposób poddawany gospodarce leśnej. Ma więc duże walory przyrodnicze ale i walory historyczne. Przez ten obszar przebiega szlak walk partyzanckich. To waśnie tymi lasami partyzanci po bitwie na Porytowym Wzgórzu przemieszczali się w stronę Puszczy Solskiej i dalej do miejscowości Osuchy, gdzie miała miejsce największa bitwa partyzancka okupowanej Polski. Także na tym terenie obozował oddział Ojca Jana - informuje Nadleśniczy Szwed.

las_1.jpg

Leśniczy przypominają także by w lesie zachować szczególna ostrożność, zwłaszcza z używaniem ognia. O wyprawie dobrze jest także poinformować osoby najbliższe, przekazując dokładne dane dotyczące czasu i miejsca biwakowania. Często w kompleksach leśnych nie ma zasięgu telefonii komórkowej, co warto mieć na uwadze. Biwakując w lesie trzeba także z szacunkiem podchodzi do przyrody ożywionej i nieożywionej. Nie wolno śmiecić, dewastować lasu, należy zwrócić uwagę na uprawy leśne i ostoje zwierząt.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: nadleśnictwo biłgoraj   lasy państwowe   biwakowanie w lesie   zanocuj w lesie

Zobacz także

Geocaching, czyli okazja by aktywnie i na świeżym powietrzu spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi

Dodane: 2021-05-03 11:43 - Komentarze  (6)  czytane (797)

TAGI: geocaching, nadleśnictwo biłgoraj, lasy państwowe, powiat biłgorajskiKomentarze (15)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.70.216

Ewa Teresa (2021-05-05 23:54:06)

Witam, czy jesteś zainteresowany uzyskaniem pilnej pożyczki od zaufanej firmy pożyczkowej zatwierdzonej przez rząd, oto świetna okazja, aby uzyskać pomoc! Prosimy o kontakt z panią Jorge Grace, która prowadzi prywatną firmę pożyczkową, a ona może mi pomóc w uzyskaniu pożyczki bez żadnych rozczarowań, uprzejmie skontaktuj się z nią przez WhatsApp (+1 (631) 209-7311) lub firmowy adres e-mail (jorgegraceloanfirm@gmail.com)


Ewa Teresa

Ewa Teresa (2021-05-05 23:30:31)

Witam, czy jesteś zainteresowany uzyskaniem pilnej pożyczki od zaufanej firmy pożyczkowej zatwierdzonej przez rząd, oto świetna okazja, aby uzyskać pomoc! Prosimy o kontakt z panią Jorge Grace, która prowadzi prywatną firmę pożyczkową, a ona może mi pomóc w uzyskaniu pożyczki bez żadnych rozczarowań, uprzejmie skontaktuj się z nią przez WhatsApp (+1 (631) 209-7311) lub firmowy adres e-mail (jorgegraceloanfirm@gmail.com)


Ewa Teresa

Piotr (2021-05-02 00:56:25)

Eee, sio

s (2021-05-01 15:37:29)

A można oddychać?

logan (2021-05-01 15:14:58)

zadalem sobie pracy i sprawdzilem,rzeczywiscie w lasach panstwowych,tzw ilosc nasadzen jest wieksza niz zrebu.Ale to sa tylko suche dane,Te durnie nie maja pojecia,ze sa miejsca przyrody,ktorych nie wolno tknac,bo ich zniszczenie jest nieodwarcalna strata i zadne nasadzenia nie odtworza tych cudow natury.Jeszcze nie tak dawno sadzilem,ze takiego barbarzynstwa jak wycinka puszczy amazonskiej,w Polsce za zycia nie zobacze.Niestety,juz pozniej nawiedzony i oblakany Szyszko poprawial nature w puszczy bialowieskiej i to spowodowalo lawine.K.... tysiace lat natura radzila sobie z pasozytami i dobrze,nagle kornik mial jej zaszkodzic a zaszkodzil tylko Szyszce.Pisiory precz z lapami od przyrody,bo nasi nastepcy nie beda mieli gdzie wrocic,wiec predzej recznie trzeba wam bedzie wbic ten fakt do zakutych lbow

(2021-05-01 14:35:11)

Ale to tylko w państwowych a nie w prywatnych.

(2021-05-01 14:14:28)

Oszpecenie Źródełek to barbarzyństwo.

Logan (2021-05-01 14:06:50)

jutro pojade rowerem do rezerwatu Obary.Zobacze czy ludziom w zielonych mundurach,nie trzeba bedzie wystawic zoltych papierow

(2021-05-01 13:52:40)

Powinno być napisane: Od dziś można nocować w lesie póki wam go całkiem nie wytniemy. Tną nawet wokół Rezerwatu Obary tam gdzie ostoja cietrzewia.

wróbelek elemelek (2021-05-01 12:27:09)

W lesie? Na wycince chyba, najlepiej przy Woli albo Źródełkach!

To że kradną w spółkach skarbu państwa- tego nie widać. Ale za tą grabież leśną ludzie was znienawidzą! Czy warto sprzedać się za parę groszy pisowskiej mafii? Ich czas przeminie, a smród zostanie na lata. Chyba że na tej grabieży zarobić się da tyle tyle, żeby móc uciec na Węgry jak reszta pisowskich szczurów.

Grzegorz z Chetyna (2021-05-01 12:06:44)

Najlepiej w tych miejscach, gdzie była wycinka... :)

Jan (2021-05-01 11:51:54)

Czemu tak niektórzy najeżdżają na to biedne nadleśnictwo. W majówkę ma być 30 stopni (w sobotę, niedziele i poniedziałek po 10 :)) więc jadę zobaczyć co tam się stało przy tych źródełkach i co jest przy tej Woli.

(2021-05-01 11:47:45)

Przyjedziemy panie Szweda, przyjedziemy i zanocujemy ale w lesie koło Woli

(2021-05-01 11:46:45)

(2021-05-01 11:45:17)

Lasy państwowe są w ogniu narodowej (to teraz takie modne słowo) krytyki za rzeź dokonaną w ciągu kilku ostatnich lat na lasach. I nie dotyczy to tylko Puszczy Białowieskiej czy Bieszczad. Tu wokół Biłgoraja mamy żywe dowody tej okrutnej działalności zielonych mundurków. A teraz chcą ocieplić sobie wizerunek - żałosne.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jest decyzja Sądu w sprawie upadłości Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,...

Odpowiedź Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj na list otwarty burmistrza Miasta Biłgoraj

Pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników...

Trąba powietrzna szalała nad Tereszpolem. Uszkodziła domy, zniszczyła budynki gospodarcze (FOTO)

2 maja nad miejscowością Tereszpol - Zygmunty w gminie Tereszpol...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Przedszkole Niepubliczne Smerfy prowadzi zapisy

Można zapisać dziecko w wieku od 2,5 roku do lat 6, do Przedszkola...

Ogłoszenia