Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dzień i noc. Pokaz przedpremierowa filmu o kobietach na Roztoczu

Dodał: red Data: 2021-07-16 19:44:59 (czytane: 2335)

Realizacja inicjatywy rozpoczęła się w połowie 2019 roku. Po dwóch latach w Biłgoraju odbył się pokaz przedpremierowy filmu, który jest artystycznym połączeniem dokumentu obserwacyjnego dziejącego się współcześnie i filmu fabularnego, w którym eksploruje się dwa oblicza wsi, piękną sielską i sensualną za dnia i bardziej mistyczną, spirytualną nocą.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajfilm_dzien_i_noc__3_.JPG

Scenarzystami i reżyserami filmu są Katarzyna Machałek i Łukasz Machowski. -Akcja toczy się w latach 60-tych, XX wieku na terenach Ziemi Biłgorajskiej. -Przez lata mieszkaliśmy wspólnie z Łukaszem za granicą naszego kraju. Pracowaliśmy nad filmowymi projektami w Chinach, czy USA i Anglii, Nowy Jork czy Londyn. Gdy wróciliśmy do kraju na nowo zachwyciłam się moimi rodzinnymi stronami, w tym tajemniczym i magiczne Roztocze. Postanowiliśmy w filmie przedstawić historie kobiet z tego regionu, oraz kulturę i tradycję tej ziemi - mówi Katarzyna Machałek.

film_dzien_i_noc__4_.JPG

Film to przeplatające się opowieści o kobiecej przyjaźni i życiu blisko natury, w obecności zjawisk nadprzyrodzonych i magii. -Film przywołuje pamięć zbiorową najstarszego pokolenia kobiet z Roztocza. Jest to mozaikowy porter zbiory kobiet, gdzie przeszłość i teraźniejszość przeplatają się. Ze strony formalnej jest połączeniem dokumentu obserwacyjnego, który dzieje się współcześnie oraz filmu fabularnego, który przenosi widzów na roztoczańską, lubelską wieś końca lat 50. XX wieku. Z filmem powróciliśmy na Roztocze w zamkniętym, przedpremierowym pokazie. Partnerem naszej prapremiery i partnerem realizacji filmu jest województwo lubelskie, Lubelskie Smakuj życie - zaznacza Łukasz Machowski.

film_dzien_i_noc__2_.JPG

Koprodukcją filmu zajęli się BARR S.A., Zelmotor - polski producent AGD, Gmina Biłgoraj i Ambra S.A. Sponsorami filmu są gmina Aleksandrów, gmina Obsza, Zagroda Roztocze, Niebo do wynajęcia, Bank Spółdzielczy w Księżpolu, gmina Tereszpol, gmina Goraj. Projekt współfinansowany jest ze środków powiatu biłgorajskiego. Partnerami zostali Fundacja Kresy 2000, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Biłgorajskie Centrum Obsługi Inwestora, Skansen Zaburze oraz gmina Łukowa.

film_dzien_i_noc__1_.JPG

-Bardzo się cieszę, że główna bohaterka filmu pochodzi z gminy Goraj, z miejscowości Zastawie. Rzeczywiście jest to w bardzo ciekawy sposób przedstawienie istoty folkloru, istoty zwyczajów, obyczajów, tych starych już zapomnianych i tych, które przetrwały do naszych czasów. Cofamy się więc do połowy ubiegłego stulecia, a film wyłuskuje to co w tym okresie się działo. Podkreśla on walory folkloru tak charakterystyczne dla powiatu biłgorajskiego, gminy Goraj, szerzej dla Roztocza - mówi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

dzien_i_noc_film.JPG

dzien_i_noc_film_1.JPG

dzien_i_noc_film_2.JPG

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: dzień i noc   film   roztocze   kobiety z roztocza

Zobacz także

Dzień kultury japońskiej w klubie seniora Raj w Biłgoraju

Dodane: 2021-07-21 14:00 - Komentarze  (0)  czytane (788)

TAGI: klub seniora raj, pck biłgoraj, kultura japońska, kultura biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.6.124

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Zmarł ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk

Dziś, w wieku 85 lat, ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk. Kapłan zasłużony dla Biłgoraja, wieloletni dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ i proboszcz w parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Urodził się 7 czerwca 1936 roku w Podwysokiem, parafia Lipsko koło Zamościa. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Piotra Kałwy w katedrze lubelskiej - 18 kwietnia 1960 roku. więcej»

Konkursy

Polecamy

Miasto Biłgoraj złożyło trzy wnioski o dofinansowanie z Programu Polski Ład

W dniu 2 lipca 2021 roku rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie...

Prace koncepcyjne nad remontem biłgorajskiego Autodromu trwają

Prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem terenu biłgorajskiego...

60 akcji, ponad 4 300 donacji i blisko 2 000 litrów oddanej krwi

W Łukowej od 14 lat organizowane są cyklicznie akcje poboru krwi....

Co to znaczy pokochać Lubelskie zaprezentowano w Aleksandrowie (FOTO)

W Aleksandrowie, odbył się zorganizowany przez koła gospodyń...

Deratyzacja to ważna rzecz

Solidne odszczurzanie to konieczność. Szczególnie w dużych miastach...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia