Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak wybrać najlepsze miejsce na kominek?

Dodał: red Data: 2021-04-08 11:01:45 (czytane: 940)

Wszelkie prace budowlane wymagają skrupulatnego zaplanowania. Jest to ważne szczególnie w branży instalacyjnej. Mowa tu konkretnie o montażu urządzeń grzewczych, które potrzebują określonych warunków do wydajnej i bezpiecznej pracy. Nie inaczej jest z kominkiem.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolJednak trzeba pamiętać, że jest to specyficzny przypadek ponieważ kominek jest nie tylko źródłem ciepła ale również elementem wystroju wnętrza. Dlatego też, wybierając miejsce dla kominka w domu, musimy brać pod uwagę zarówno warunki techniczne jak i estetyczne. Nowoczesne kominki nieco ułatwiają ten proces ponieważ dają dużo większe możliwości niż to było przed laty. Dobrym przykładem tego jest chociażby kominek wolnostojący (piecyk typu koza). Sam fakt, że nie jest on obudowywany daje dużo większą swobodę w planowaniu jego lokalizacji. Również wkłady kominkowe cechują się dużą uniwersalnością i dają duże możliwości w kontekście ich umiejscowienia. Dużym ułatwieniem jest rozwój technologii w kierunku wkładów kominkowych kominków narożnych i trzyszybowych. O umiejscowienie kominka warto zadbać już na etapie projektowania domu. Redukuje to koszty inwestycji. O czym jeszcze pamiętać podczas wyboru miejsca na kominek? Podpowiadamy!

Warunki techniczne
Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że pomieszczenie, w którym ma się znaleźć kominek musi spełniać ściśle określone warunki. Są one zawarte w Prawie Budowlanym i to od nich powinniśmy zacząć podczas wyboru odpowiedniego miejsca na kominek.

Ważnym aspektem jest kubatura pomieszczenia. Musi ona wynosić 4 m³ na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m³. Ponadto,  urządzenia kominkowe bezwzględnie muszą być przyłączone do przewodu dymowego. Te, w których otwór paleniskowy posiada średnicę mniejszą niż 0,25 m² muszą być przyłączane do przewodu dymowego, o przekroju minimum 14x14 cm lub średnicy - 15 cm. Urządzenia wyposażone w otwór o większej średnicy powinny być podłączone do komina o przekroju min. 27x14 cm lub średnicy 18 cm.

W przypadku kominków z zamkniętą komorą spalania, należy dostarczyć co najmniej 10 m³/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia. W pomieszczeniu musi być zachowana prawidłowa cyrkulacja powietrza.

kominek.jpg

Pamiętajmy też o podłożu kominka. Musi mieć odpowiednią wytrzymałość ponieważ zależnie od typu wkładu i masy obudowy można przyjąć, że kompletny kominek waży średnio od 450 do 850 kg. Trzeba też zadbać o właściwe zabezpieczenie podłogi pod i 60 cm przed kominkiem. Musi być wykonana z materiałów niepalnych (na przykład terakoty lub kamienia naturalnego).

Aspekty wizualne
Kiedy spełniamy wszystkie powyższe warunki, możemy się skupić na aspektach wizualnych umiejscowienia kominka. Najczęstszym wyborem jest oczywiście salon. Zazwyczaj jest to centralna część pomieszczenia.

Jeśli chcemy przy kominku uzyskać atmosferę i efekt przytulnego kącika, warto zdecydować się na umiejscowienie kominka w rogu salonu.

Coraz częstszym rozwiązaniem jest montowanie nowoczesnego kominka (innowacyjne rozwiązania Defrohome) w strefie przejściowej, między salonem i otwartą kuchnią. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest kominek narożny bądź trzyszybowy. Staje się on optycznym łącznikiem obu pomieszczeń.

Podczas planowania kominka, uwzględnijmy jego możliwości grzewcze. Dla takich rozwiązań jak system dystrybucji gorącego powietrza lub kominek z płaszczem wodnym (np. Defro Home), dobrą lokalizacją jest centralna część budynku mieszkalnego.

*Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: jak wybrać zdjęcie na kominek   kominek   dom i budownictwo   dom i ogród

Zobacz także

Na W835 praca wre!

Dodane: 2021-05-17 13:16 - Komentarze  (8)  czytane (487)

TAGI: droga wojewódzka nr 835, droga wojewódzka remont, droga biłgoraj - tarnogród, inwestycje drogowe w835Komentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.231.61

(2021-04-08 12:37:28)

kotłownia w salonie - to szczyt szczęścia nowobogackich

(2021-04-08 11:56:57)

Kominek w domu to jak kominiarz w domu ,co dwa lata malowanie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju

W Tarnogrodzie ruszył Punkt Szczepień Powszechnych

Biłgoraj. Uroczystości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Będą u nas dwa punkty organizacji Punktów Szczepień Powszechnych

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Powiat biłgorajski: Podsumowanie kwietnia w kontekście epidemii Covid-19

Kolejny miesiąc życia w epidemii. Covid-19 nie odpuszcza. Trwa narodowy Program Szczepień, a rząd co jakiś czas wprowadza lub łagodzi...