Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Naczynie Chimu, czyli zabytek z Peru znaleziony na podbiłgorajskiej wsi

Dodał: red Data: 2021-04-12 08:43:47 (czytane: 1891)

Kilka miesięcy temu do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zostało przekazane ciekawe i enigmatyczne naczynie ceramiczne. Według darczyńcy zabytek ten znajdował się na strychu jednego z domostw wsi leżącej pod Biłgorajem. Niestety był on roztrzaskany i został sklejony.Niedawno naczyniem zajął się nasz archeolog Konrad Grochecki. Ustalił, iż zabytek pochodzi z Ameryki Południowej, dokładniej z terenów dzisiejszego Peru. Naczynie najpewniej związane jest z kulturą Chimu, która powstała na początku X wieku. Należy podkreślić, że jej kres rozpoczął się w roku 1470, kiedy to państwo zorganizowane przez lud Chimu zostało podbite przez Inków.      

naczynie_chimu.jpg

Nie wiemy w jaki sposób naczynie to znalazło się w Polsce. Być może trafiło ono jeszcze tutaj w XIX wieku. Znane są przykłady Polaków, którzy pracując dla rządu Peru przywozili indiańskie zabytki. Możemy tutaj wspomnieć chociaż krakowskiego inżyniera, Władysława Klugera (1849 - 1884). Wiemy, że człowiek ten zgromadził pokaźną kolekcję prekolumbijskich zabytków archeologicznych. Część z nich możemy obejrzeć dziś w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. -Tym samym rozpoczynamy prawdziwie archeologiczne śledztwo - informują przedstawiciele Muzezum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

/MZB/
Foto: Konrad Grochecki

Reklama.

Tagi: muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju   zabytki archeologiczne   powiat biłgorajski   naczynie chimu

Zobacz także

Zespół Szkół Budowlanych Ogólnokształcących zaprasza absolwentów klas ósmych do kontynuacji nauki w swych murach

Dodane: 2021-05-08 20:21 - Komentarze  (0)  czytane (352)

TAGI: zsbio biłgoraj, oferta, oświata biłgoraj, budowlanka biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.245.72

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówki w dobie pandemii

Przełom stycznia i lutego, a więc czas zimowych ferii i odpoczynku od nauki, był tradycyjnie czasem studniówek. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników krokiem poloneza wchodzili w dorosłe życie i ostatni etap przygotowań do egzaminu podsumowującego ich naukę. Pandemia pokrzyżowała plany tegorocznych maturzystów. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia