Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jaką będzie mieć nazwę muzeum w Osuchach? Są propozycje i dyskusja

Dodał: red Data: 2021-04-17 09:04:52 (czytane: 1755)

Decyduje się "nazwa robocza" projektu muzeum w Osuchach. Pierwotna nazwa zaproponowana przez rodziny żołnierzy, którzy pod Osuchami walczyli oraz władz Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju to "Muzeum Partyzantów Polskich", pojawiły się jednak inne sugestie na Komisji Edukacji Rady Powiatu w Biłgoraju.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSugestie zrodziły się podczas dyskusji radnych na Komisji Edukacji Rady Powiatu w Biłgoraju. Aktywnie głos w tym temacie zabierali przewodniczący Jan Małysza oraz radni Tomasz Książek, Mirosław Późniak i Andrzej Łagożny oraz obecny na komisji Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna. Ostatecznie radni skłonili się do propozycji zaproponowanej przez radnego Mirosława Późniaka, by rozważyć nazwę "Muzeum Partyzantów Polskiego Państwa Podziemnego". -To walka i zabieganie o pamięć historyczną i naszą tożsamość oraz uczczenie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy przelewali krew za Ojczyznę. Musimy się zastanowić jaką nazwę chcemy zostali dla potomnych, a co za tym idzie jakie przesłanie - mówił radny Późniak.

muzeum_osuchy.JPG

Zdaniem radnego Tomasza Książka, nazwa "Muzeum Partyzantów Polskich" jest zbyt ogólna, i mieszczą się w niej także m. in. oddziały Gwardii Ludowej, które walczyła z polskim podziemiem niepodległościowym. W podobnym duchu wypowiadał się także Przewodniczący Marian Kurzyna. O powstającym w Osuchach muzeum mówił z kolei Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu. Zwrócił także uwagę, by decyzje związane z podjęciem uchwały przez radę Powiatu były podejmowane jak najszybciej, by wykorzystać pozyskane ze środków rządowych pieniądze na ten projekt.

Reklama.

Powiat biłgorajski pozyskał na tworzenie muzeum w Osuchach 2,3 mln zł., ponadto, w swoim budżecie, samorząd powiatowy zarezerwował na ten cel dodatkowe 300 tys.  zł. W planach, na pierwszym etapie, jest przeprowadzenie remontu budynku szkoły w Osuchach i zorganizowanie tam pierwszej wystawy. W dalszym kolejności realizowana będzie budowa nowego budynku muzealnego, w którym docelowo znajdą się wszystkie ekspozycje. W poniedziałek, 19 kwietnia odpowiednią uchwałę w tym temacie ma procesować Rada Powiatu. Odpowiednie konsultacje wśród swych członków prowadzi m. in. Stowarzyszenie Osuchy 44.

Czytaj także: GOK w Łukowej pozyskał środki na remont cmentarza w Osuchach

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: muzeum w osuchach   osuchy 44   bitwa pod osuchami   powiat biłgorajski

Komentarze (25)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.70.216

s (2021-04-19 18:59:06)

W innych krajach nie mieszkali "podludzie" i nie było General Ost Plan. Nie ma co porównywać, u nas nie było innego wyjścia no chyba , że zachować się biernie jak bracia
starsi w wierze i dać się wybić. Na przykład powstanie zamojskie zastopowało akcję wysiedleń z zamojskich i biłgorajskich wiosek, dzieki czemu wielu ludzi uniknęło obozów zagłady.

(2021-04-19 15:12:15)

Co te zrywy dały smierc . Inne kraje sie nie zrywały i zostały całe nie zniszczone Holandia Francja Hiszpania Czechosłowacja itp Cale nie zburzone Ateraz posadzaja Polske o wspoł udział w wojnie na rowni z Niemcami Tak w skrocie

C-Y c.d. (2021-04-19 08:27:18)

Muzeum Walk Partyzanckich powinno pokazać historię zrywu partyzanckiego
i odgrywać rolę edukacyjną dla pokoleń. Taka forma utworzy możliwość nawet
na budowę w przyszłości pawilonu edukacyjnego spełniającego rolę muzeum. Ale to
dalsze etapy.C-y
Warto to rozważyć?

C-Y c.d. (2021-04-19 08:27:17)

Muzeum Walk Partyzanckich powinno pokazać historię zrywu partyzanckiego
i odgrywać rolę edukacyjną dla pokoleń. Taka forma utworzy możliwość nawet
na budowę w przyszłości pawilonu edukacyjnego spełniającego rolę muzeum. Ale to
dalsze etapy.C-y
Warto to rozważyć?

(2021-04-18 20:07:17)

Szczerze to lepiej było wybudować nowy przestronny budynek i zrobić porządne muzeum partyzantów i walk z całej Polski. Z pięknymi salami wystawowymi i aulą. W tym budynku wątpię by udało się zrobić coś wielkiego. Obym się mylił. Jednak każdy kto coś robił w życiu i budował wie lepiej od podstaw i porządnie niż remontować i dopasowywać.

(2021-04-18 19:31:46)

Muzeum Walki Partyzanckiej pod Osuchami.

biłgorajanka (2021-04-18 18:19:15)

Muzeum Partyzantów Polskich jest nazwą za szeroką - bo oznaczałoby to konieczność przedstawienia nie tylko wszystkich formacji ruchu oporu ale też uwzględnienie partyzantki nie tylko na Zamojszczyźnie ale też przykładowo partyzantki w okolicach Wilna, Lwowa czy Warszawy. I to przez całą wojnę. A tam jest tylko trzy małe salki klasowe !, czasem izba pamięci jest większa, więc niech to będzie po prostu muzeum poświęcone bitwie pod Osuchami i wystarczy.

Muzeum Partyzantów Polskich (2021-04-18 14:58:41)

Mieszkańcy wsi i miasteczek dotkniętych pacyfikacjami i represjami oraz młodzi żołnierze podziemia walczyli z niemieckim okupantem. Dla mieszkańców spalonych wsi sprawą drugoplanową była przynależność do organizacji podziemnej. Sąsiedzi, bracia i kuzyni należeli do AK, AL czy BCh i im to nie przeszkadzało. Dla jednych dobrym partyzantem był Miszka Tatar bo bronił ich przed okupantem, dla innych Wołyniak. Apogeum podziałów nastąpiło po wojnie, gdy decydenci chcieli narzucić swoją ideologię. Radni idźcie w teren i porozmawiajcie z mieszkańcami spalonych wsi.

s (2021-04-18 12:47:48)

I co znawcy historii się odzywacie, myślicie, że wiecie więcej o historii regionu niż Marian Kurzyna?

(2021-04-18 12:30:38)

MUZEUM WALK PARTYZANCKICH - trafna nazwa, bardziej pojemna, z zasięgiem ogólnokrajowym. Bardzo dobra propozycja.

Cichy (2021-04-18 12:10:59)

Muzeum Walk Partyzanckich. To nie mogą być
tylko Osuchy. To powinno być muzeum
obejmujące historię walk w obszarze ogólnokrajowym. Walki pod Osuchami na to zasługują
Muzeum Walk Partyzanckich.......do przemyślenia o celu powołania Muzeum
z taką nazwą. Jedyne takie w Polsce.

(2021-04-18 11:31:19)

W kwestii Muzeum Partyzantów Polskich absolutnie nie słuchać osób o wrednym charakterze, żywiących się nienawiścią ( z tego niech się leczą , pieniactwo jest chorobową jednostką). Szacunek dla wszystkich walczących w Osuchach.

(2021-04-18 11:31:19)

W kwestii Muzeum Partyzantów Polskich absolutnie nie słuchać osób o wrednym charakterze, żywiących się nienawiścią ( z tego niech się leczą , pieniactwo jest chorobową jednostką). Szacunek dla wszystkich walczących w Osuchach.

Niektórzy nie chcą pamiętać, że (2021-04-18 10:43:51)

okupantów było dwóch Niemcy hitlerowskie i Związek Radziecki !?

(2021-04-18 09:40:25)

Im. Andrzeja

(2021-04-18 09:23:29)

Dobrze, że powstanie Muzeum Partyzantów Polskich, upamiętniające walkę na śmierć i życie z hitlerowskim agresorem. To będzie będzie hołd pamięci dla każdego z tych partyzantów i przypomnieniem jak ważne było wspólne działanie.

Grzegorz z Chetyna (2021-04-18 08:15:24)

Nie ma lepszego patrona jak Tadeusz Rydzyk. Ten gość potrafi każdą władzę wodzić za nos .... :)

(2021-04-18 08:14:03)

Znam historyków i nauczycieli historii, którzy zakłamują historię

j (2021-04-17 17:16:23)

Zacznę z grubej rury! Nie ma takiego punktu z programu globalnej marksistowskiej agendy, którego PiS przez ostatni rok by nie wypełnił. Jedne punkty, jak szacunek do LGBT, wypełnia z niechęcią i propagandowym uniesieniem, patrz ostatnie uciszenie Krystyny Pawłowicz, inne z prawdziwą pasją, patrz głosowanie w Parlamencie Europejskim nad „zielonym paszportem”. Udawany sprzeciw, poparty bogoojczyźnianą paplaniną o suwerenności Polski, ma swój finał w złożeniu podpisu pod „europejską praworządnością”. Jeśli chodzi o „pandemię”, to można wręcz mówić o fanatyzmie i własnej inicjatywie. Z takim zaangażowaniem i poświęceniem 110 tysięcy obywateli, niewiele prawicowych rządów zrealizowało marksistowskie założenia.

Jedynym obszarem, w którym PiS jeszcze w miarę wiarygodnie udaje samych siebie sprzed lat, są państwowe uroczystości i aktywności na arenie międzynarodowej związane z pamięcią historyczną, co dotąd było poza zasięgiem RP III. Niestety mniej naprawiono, więcej zostało ośmieszone, począwszy od Smoleńska, kończąc na żałosnej akcji z ustawą o IPN. Jednym zdaniem dziś ani Niemcy, ani Rosja nie muszą się specjalnie wysilać, mają w Warszawie wszystko pod kontrolą jeśli chodzi o treść, dlatego na tę czy inną „patriotyczną” formę pobrzękiwania przymykają oko. Naturalnie nie postradałem rozumu i przyzwoitości, przynajmniej do tego stopnia, aby powielać artykułu z „Gazety Wyborczej” i materiały z TVN o Kaczyńskim największym przyjacielu Putina, to są brednie. Podobnie rzecz się ma z miłością do Niemiec, większość PiS–owców, z Kaczyńskim na czele, autentycznie Niemców nienawidzi i to widać gołym okiem. Piszę o czymś innym, mianowicie o tym, że po pięciu latach z buńczucznych deklaracji „mężów stanu” zostało wycieranie smarków rękawem w kacie, do którego Putin i Merkel odesłali „obóz patriotyczny”. Poza „patriotycznymi” ornamentami polityka PiS, co najmniej od roku, jest absolutnie nieszkodliwa dla Niemiec i Rosji, za to bardzo szkodliwa dla Polski.
Reklama

Jeśli ktoś chce się pokusić o sformułowanie tezy przeciwnej, to mu nie zazdroszczę, bo jest to robota dla Syzyfa albo dla skrajnie tępego propagandysty. Wystarczy przywołać podstawowe cele, jakie PiS sobie stawiał i popatrzeć na uzyskane „efekty”. Nie chcę się pastwić nad „my ten wrak ściągniemy”, w swoim czasie było to hasło bojowe używane do pokonania PO i w mojej ocenie normalna polityczna gra, gorzej, że PiS, a przez to Polska, kompromituje się na wielu innych płaszczyznach. Wsadzamy palce między drzwi i futrynę, polska polityka wobec Białorusi i Ukrainy wygląda tak, jakby rzeczywiście w Moskwie była spisana. Zamiast się trzymać z daleka od konfliktów, które nas nie dotyczą, Polska w żałosny stylu próbuje „cywilizować” naszych sąsiadów, poprzez wciągnięcie ich do „europejskiej wspólnoty”. Utopijna „polityka” skutkuje tym, że Polska traci biznesy na Białorusi i Ukrainie, a Merkel i Putin za chwilę położą kolejną rurę z gazem. Jedyne, co Polska ma do roboty na Białorusi i Ukrainie, to export towarów i usług, cała reszta to tragikomiczne wycieranie smarków w kącie.

Niemcy poza utratą pracowników do zbioru szparagów, pod rządami PiS notują same zyski. Tempo w jakim Morawiecki zrujnował całe sektory polskiej gospodarki, przykrywając to kreatywną księgowością w postaci „tarcz”, czyli długu na 250 miliardów, musiało zrobić wrażenie za Odrą. Chyba nawet Berlin nie spodziewał się, że tak gładko pójdzie, reszta, to już formalność zdefiniowana przez Ursulę von der Leyen:

Cenię u naszych krajów członkowskich to, że akceptują (wyroki), zgrzytając zębami i zaciskając pieści w kieszeniach, ale akceptują, gdy przemawia państwo prawa. To też jest powodem do dumy z Europy.

O polityce z USA, czy Izraelem nie będę się rozpisywał, po prostu nie ma o czym pisać, tutaj wyłącznie się podpisuje podstawione kwity. Rząd „Zjednoczonej Prawicy” na wielu odcinkach z angażowaniem, czasami z obrzydzeniem, realizuje wszystko, co trzeba. Sen o suwerennej Polsce opartej na fundamencie tradycji i chrześcijaństwa od dłuższego czasu przeradzał się w koszmar, w ostatni roku koszmarem się stał. Na pocieszenie jest jeszcze Orban dogadany z Putinem i uprawiający politykę na zupełnie innym poziomie, ale i on obraca się wdzięcznie na piecie, gdy interes Węgier nie łączy się z interesem Polski. Morał? Władza PiS nie stanowi żadnego problemy dla Niemiec, Rosji, Izraela, Brukseli i to mówi wszystko o tej władzy – cywilizowana europejska prawica.matka kurka

(2021-04-17 14:57:49)

Jak może pan Książek wypowiadać się na tak poważny temat, skoro sam dzisiaj nie potrafi docenić młodych, którzy robili coś dobrego. Nazwa kogoś cieniasem gdzie np. sam przez tyle lat we własnej organizacji nie potrafi skupić młodych ludzi.

Logan (2021-04-17 12:08:35)

Nawet na nieboszczykach politykę uprawiają znaffffftcy z rady powiatu, będą teraz wywlekać, gdzie więcej bandytów było, a byli tak jak to w życiu po obu stronach, kosztem tysięcy patriotów, którzy walczyli za Ojczyznę. Nazwa pierwotna jest świetna, a ewentualną o nie opinie powinni wydać historycy

(2021-04-17 12:02:39)

MUZEUM PARTYZANTÓW POLSKICH - wydaje się nazwą sensowną. Wszyscy, którzy walczyli w Osuchach z okupantem zasługują na pamięć. Nie wolno tego psuć.

Dobra rada (2021-04-17 11:28:47)

Panowie nazwę to niech wymyślą specjaliści i historycy, nie w-f ista i nauczyciel muzyki ...

Dobra rada (2021-04-17 11:28:47)

Panowie nazwę to niech wymyślą specjaliści i historycy, nie w-f ista i nauczyciel muzyki ...

Silk (2021-04-17 09:51:11)

Proponuję, im.Zenka Martyniuka... :)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jest decyzja Sądu w sprawie upadłości Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,...

Odpowiedź Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj na list otwarty burmistrza Miasta Biłgoraj

Pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników...

Trąba powietrzna szalała nad Tereszpolem. Uszkodziła domy, zniszczyła budynki gospodarcze (FOTO)

2 maja nad miejscowością Tereszpol - Zygmunty w gminie Tereszpol...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Przedszkole Niepubliczne Smerfy prowadzi zapisy

Można zapisać dziecko w wieku od 2,5 roku do lat 6, do Przedszkola...

Ogłoszenia