Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Niechaj Polska zna, jakich synów ma! (VIDEO)

Dodał: red Data: 2013-09-07 15:05:36 (czytane: 11289)

Blisko 150 rekonstruktorów, kilkadziesiąt koni i kilkutysięczna publiczność, patronat Ambasadora Węgier, Marszałka i Wojewody Lubelskiego nad widowiskiem historycznym "Bitwy pod Pansówką 1863" - tak obchodzono 150. rocznicę Powstania Styczniowego.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj
Organizatorami przedsięwzięcia byli Starosta Biłgorajski, Starosta Zamojski, Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Roztoczański Park Narodowy oraz Wójt Tereszpola i Burmistrz Zwierzyńca oraz OSP z Tereszpola. 7 września br. o godzinie 11.00 odbyły się uroczystości przy pomniku poświęconemu powstańcom, a usytuowanym przy ul. Biłgorajskiej w Zwierzyńcu. Tutaj w imieniu uczestników uroczystości złożono kwiaty i uczczono bohaterów walk sprzed 150 lat minutą ciszy.

bitwa_pod_panasowka_150_rocznica.JPG

Następni wszyscy przeszli na pola wokół Wzgórza Polak, pomiędzy Panasówką a Tereszpolem, gdzie 3 września 1863 roku rozegrała się jedna z największych bitew Powstania Styczniowego, a zarazem jedna z nielicznych wygranych potyczek polskiego oręża z wojskami carskimi. Prawie dokładnie 150 lat temu,  3 września 1863 pod wsią Panasówka oddział 700 - 800 ludzi dowodzony przez pułkownika Marcina „Lelewela” Borelowskiego, do którego dołączył 400-osobowy oddział Kajetana „Ćwieka” Cieszkowskiego, starł się z wojskami rosyjskimi pod dowództwem majora Sternberga. Wg. różnych źródeł oddziały carskie liczyły od 3 000 do 4 000 żołnierzy. Oddziały rosyjskie składały się z 5 rot piechoty, szwadronu dragonów oraz dwóch sotni Kozaków. Rosjanie posiadali także cztery działa.

Reklama.

Blisko 150 z całej Polski, a także goście z Węgier, przy udziale kilkudziesięciu koni oraz oryginalnych strojów i broni odtworzyli przebieg zwycięskiej bitwy. Borelowski dowodził polskimi siłami ze wzgórza Polak, Rosjanie z sąsiedniego wzgórza „Pod Moskalem”, na którym stoi obecnie pomnik powstańców oraz umieszczone są tablice z opisami w języku polskim i węgierskim. Po ostrzale artyleryjskim na pozycje powstańcze ruszyła piechota nieprzyjaciela. Jednak Rosjanie zostali zatrzymani, a następnie zaatakowani przez polską kawalerię wspieraną przez kosynierów. Pierwsze natarcie nie powiodło się. Dopiero za drugim razem Polacy przedarli się przez linie wroga, a kosynierzy uszkodzili rosyjskie działa.

wzgorze_polak_rekonstrukcja_bitwy.JPG

Po polskiej stronie oddziałem piechoty dowodził konno węgierski arystokrata major Edward Nyáry. W czasie bitwy został najpierw trafiony kulą w nogę, a następnie w brzuch. Zmarł w lazarecie następnego dnia, 4 września. Po bitwie oddziały powstańcze rozłączyły się. Borelowski udał się w kierunku Batorza, a Cieszkowski na północny zachód. Bitwa pod Panasówką wymieniana jest jako jedna z 80 najważniejszych bitew Powstania. W uroczystościach uczestniczyła Konsul Węgier Katinka Konya.

bitwa_pod_panasowka_1863.JPG

Bohaterskim powstańcom styczniowy, którzy przekonani, że Polska nie chce, nie może poddać się bezspornie sromotnemu gwałtowi najeźdźcy, pod karą hańby przed potomnością powinna stawić energiczny opór. Zastępy młodzieży walecznej, młodzieży poświęconej, ożywione gorącą miłością Ojczyzny, niezachwianą wiarą w sprawiedliwość i w pomoc Boga, poprzysięgły zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć. Stanęli do walki, bili się o Polskę i za Polskę polegli. Niech na wieki Polska zna jakich synów miała!

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 164

Tagi: wzgórze polak   powstanie styczniowe   bitwa pod panasowką   rekonstrukcja

Zobacz także

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w gminie Tarnogród (FOTO)

Dodane: 2021-05-05 09:02 - Komentarze  (1)  czytane (586)

TAGI: konstytucja 3 maja, gmia tarnogród, 230. rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja, uroczystości patriotyczne tarnogródKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.210.184.142

-Nie piszce tyle... (2013-09-10 08:21:38)

Szanowni internauci -przy takim temacie, nie piszcie i nie zawracajcie głowy "miejscowymi urzędasami", których tylu najechało na to historyczne przedstawienie. Oni nie mają więcej "zasług" od każdego innego z nas, zwykłych ludzi, którzy na nich pracują! A że przy takim wydarzeniu, które powinno być pokazywane nawet TV publicznej, każdy z tych notabli chciałby się "ogrzać" i pokazać -bo jest okazja!. Całą chwałę i słowa uznania natomiast warto skierować do Organizatorów i Aktorów tego pięknego przedstawienia historycznego, którego w takiej skali u nas nie było. Wreszcie organizacją zajęli się prawdziwi pasjonaci!
Sądzę, że młodzież szkolna "powinna" w tym jakoś "uczestniczyć" -bo doskonała okazja poznania historii "na żywo"!

-Jan (2013-09-09 10:05:45)

Patriotyzm moża wyrazić porzez rózne perace i postawy. Popatrzcie i spróbujcie zauwazyć patriotyzm i Rosłana, Schodżińskiego, Tokarskiego. Poziaka itd..

-DO DO:) (2013-09-08 22:46:56)

Tak co roku. Tylko że zawsze organizowal je BCK z panem Szmitem i bylo to 30 min z 30 rekonstruktorami na czele. A teraz ponad 200 osób w bitwie i akcja na 2 godz. a głównym organizatorem byl ks. ze Zwierzyńca ktory pokazał BCKOWI jak sie organizuje tego typu imprezy.

-Hrabiatrzepiekoński (2013-09-08 20:58:34)

niechaj Polska zna jakich synów MIAŁA !!! bo ja mam w d... polskę gdy helmut daje mi lepiej zarobić jak moja ojczyzna , i wolę być rozstrzelany pod murem jak bronić takiego zabździanego kraju

-do -:) (2013-09-08 20:14:12)

Przecież ta rekonstrukcja jest co roku o tej porze już przez kilka lat :)

-:) (2013-09-08 13:50:13)

Trzeba przyznać że czegoś takiego to jeszcze u nas nie było. Niesamowita rekonstrukcja jak i cała uroczystość.

-gfgf (2013-09-08 13:46:51)

już widzę jak Schodzinski i Tokarski by walczyli o Polskę z karabinami w rękach gdyby tu Ruskie przyszli,wszyscy oni tylko nauczać potrafią a płyta widać zapomniał jak gnębił dzieci w 1dynce jak nie chciały śpiewać sowieckich piosenek

- (2013-09-07 22:16:39)

.... i ma niektórych synów;)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

1 Maj. Skromne uroczystości Święta Pracy w Biłgoraju (AUDIO)

Burmistrz Biłgoraj i przedstawiciele biłgorajskiej lewicy, uczcili Święto Pracy zapalając znicze i składając kwiaty na pomniku Józefa Dechnika oraz na miejscu jego pomnika przy ulicy Kościuszki, obok Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Z racji pandemii uroczystości odbyły się w reżimie sanitarnym i miały symboliczny przebieg. więcej»

Niezwykła kolekcja sprzętu marki Unitra

Ponad 100 egzemplarzy unikatowego sprzętu, nieistniejącej już polskiej marki Unitra zgromadził mieszkaniec Biłgoraja. Radioodbiorniki, tunery, wzmacniacze czy gramofony to tylko część kolekcji legendarnej rodzimej, produkcji. Unita to nieistniejące obecnie, Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego, powołane w 1961 roku. więcej»

Konkursy

Polecamy

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jest decyzja Sądu w sprawie upadłości Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,...

Odpowiedź Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj na list otwarty burmistrza Miasta Biłgoraj

Pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników...

Trąba powietrzna szalała nad Tereszpolem. Uszkodziła domy, zniszczyła budynki gospodarcze (FOTO)

2 maja nad miejscowością Tereszpol - Zygmunty w gminie Tereszpol...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Przedszkole Niepubliczne Smerfy prowadzi zapisy

Można zapisać dziecko w wieku od 2,5 roku do lat 6, do Przedszkola...

Ogłoszenia