Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Noc Muzeów w Biłgoraju, czyli wystawy historyczne i imprezy kulturalne

Dodał: red Data: 2021-05-15 20:01:24 (czytane: 1659)

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju trwa "Noc Muzeów". To wydarzenie, które ma zaprezentować bogactw historyczne placówki, w tym bezcenne artefakty oraz kulturę Ziemi Biłgorajskiej. Udział w "Nocy Muzeów" jest bezpłatna. Uczestników obowiązują obostrzenia sanitarne związane z Covid-19.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajBiłgorajskie Muzeum już od lat włącza się w ogólnopolską "Noc Muzeów". Co roku placówka przygotowuje szereg atrakcji, by zachęcić zwiedzających do odwiedzenia swych murów.

noc_muzeow_2021.JPG

-W zeszłym roku z racji obostrzeń, "Noc Muzeów" odbyła się on-line, w tym roku przyjmujemy zwiedzających. Z myślą o nich udostępniamy naszą wystawę stałą, prezentującą historię Ziemi Biłgorajskiej od prahistorii do 1944 roku XX wieku. Jest także możliwość zwiedzenia wystawy obrazów Anny Świcy, malarki, pedagoga, nauczyciela w MDK Biłgoraj. Na obrazach przedstawiona została przyroda, architektura oraz portrety. Zwiedzić można także wystawę Jean Pierre Norblin de La Gourdaine "Portret w miniaturze”. Jest także okazja by zobaczyć fragment zastawy pułkowej 61. pułku piechoty wraz z elementami kasyna wojskowego - wylicza Marek Majewski, dyrektor MZB w Biłgoraju.

slawomir_niemiec_suka_bilgorajska.JPG

Z muzyką źródłową biłgorajszyczyzny wykonaną na instrumentach związanych z naszym regionem, jak suka biłgorajska czy bębenek biłgorajski wystąpił dr Sławomir Niemiec, pracownik BCK w Biłgoraju. -Usłyszeć można tę muzykę, która rozbrzmiewała w Biłgoraju i sąsiednich wsiach dekady temu. Dziś, tych instrumentów i tej muzyki nie usłyszymy nigdzie indziej jak tylko na takich wykradzeniach jak "Noc Muzeów", czy koncerty muzyki ludowej. Warto także pamiętać, że dr Sławomir Niemiec jest mistrzem, jeśli chodzi o grę na tych instrumentach, słuchając więc jego wykonania przenosimy się niejako w czasie - zaznacza Tomasz Karolczak.

noc_muzeow_2021_1.JPG

Szerokiej publiczności zaprezentowane zostało także w należytej oprawie naczynie kultury Chimu. To zabytek pochodzicy z Ameryki Południowej, dokładniej z terenów dzisiejszego Peru. Naczynie najpewniej związane jest z kulturą Chimu, która powstała na początku X wieku. Należy podkreślić, że jej kres rozpoczął się w roku 1470, kiedy to państwo zorganizowane przez lud Chimu zostało podbite przez Inków. Kiedy nadszedł kres kultury Chimu, rodzi się miasto Biłgoraj. Nie wiemy w jaki sposób naczynie to znalazło się w Polsce. Być może trafiło ono jeszcze tutaj w XIX wieku. Nie wiemy dokładnie także do czego służyło. Są różne hipotezy, jedna z nich mówi o użytkowaniu go do ceremonii religijnych - podkreśla edukator muzealny, Tomasz Brytan.

Reklama.

Zwiedzający mogą także spotkać się z Januszem Jarosławskim, specjalistą od broni białej, autorem książek z tej tematyki. Obok rozmów zobaczyć można także oryginalną "Ludwikówkę" wzór 1934. To szabla, używana w polskich pułkach kawalerii w latach 1935 - 1939. Była ostatnią polską szablą bojową używaną w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939. Nazwa „Ludwikówka” pochodziła od miejsca wytwarzania, tj. od Huty „Ludwików” w Kielcach.

Noc muzeów potrwa do godziny 23:00. Wstęp wolny.

/bilgoraj.com.pl/

Zobacz także

Jak powstrzymać łysienie plackowate?

Dodane: 2021-06-23 14:29 - Komentarze  (0)  czytane (61)

TAGI: włosy, łysienie, fryzura, utrata włosówKomentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.124.77

Cossi (2021-05-17 21:15:16)

Przyzwoici ludzie to w nocy śpią!!!!!

(2021-05-17 07:51:13)

Panie dyrektorze ile osób pan zatrudnił z Krasnegostawu na umowy śmieciowe? I dlaczego bez konkursu?

(2021-05-16 22:15:27)

Propaganda mydli oczy ( tylko niekumaci się nabiorą). To co się szykuje ograniczy przedsiębiorczość. Ponadto większość emerytów, którzy pracowali najdłużej (i składki z tego tytułu trafiły do ZUS) wyjdzie na tych zmianach jak zabłocki na mydle. Skorzysta grupka tych co się za długo nie napracowali albo nie odprowadzali składek jak należy.

(2021-05-16 21:55:31)

2500 zł miesięcznie brutto to obecnie wysokość przeciętnej emerytury, zatem to nie 3 miliony ale 6 milionów emerytów nadal będzie obowiązywał podatek od emerytury i dodatkowo zostaną obciążeni wyższą składką zdrowotną ( tak będzie wg nowego ładu). Przedsiębiorcy też nie mają powodu do zadowolenia. Nadzieja, że planowane zmiany zostaną zweryfikowane w taki sposób, żeby pod pozorem naprawiania nie zepsuć.

kit (2021-05-16 21:08:07)

Ten lysy dyrektor,to w PSL kilkadziesiat lat,talent do kreciej roboty,prawda Krukowski,czy podkanski zdzislaw,prawda sobotka , prawda mieszkancy turobina? Pi S ma teraz niezly uklad z tym w/w.Czym sobie zasluzyl?

(2021-05-16 12:28:10)

Nowy ład lekceważy ponad 3 miliony emerytów, ponieważ od ich emerytur nadal będą potrącane podatki, czyli tym, których emerytura netto wynosi co najmniej 2091 zł netto ( na rękę) albowiem ich składki do ZUS z tytułu wielu lat pracy były wyższe od tych, którzy wpłacali mniej, pracowali krócej. A teraz tych co wpłacili mniej, się gloryfikuje. Wszystkie emerytury nie powinny być obciążane podatkami a nie tak jak planuje PiS, który przez tak błędne decyzje straci te ponad 3 miliony wyborców pokrzywdzonych.

Ewka (2021-05-16 11:32:53)

PSL góruje w Biłgoraju. Marek dobrze ze jesteś, nie są Ci obce zielone idee

Marco Polo (2021-05-16 08:36:48)

Czego i od kogo ty wymagasz? Tak to bywa jak robi się dyrektorami emerytów, byłych działaczy PSL.

(2021-05-16 07:24:51)

Panie Marku zwiedzić to można muzeum, wystawę i obrazy to się ogląda a nie zwiedza ....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Powiatowi radni udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu

Polonez na 80 par na placu za biłgorajskim ratuszem

Boże Ciało

Koncert akordeonowy w Soli

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirus. Podsumowanie zakażeń w maju

Rozpoczyna się miesiąc maj, to już kolejny miesiąc kiedy zmagamy się z epidemią Covid-19. Będziemy specjalnie dla Państwa publikować...