Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Czym tak właściwie są eurowiniety?

Dodał: red Data: 2021-03-12 07:44:06 (czytane: 928)

Eurowinieta to nowoczesny system, który znacząco ułatwia uiszczanie opłat za podróżowanie po drogach w niektórych krajach EU. Dowiedz się, gdzie ten system obowiązuje, jakie ma zalety i do kogo jest skierowany.Eurowinieta - najważniejsze informacje w jednym miejscu
Eurowinieta jest jednym z systemów naliczania opłat za jazdę po drogach - autostradach i drogach głównych. Obowiązuje on w Danii, Luksemburgu, Holandii i Szwecji. Dawniej z systemu korzystały także inne państwa, jednak aktualnie zasięg jej funkcjonowania ograniczony jest wyłącznie do czterech powyższych. Eurowinieta pozwala na uiszczenie opłaty za przejazd pojazdem o masie całkowitej 12 ton i więcej. Dotyczy więc ona przede wszystkim sektora transportowego. Kraje, które wdrożyły ten system, prowadzą systematyczne kontrole, które mają na celu sprawdzenie, czy kierowcy stosują się do wymogu uiszczenia opłaty związanej z eksploatacją dróg w tych państwach. Zyski z eurowiniety pozwalają na utrzymanie infrastruktury transportowej w odpowiednim stanie.

Rola tego systemu może wydawać się marginalna - szczególnie gdy uwzględnimy, że jedynie cztery kraje korzystają z eurowiniety. Jednak warto śledzić najnowsze działania Rady ds. Transportu działającej w ramach Unii Europejskiej - trwają prace nad tym, by usprawnić funkcjonowanie eurowiniety na tyle, by ta mogła skutecznie działać w większej liczbie państw z większym zróżnicowaniem taryf i możliwością uwzględnienia także niestandardowych pojazdów. Eurowinieta jest systemem spójnym, niewymagającym dokumentów, czy konwencjonalnych winiet przyklejanych do szyb, z jakimi jeszcze gdzieniegdzie można się spotkać. Dlatego jest bardzo atrakcyjny zarówno dla włodarzy danej infrastruktury transportowej, jak i kierowców. Prostota obsługi tego systemu to jego atut, jednak warto posiłkować się wsparciem zewnętrznych firm zajmujących się rozliczaniem transportu.

czym_tak_wlasciwie_sa_eurowiniety.jpg

Ile kosztuje eurowinieta i gdzie ją nabyć?
Aktualne stawki, które obowiązują przy wykupie taryf, znajdziesz np. na stronie https://www.ocrk.pl/przejazdy-europejskimi-autostradami-oplaty-eurowiniety/. Dostępny jest tam cennik uwzględniający pojazdy o klasie emisji od EURO 0 po EURO V i VI, 1-3 osiowych i 4-osiowych, przy taryfach na dzień, tydzień, miesiąc lub rok. W zależności od wybranej winiety, stawka za nią będzie różna. Jeśli zaś chodzi o to, gdzie można dostać eurowinietę, takich miejsc jest kilka. Warto rozglądać się za punktami obsługi AGES - to organ, który odpowiada za obsługę systemu eurowiniet. Można także zamówić je na oficjalnej stronie eurovignettes.eu.

Dlaczego ceny eurowiniet są tak zróżnicowane?
Eurowinieta uwzględnia nie tylko rekompensatę za swoiste „zużycie” trasy, ale przede wszystkim aspekty związane z zachowaniem dobrego stanu środowiska naturalnego. Dlatego też w 2019 roku podjęte zostały decyzje o tym, by to właśnie aspekt ekologiczności danego środka transportu decydował o wartości taryfy. Cena eurowiniety zależy więc od klasy emisji, ilości osi danego pojazdu, a także okresu, na który dana taryfa ma obowiązywać. Różnice są naprawdę spore - przykładowo, za pojazd posiadający więcej niż cztery osie, którego klasa emisji to EURO 0, przy wyborze taryfy rocznej, zapłacimy ponad 1300 euro więcej, niż za pojazd, który należy do klasy emisji EURO 1, a ilość jego osi nie przekracza trzech.

Jeżeli interesuje Cię transport, poznaj zakazy dla ciężarówek na rok 2021 - warto wiedzieć, jak funkcjonuje logistyka w dobie lockdownu.

*Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: eurowiniety   transport samochodowy   opłaty   drogi

Zobacz także

TOP 3 produktów marki Karcher do nabycia w sklepie online

Dodane: 2021-05-14 13:59 - Komentarze  (0)  czytane (514)

TAGI: marka karcher, myjka ciśnieniowa, sklep online, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.231.61

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ogłoszenia