Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kara za brak PCC. Co trzeba o niej wiedzieć?

Dodał: red Data: 2021-02-05 08:58:02 (czytane: 2874)

Kupno samochodu to nie tylko przyjemność, ale także szereg formalności, których musimy dopilnować. Za ich zaniedbanie grożą nam bowiem dotkliwe konsekwencje, jak choćby kara za brak PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajReklama.

Czym jest podatek od kupna samochodu?
Podatek od czynności cywilnoprawnych regulowany jest ustawą z dnia 9 września 2000 r. Podatkowi temu podlega większość czynności cywilnoprawnych, począwszy od umów sprzedaży czy pożyczki a skończywszy na umowach depozytowych czy nawet na ustanowieniu hipoteki. Oznacza to, że obowiązuje on także przy realizacji umowy dotyczącej kupna samochodu od osoby fizycznej.

Obowiązek zapłacenia podatku ciąży na nowym właścicielu auta. Kupno pojazdu nie ogranicza się więc wyłącznie do spisania umowy, zapłacenia sprzedającemu należności i przerejestrowania samochodu z przepisaniem OC. Konieczne jest też złożenie deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni (kalendarzowych) od powstania obowiązku podatkowego. W innym razie czeka nas kara za brak PCC.

Kiedy płacimy a kiedy nie?
Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości przedmiotu transakcji. Płacimy go zawsze wtedy, gdy samochód kupiliśmy od osoby prywatnej lub w komisie samochodowym, który jest pośrednikiem, ale nie właścicielem pojazdu. Jednym słowem – podatek od kupna samochodu płacimy wtedy, gdy nabywamy pojazd od osoby, niebędącej płatnikiem podatku VAT.

Jeśli jednak komis jest właścicielem interesującego nas auta to w takiej sytuacji będziemy zwolnieni z podatku PCC. Podobnie jest jeśli kupimy samochód od osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub w salonie samochodowym (wtedy płacimy podatek VAT wliczony w cenę pojazdu). PCC nie zapłacimy też jeśli pojazd kupimy dla osoby niepełnosprawnej lub gdy jego wartość jest mniejsza niż 1 000 zł.

samochod.jpg

Jak jest kara za brak PCC?
Jeśli nie opłacimy w terminie podatku od czynności cywilnoprawnych, zostanie na nas nałożona kara. Wynosi ona co najmniej 1/10 minimalnego wynagrodzenia (czyli na rok 2021 jest to 280 zł). Maksymalnie natomiast, wartość kary może wynieść dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli aż 56 000 zł!

Kara za brak PCC może być bardzo dotkliwa a niekiedy przekraczać znacząco wartość zakupionego pojazdu. Warto więc pamiętać o obowiązkowym podatku, aby uniknąć mandatu karno-skarbowego. Pamiętajmy, że niezłożenie deklaracji w terminie traktowane jest jak przestępstwo (jeśli nieuiszczona kwota jest wyższa niż wysokość 5-cio krotnej płacy minimalnej) lub wykroczenie skarbowe.

Jak uniknąć kary?
Jeśli z jakiegoś powodu zapomnimy złożyć deklaracji PCC-3 w ustawowym terminie, możemy uniknąć odpowiedzialności karnej poprzez złożenie tzw. „czynnego żalu”. Wystarczy, że do urzędu skarbowego złożymy odpowiednie zawiadomienie w którym poinformujemy organ o popełnieniu przez nas wykroczenia (lub przestępstwa), a unikniemy zapłacenia kary.
Oczywiście nie oznacza to, że podatek zostanie nam darowany. Musimy bowiem zapłacić całą należną urzędowi skarbowemu kwotę wraz z wyliczonymi odsetkami za zwłokę. Odsetki naliczane są od pierwszego dnia po upływie terminu płatności. Pamiętajmy, że zawiadomienie należy zgłosić pisemnie lub ustnie do protokołu.

Do kiedy można unikać kary?
Jeżeli chcemy uniknąć kary za niezapłacony podatek od kupna samochodu, musimy się pospieszyć. Jeśli bowiem urząd skarbowy posiądzie wiedzę o tym, że nie zapłaciliśmy należnej mu daniny lub rozpocznie postępowanie, mające na celu jej pozyskanie, złożenie „czynnego żalu” nie uchroni nas przed karą, ponieważ jego złożenie będzie bezskuteczne.

Nie zwlekajmy więc z opłaceniem podatku, aby uniknąć poważnych konsekwencji.

Tagi: kara za brak pcc   zakup samochodu   handel   podatek od czynności cywilnoprawnych

Zobacz także

Covid-19 nie zawsze ze zwolnieniem lekarskim

Dodane: 2021-05-12 14:12 - Komentarze  (2)  czytane (967)

TAGI: zus, zwolnienia lekarskie, zakład ubezpieczeń społecznych, zaświadczenia lekarskieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.231.61

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ogłoszenia