Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Cierpliwość w budowaniu Królestwa

Dodał: red Data: 2021-06-12 21:50:21 (czytane: 747)

Jezus nauczając często używał przypowieści. Są to proste, ale wymowne obrazy z natury lub życia codziennego, które mają przybliżyć sercu i zrozumieniu słuchacza tajemniczą rzeczywistość Królestwa Bożego.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 4, 26 - 34):
Jezus mówił do tłumów:
«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».
Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».
W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

ziarno_kielkuje.jpg

Komentarz do Ewangelii:
A co z Królestwem Bożym, Które Jezus Chrystus nam zapowiedział i Które zaczęło się rozrastać wraz z Jego przyjściem? Czy my też Je czujemy? Czy przynajmniej od czasu do czasu doświadczamy w naszym życiu odkupienia, które zostało nam dane przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa? A może niebo jest tak daleko od nas, że praktycznie nie ma sensu w naszym życiu?

Jezus nauczając często używał przypowieści. Są to proste, ale wymowne obrazy z natury lub życia codziennego, które mają przybliżyć sercu i zrozumieniu słuchacza tajemniczą rzeczywistość Królestwa Bożego.

Rolnik, który wsiewa ziarno, może następnie oglądać jego kiełkowanie i wzrost, zdając sobie sprawę, że Ktoś inny daje wzrost - to jest taki obraz lub podobieństwo do Królestwa Bożego. Ziarnem jest życie i miłość Boga zasiane w naszych sercach. W chrzcie otrzymaliśmy życie Boże, które wzrasta w nas bez naszej wiedzy. Królestwo Boże jest już pośród nas, a nawet w nas. Albowiem dzięki łasce chrztu zostaliśmy uświęceni i uczynieni dziećmi Bożymi. Jednak faktyczne dzieło uświęcania ludzi jest dokonywane przez Boga. My, ludzie, nie możemy stawiać przeszkód łasce Bożej. Zaszczepione w nas ziarno życia Bożego powinno padać na podatny grunt, gdy staramy się podtrzymywać i pogłębiać przyjaźń z Bogiem, zwłaszcza poprzez modlitwę i przyjmowanie sakramentów. I dla nas pewnego dnia będzie to czas żniw. Jezus chce, abyśmy wydawali owoce w uczynkach wiary, nadziei i miłości!

Królestwo Boże jest jak ziarno w sercu człowieka: jest małe, ale rośnie - od łodygi do kłosa do pełnego ziarna w kłosie, aż dojrzeje do żniwa. Wiara, nadzieja i miłość powinny dojrzewać w nas, dopóki Pan nie wezwie nas do domu, do swego niebiańskiego Królestwa. Bo tu na ziemi jesteśmy jak w obcym kraju, więc słuchamy także słów Apostoła Pawła: „Dlatego też staramy się Jemu podobać, czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jesteśmy”. Tak, nadchodzi czas ostatniego żniwa dla każdego z nas. Wtedy wszyscy staniemy przed sądem Chrystusa, Który wypłaci ludziom nagrodę za dobro i zło, jakie uczynili w swoim życiu.

Ale teraz ważne jest, aby przede wszystkim zaufać działaniu Ducha Świętego, jeśli chodzi o wzrost Królestwa Bożego w sercach jednostek i wspólnoty Kościoła. To Bóg daje chęci i je spełnia; pozwala, aby małe ziarnko gorczycy wyrosło na wielkie drzewo, w cieniu którego mogą tworzyć gniazda ptaki. Niczego nie można wymusić, tylko oczekiwać. To wymaga cierpliwości i wytrwałości. Ci, którzy tego nie mają, często bardziej niszczą przez pochopność i upór, niż budują.

Ponadto w przypowieści o wzroście królestwa Bożego Jezus ukazuje nam znaczenie cierpliwości w naszym życiu. Wielkie rzeczy nie dzieją się po prostu z dnia na dzień; wymagają długiego i dokładnego przygotowania. Każdy, kto w dorosłym życiu chce mieć dobre małżeństwo i założyć rodzinę, ale także ci, którzy podejmą profesję duchowną jako kapłan lub diakon, zakonnik lub siostra zakonna, kładzie pod tym podwaliny dużo wcześniej. Wkład dobrych rodzin jest tutaj kluczowy, kiedy dzieci doświadczają bezpieczeństwa, które jest niezbędne dla ich życia i otrzymują niezbędne ukierunkowanie, także w wierze w Boga.

Jezus Chrystus, Zbawiciel, jest łagodny i pokorny sercem. Bóg daje nam swoją miłość i pozwala nam ufać w Jego miłosierdzie. Zwracamy się do Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej. W Jej sercu czystym i niepokalanym składamy nasze serce, a wraz z Nią z ufnością zwracamy się do Najświętszego Serca Jezusowego, Które daje nam odpowiedź na wszystkie lęki i potrzeby i może udzielić nam zbawienia Bożego w całej jego pełni.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   biłgoraj

Zobacz także

Odpust ku czci Patronki Biłgoraja (FOTO)

Dodane: 2021-07-23 13:42 - Komentarze  (0)  czytane (995)

TAGI: odpust, biłgoraj, św. maria magdalena, patronka biłgorajaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.95.131.146

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Autodrom odzyskany

Dobry Start tylko przez internet i na konto

Podsumowanie 2,5 roku VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju

Urwanie chmury nad gminą Turobin

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie na 2021 rok rozstrzygnięty

Konkurs Grantowy "Działaj Lokalnie" w 2021 roku został rozstrzygnięty. Dotacje na łączną kwotę 55 tys. zł otrzymało 14 grantobiorców,...