Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Dodał: red Data: 2021-03-20 06:33:46 (czytane: 1268)

Sprzedaż mieszkania to proces, który związany jest z wieloma formalnościami. Tych przybywa, gdy naszym celem jest przekazanie praw do lokalu, który obciążony jest kredytem hipotecznym.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajKredyt hipoteczny to zobowiązanie, które bierzemy najczęściej na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Bardzo możliwe, że w ciągu 30 lat spłacania zobowiązania nasza sytuacja materialna zmieni się na tyle, że będziemy chcieli sprzedać lokal. Wówczas konieczna będzie sprzedaż mieszkania z hipoteką.

Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?
Jeżeli chodzi o sprzedaż mieszkania, które obciążone jest hipoteką, to pierwsze kroki sprzedażowe wyglądają podobnie do tradycyjnego zdawania prawa do nieruchomości. Osoby, które biorą kredyt są przecież właścicielami mieszkania, choć bank ma wpis do księgi wieczystej.

-Kredyt hipoteczny to dość specyficzna forma przekazania środków, w której po części dajemy bankowi prawo do współdecydowania o naszej nieruchomości. Prawa instytucji finansowej są wprawdzie mocno ograniczone, jednak ta chce wiedzieć co dzieje się z naszym lokalem - wyjaśnia analityk z www.aasapolska.pl

Co ważne, nie trzeba pytać banku o to, czy możemy ogłaszać się ze sprzedażą nieruchomości. Nie działa to w ten sposób. Mamy pełne prawo dysponować naszym mieszkaniem, a instytucja finansowa rozpocznie procedury dopiero w momencie znalezienia kupca. Konsumenci myślą niekiedy (mylnie), że wpis banku do księgi wieczystej oznacza ograniczenie w dysponowaniu mieniem. Tak naprawdę jest to jednak zabezpieczenie dla kredytodawcy, w przypadku ewentualnych problemów ze spłatą zobowiązań. Bank nie ma prawa dysponować naszym mieszkaniem, a decyzje o sprzedaży podejmujemy samodzielnie. Oczywiście, obowiązkiem kredytobiorcy jest powiadomienie banku o zamiarze sprzedania nieruchomości.

Proces sprzedaży mieszkania z hipoteką
Choć sprzedaż mieszkania z hipoteką jest możliwa, to jednak procedura jest bardziej skomplikowana niż w przypadku pozbywania się nieruchomości własnej.

Po pierwsze, musimy znaleźć kupca. Może to być zarówno sprzedaż przez biuro nieruchomości jak i na własną rękę. Gdy kupiec się pojawi należy udać się do banku. W oddziale powinniśmy uzyskać zaświadczenie o kwocie kredytu oraz promesę na sprzedaż. W niej znajdzie się informacja, że bank zobowiązuje się do wykreślenia z księgi wieczystej w momencie sprzedaży nieruchomości. W zaświadczeniu o kwocie kredytu uzyskamy natomiast informację, ile środków do spłaty jeszcze pozostało. Choć bank nie naliczy nam odsetek (kwota będzie oparta wyłącznie na kapitale), to jednak – w zależności od umowy o kredyt, może naliczyć opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu. Warto mieć to na uwadze przy ustalaniu ceny mieszkania.

Na zaświadczeniu pracownik powinien wskazać dokładną kwotę, numer kredytu oraz numer konta, na który kupujący przeleje środki i spłaci zobowiązanie. Kupujący również może spłacić nas kredytem hipotecznym i wtedy banki załatwią formalności przelewowe między sobą. Ważność wystawionej promesy to 30 dni i w tym czasie należy spisać już umowę przedwstępną z kupującym.

Po tym, jak kupujący dopełni formalności należy udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego. To dokument potwierdzający własność danej nieruchomości. Co ważne, jedna kopia aktu notarialnego kupującego musi trafić do jego banku. Z tego względu bank udzielający kredytu hipotecznego na zakup naszego mieszkania, będzie wiedział, że część środków musi przelać na konto spłaty starej hipoteki, a część na konto sprzedającego mieszkanie. Pamiętajmy, że w przypadku, gdy kupujący nie bierze kredytu, powinien po sporządzeniu umowy przedwstępnej przelać określone kwoty na konto banku i sprzedającego, bez dodatkowych formalności.

-Po dokonaniu przelewów, musimy zgłosić się do banku w celu uzyskania zaświadczenia o uregulowaniu spłaty. Warto wziąć ze sobą promesę, która jest potwierdzeniem wykreślenia z ksiąg wieczystych. Ostatnim krokiem jest wniosek do właściwego sądu o wykreślenie z ksiąg wpisu banku i naszego, oraz wpisanie nowego właściciela nieruchomości wraz z ewentualnym bankiem udzielającym zobowiązania - tłumaczy specjalista z Aasa, nowoczesnej instytucji finansowej oferującej pożyczki online.

sprzedaz_mieszkania_z_kredytem.jpg

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem w obcej walucie?
Jeżeli chodzi o sprzedaż nieruchomości, która obciążona jest kredytem hipotecznym w obcej walucie (euro, franki, dolary itp.) to same procedury nie różnią się w praktyce od wyżej przez nas wspomnianych. Inna jest jednak kwestia spłacania takiego kredytu. Otóż kalkulator kredytowy, który uruchamialiśmy na samym początku brania zobowiązania wykazał określoną kwotę na podstawie kursu walutowego z dnia pobrania zobowiązania. Kalkulator kredytu hipotecznego w dniu sprzedaży nieruchomości może pokazywać zupełnie inną wartość.

Wynika to bowiem z kursów walut. Pamiętajmy, że zdarzają się przypadki takiej zmiany kursu, że wartość nieruchomości jest… znacznie niższa niż kwota pozostała do spłaty. W takich sytuacjach należy poważnie przemyśleć sprzedaż nieruchomości, bo będzie to transakcja kompletnie nieopłacalna. Bank otrzyma swoją gażę, a dodatkowo będzie żądał dopłaty za nieuregulowaną kwotę kredytu. Do sprzedaży będziemy musieli więc... dopłacić.

Natomiast gdy kwota kredytu i cena za mieszkanie są odpowiednie, bank wskaże wysokość kredytu do spłaty na podstawie aktualnego kursu waluty lub wskaże stawkę do spłaty w walucie obcej. Tu wybór należy do kupującego, najczęściej zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami dwóch stron umowy kupna – sprzedaży. Mieszkania na sprzedaż obciążone kredytami w obcych walutach to jednak rzadkość, właśnie ze względu na aktualną sytuację kursową.

Czy bank może nie zgodzić się na sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem?

Są sytuacje, gdy banki będą sceptycznie podchodzić do kwestii sprzedaży nieruchomości. Trudna jest, chociażby sprzedaż mieszkania, które obciążone jest już egzekucją komorniczą. Często banki nie chcą umożliwić takiej transakcji, gdyż nie ma gwarancji, że sprzedający ureguluje wszelkie zobowiązania zaległe wobec banku. Z drugiej strony, szansą dla instytucji może być nowy kupujący, choć rzadko który inwestor zechce brać na siebie nieokreślone długi sprzedających. Tzw. trzecia kolumna w księdze wieczystej (ograniczenia na nieruchomości) powinna być pusta, jeżeli zakup i sprzedaż mieszkania ma być klarowna i w miarę prosta.

Kiedy jeszcze bank może sceptycznie podchodzić do kwestii sprzedaży nieruchomości? Gdy jej wartość będzie niższa niż kwota kredytu. Bank może uznać, że szansa na odzyskanie całej kwoty kredytu jest nikła i nie będzie chciał wystawić promesy.

Do kogo należy mieszkanie kupione na kredyt hipoteczny?
Wiele osób zastanawia się, czy mieszkanie kupione na hipotekę jest własnością banku, czy kredytobiorcy. Sytuacja jest jednak klarowna. Dopóki kredytobiorca spłaca terminowo raty i wywiązuje się z umowy z bankiem, mieszkanie (zgodnie z wpisami do księgi wieczystej i aktem notarialnym) należy w zupełności do niego. Banki zostawiają sobie pewne przywileje związane z możliwością przejęcia nieruchomości, ale tylko w przypadku braku wywiązywania się ze zobowiązań! Dotyczy to np. egzekucji komorniczej czy spłaty kredytu z wartości mieszkania. Do takich sytuacji dochodzi jednak w przypadku uporczywego i ciągłego niepłacenia rat kredytowych. Nie jest więc tak, że to bank zarządza danym mieszkaniem czy domem.

Mając to na uwadze możemy zaznaczyć, że sprzedaż i zakup nieruchomości obciążonej czystą (jasną, bez opóźnień i egzekucji) hipoteką jest częstym procederem i w pełni bezpiecznym. Nie należy obawiać się zarówno pozbycia się takiego mieszkania jak i zakupu go - za gotówkę lub na kredyt. Przed sprzedażą warto się jednak zorientować, jaką kwotę kredytu wskaże nam do spłaty bank i jak dużą prowizję naliczy za wcześniejszą spłatę zobowiązania. W ten sposób możemy ustalić satysfakcjonującą nas cenę, bez obaw o ewentualne straty, czy wprowadzanie w błąd potencjalnego kupca.

*Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: kredyt hipoteczny   sprzedaż mieszkania   obciążenie hipoteką   nieruchomości biłgoraj

Zobacz także

Panie pokazały co to znaczy sprzątać

Dodane: 2021-05-15 20:17 - Komentarze  (11)  czytane (1306)

TAGI: sprzątanie okolicy, kgw majdan nowy, gmina księżpol, biłgoraj eko challengeKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.231.61

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Relikwie błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego wprowadzone do kościoła w Babicach

Biskup pomocniczy diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, ks. Mariusz...

Konsultacje projektu ustawy o OSP. Komendant Wojewódzki PSP gościł w Soli

Z udziałem Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendanta Powiatowego...

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju (VIDEO)

W Biłgoraju działają dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Zaszczepić...

Przyjęto założenia do koncepcji budowy muzeum w Osuchach

Z udziałem poseł Beaty Strzałki, wicemarszałka Michała Mulawy,...

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia