Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Burmistrz Janusz Rosłan o rewitalizacji śródmieścia Biłgoraja (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2020-11-20 11:45:37 (czytane: 2953)

Aż trudno uwierzyć, że prace związane z rewitalizacją Śródmieścia Biłgoraja trwały dokładnie 5 lat. 25 listopada 2015 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji, dokumentu niezbędnego przy ubieganiu się o środki z budżetu UE - przypomina burmistrz Biłgoraja.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj31 maja 2017 roku, poprzedzony szerokimi konsultacjami społecznymi program, został przyjęty do realizacji uchwałą Rady Miasta, a 31 lipca 2017 roku został wpisany przez Zarząd Województwa Lubelskiego na listę Gminnych Programów Rewitalizacji. Aby nie tracić czasu, już 26 maja 2017 roku miasto ogłosiło konkurs architektoniczny, który miał wyłonić najlepszą koncepcję zagospodarowania dawnego Rynku. Konkurs był przygotowany tak, że nikt z oceniających nie wiedział, czyją koncepcję ocenia. Dopiero, po dokonaniu wyboru, przekazane zostały kody cyfrowe, umożliwiające identyfikację autorów. W Sądzie Konkursowym pracowali architekci: mgr inż. arch. Barbara Brylak Szymczak (Przewodnicząca Sądu), mgr inż. arch. Robert Kuryło, mgr inż. arch. Regina Koszel - Cis, mgr inż. arch. krajobrazu Lucyna Cichoń Sachar, radni Rady Miasta - Jarosław Bondyra i Jan Skrok oraz Zastępca Burmistrza Biłgoraja - Michał Dec. Spośród 5 ofert złożonych w ramach konkursu, Sąd zdecydowaną większością wybrał koncepcję biura Pniewski Architekci Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni. Równocześnie prowadzone były prace związane z zaprojektowaniem budynku Centrum Usług Społecznych, czyli przebudową tzw. starej szkoły muzycznej przy ulicy Tadeusza Kościuszki 28.

Pierwszego czerwca ogłoszony został przetarg, a 16 czerwca wybrany wykonawca przystąpił do prac projektowych. Najlepszą ofertę złożyła Pracownia Projektowa Biuro Usług Inwestycyjnych Paweł Sosiński. Podczas pierwszego spotkania przekazaliśmy projektantowi kilka zdjęć najciekawszych architektonicznie budynków starego Biłgoraja z sugestią, aby dostosował projekt budynku do przestrzeni, w której znajduje się jeden z nielicznych biłgorajskich obiektów zabytkowych - „Dworek Modrzewiowy”. To, co zaprojektował P. Sosiński przeszło nasze oczekiwania. Wybrał najciekawsze elementy ze wskazanych zdjęć oraz dodał kilka swoich pomysłów autorskich, dzięki czemu powstał chyba jeden z najładniejszych budynków w naszym mieście. 30 listopada 2017 r. złożony został wniosek o dofinansowanie naszych projektów ze środków Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020, Działanie 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich. Natychmiast po zakończeniu oceny projektów i powzięciu informacji o otrzymanym dofinansowaniu, w dniu 11 stycznia 2019 r. ogłoszony został przetarg na wykonawstwo zadań objętych wnioskiem. Najkorzystniejszą spośród 5 złożonych ofert była oferta firmy Budimex S.A.

rewitalizacja_plac_wolnosci_bilgoraj.jpg

Problemem spędzającym sen z oczu był budynek Urzędu Miasta, jego wygląd i stan techniczny. Trudno było sobie wyobrazić zrewitalizowany Plac Wolności, nowy skwer, fontannę, wyremontowany plac reprezentacyjny, a w środku obdrapany, żałośnie wyglądający budynek Urzędu Miasta. I znowu uśmiechnęło się szczęście, bo pojawił się program - Efektywność energetyczna budynków sektora publicznego, który pozwolił nam na przygotowanie wniosku i ubieganie się o dofinasowanie modernizacji budynku. Autorem dokumentacji technicznej w zakresie prac termomodernizacyjnych jest mgr inż. Zbigniew Zapasek - Usługi Inwestycyjne i Projektowe. Dokonując szczegółowej inwentaryzacji budynku stwierdził, że konieczne jest wykonanie dodatkowych prac wzmacniających niektóre elementy konstrukcyjne budynku, gdyż jak się okazało, nie wszystkie prace podczas budowy ratusza zostały wykonane z należytą starannością i z odpowiedniej jakości materiałów. Zaprojektowana została również instalacja fotowoltaiczna o mocy 39,9 kWp, która powinna pokryć zapotrzebowanie budynku w energię elektryczną. Przewidzieliśmy umieszczenie pod ziemią dwóch zbiorników gromadzących wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewania nowej zieleni. Chcieliśmy również, aby obok prac termomodernizacyjnych, przebudować przy okazji wejścia do budynku, tak, aby cały obiekt był dostępny dla osób niepełnosprawnych. Ogłoszony został kolejny konkurs na zaprojektowanie wejść do budynku i już w gronie architektów Urzędu Miasta dokonaliśmy oceny kilku koncepcji. Wybrany został pomysł mgr inż. arch. Urszuli Grosiak zatrudnionej w Biurze Projektowym „ARPOT”. Na każdym etapie prac projektowych projektant konsultował rozwiązania architektoniczne, kolorystykę i wszelkie szczegóły z architekt Reginą Koszel Cis - kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Biłgoraj.

Całość prac wykonawczych nadzorował z ramienia urzędu inż. Jerzy Sosnowski wraz z pracownikami referatu zajmującego się prowadzeniem inwestycji. Dbał o to, by każdy szczegół inwestycji został wykonany prawidłowo, zgłaszał swoje pomysły, np. związane z zaprojektowaniem przeszklonego wejścia do Urzędu Stanu Cywilnego, proponował rozwiązania wielu drobnych problemów, które występują przy każdej inwestycji, a których nie można przewidzieć na etapie projektowania inwestycji. Trudno podziękować z imienia i nazwiska wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu Rewitalizacji Śródmieścia, bo należałoby wymienić prawie wszystkich pracowników Urzędu.

Niemniej jednak, oprócz wymienionych wyżej osób chciałbym w szczególny sposób złożyć wyrazy uznania i wdzięczności Burmistrzom Michałowi Decowi i Jarosławowi Bondyrze za nadzorowanie całego procesu inwestycyjnego. Dziękuję wszystkim pracownikom za zaangażowanie, każdą podpowiedź i za to, że przez półtora roku pracowali, nie narzekając, w niezwykle ciężkich warunkach, w kurzu i czasami trudnym do wytrzymania hałasie. Dziękuję mieszkańcom, a zwłaszcza osobom prowadzącym w pobliżu działalność gospodarczą za wyrozumiałość i „nadzór obywatelski”.

Zdjęć w galerii: 100

Tagi: burmistrz biłgoraja   janusz rosłan   rewitalizacja placu wolności   rewitalizacja śródmieścia

Zobacz także

Powiat biłgorajski: 17 nowych przypadków zakażeń i 1 przypadek śmiertelny (choroby współistniejące)

Dodane: 2021-05-06 14:30 - Komentarze  (6)  czytane (1398)

TAGI: pandemia, dane, covid-19, koronawirusKomentarze (34)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.0.150

Mieszkaniec miasta (2020-11-24 11:34:37)

Rewitalizacja Placu Wolności przy ratuszu w ocenie przeważającej części mieszkańców Miasta Biłgoraj spotkała (spotka) się z pozytywnym odbiorem. Nie można zaprzeczyć, że końcowy efekt prac rewitalizacyjnych tzw. RYNKU wygląda dobrze, stąd też takie a nie inne stanowisko samego burmistrza jak i władz samorządowych.! -Zadowolenie i satysfakcja jest więc "usprawiedliwiona"! -Sprawiedliwie należy jednak dodać, że poprzez komentarze internautów, można znaleźć też krytyczną ocenę. Projektowi i obecnemu wyglądowi placu wg niektórych zarzuca się "zabetonowanie" terenu kosztem usunięcia terenu zielonego i zadrzewienia !? A gdy do tego dodamy uwagi ARCHITEKTA ratusza p. inż Hofmana, który miał sporo uwag do TEGO projektu (już w czasie konsultacji i w trakcie prac) -to pewnie takie "słabe punkty" można w tym projekcie znaleźć.! Skoro się temat zakończył i nie można już nic zmienić, to przynajmniej należy się POWAŻNIE zastanowić nad apelami mieszkańców, którzy pragną i oczekują od władz działań "POWIĘKSZANIA TERENÓW ZIELONYCH" w mieście -zaczynając od prywatnych posesji!? A może tak ogłosić akcję i wsparcie dla mieszkańców zadrzewiania ? Niedoszły architekt...

(2020-11-20 22:20:25)

Wymóg przestrzegania praworządności nie odpowiada władzy, Z tego wynika, że wolą nie przestrzegać praworządności, choć to grozi utratą ogromnych dotacji dla Polski z UE.

(2020-11-20 20:26:44)


„A więc urzędnicy KE potwierdzi na piśmie. Nie istnieje definicja praworządności w dokumentach UE. Problematyka praworządności nie należy do kompetencji UE” – napisał na Twitterze europoseł, były szef MSZ, Witold Waszczykowski. Zamieścił również omówienie odpowiedzi Komisji na jego interpelację dot. praworządności.

Były szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieścił na Twitterze informację ws. odpowiedzi Komisji Europejskiej na jego interpelację dotyczącą tematu praworządności. Europoseł pytał o „definicję praworządności”, jej podstawę prawną oraz o „obiektywne kryteria służące monitorowaniu praworządności”.

Według Witolda Waszczykowskiego, z odpowiedzi KE wynika m.in. że „nie istnieje prawnie wiążący dokument definiujący tzw. praworządność”, a „Komisja posiłkuje się zasadami i zaleceniami Rady Europy, która nie jest organem unijnym. Mamy tu więc do czynienia z publicystyką”.

„Widać tutaj czarno na białym, że przywołana do tablicy Komisja nie jest w stanie podać precyzyjnych i prawnie wiążących kryteriów. To bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do arbitralnych, uznaniowych zachowań, które nie mają nic wspólnego z praworządnością”

– stwierdził Waszczykowski cytowany w komunikacie. masz kolego osporze

(2020-11-20 19:52:22)

Te 500 plus to nie z kieszeni PIS tylko z naszego czyli obywateli budżetu państwa , co nie znaczy, żeby za te dodatki bezmyślnie popierać wladzę , która np. lekceważy protestujących , dopuszcza do brutalnych ataków, szkodzi Polsce w sporze z UE, przez co możemy stracić oghromne dotacje itd. Ciekawe dlaczego w PiS nie dba się o poziom intelektualny m.in. w doborze posłów itd. Do wielu można mieć zastrzeżenia. Dalczego panuje nepotyzm, czyli ustawianie m.in. rodzin oraz kolesi bez względ na kwalifikacje - na lukratywnych posadkach w spólkach skarbu i wszędzie gdzie się da. Biłgoraj na burmsitrza nie wybierze oszołoma . Obecny burmistrz jest dobrym włodarzem i kulturalnym człowiekiem. Możecie sobie pluć na Berdyczów.

do Mac (2020-11-20 18:58:31)

Dostałeś 500 + ???. No to działaj, aby więcej młodych.

do Mac (2020-11-20 18:56:36)

Pewnie najlepszy byłby ten z pisu ? Ha,ha,ha,

(2020-11-20 18:27:48)

Kolejne społeczeństwa tresowane pod pretekstem walki z wirusem zaczynają się buntować wobec COVID-owego totalitaryzmu. W ciągu ostatnich tygodni ludzie protestowali między innymi w Argentynie, Danii, a ostatnio w Czechach, na Słowacji i w Niemczech.

Zwłaszcza w tym ostatnim kraju koronawirusowy faszyzm medyczny wzbudza wielki opór, a manifestacje gromadzą miliony osób. Dlaczego tak nie dzieje się w Polsce?

Amerykański prezydent Abraham Lincoln powiedział kiedyś, że ktoś kto oddaje swoją wolność w imię bezpieczeństwa, z dużym prawdopodobieństwem nie będzie miał ani tego, anu tego. Można chyba powiedzieć, że znaleźliśmy się w takim momencie historii.

Po kawałeczku wykrawa się nam nasze pozostałe wolności obywatelskie jednocześnie sugerując, że dzieje się to po to, aby rząd mógł się nami zaopiekować i nas ochronić. Niektóre społeczeństwa rozumieją, że teraz jest ten kluczowy moment aby walczyć o siebie. Jeśli zostanie to zaniechane nie pozostanie nic innego jak zgodzić się na wszystko co planuje władza, z obowiązkowym szczepieniem niesprawdzonym preparatem włącznie.

Protesty w Argentynie wywołała decyzja rządu, który postanowił zakupić rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Pomysł wyszczepienia tym preparatem nie przypadł do gustu mieszkańcom tego kraju. Na ulicach miast pojawili się protestujący, którzy domagają się rewizji polityki walki z koronawirusem, twierdząc, że rządzący popełniają jeden błąd za drugim , narażając obywateli.

Podobne tło miały protesty, które odbywały się niedawno w Danii. Tamtejsze społeczeństwo powiedziało dość dla przygotowania tak zwanego „resetu”. Pod siedzibą rządu przez niemal tydzień stały tłumy Duńczyków z patelniami i garnkami, które były im potrzebne do utrzymywania odpowiedniego poziomu hałasu. Ostatecznie tamtejsze władze ustąpiły i tymczasowo wycofały się z planu wdrożenia obowiązkowych szczepionek przeciwko COVIDowi.

Buntują się również Słowacy. Mają oni już dość stanu wyjątkowego i dezorganizacji gospodarki wirusem. Na ulicach Bratysławy zebrał się rekordowy tłum. Zdaniem niektórych mediów, ludzi było nawet więcej niż w 1989 roku gdy w Czechosłowacji upadał komunizm i protestowali właściwie wszyscy. Protestujący domagają się tam dymisji słowackiego rządu i nowych wyborów. Wyartykułowano również oczekiwanie zakończenia koronawirusowych restrykcji.

Podobne protesty wobec sanitarnej dyktatury odbyły się również w Grecji. Ludzie buntują się tam zwłaszcza wobec obowiązku używania maseczek. Manifestanci zostali w niektórych miejscach brutalnie spacyfikowani.

Chyba największe manifestacje odbyły się w Niemczech, zwłaszcza w Berlinie. Odbywają się ona w związku z planowanym posiedzeniem Bundestagu na temat nowelizacji ustawy o ochronie epidemiologicznej. Wielu Niemców obawia się, że nowe przepisy drastycznie ograniczą ich swobody obywatelskie.

Wszyscy masowo protestują przeciwko COVID-owemu totalitaryzmowi, ale nie Polacy. Najwyraźniej u nas zamordyzm sanitarny podoba się społeczeństwu.

Jedyne co zdołało wyciągnąć na ulicę tłumy protestujących, to manifestacje lewicy domagającej się prawa do zabijania dzieci nienarodzonych, najlepiej do dnia porodu.motloch polin

(2020-11-20 18:22:08)

Lekarze w Polsce

Posted by Marucha w dniu 2020-11-20 (Piątek)

Ilu lekarzy przypada na 1000 mieszkańców?

W Polsce na 1000 mieszkańców przypadało 2,4 praktykujących lekarzy w 2018 r. To najniższy wskaźnik spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, dla której średnia wyniosła 3,8.

Przykładowo w Niemczech na 1000 mieszkańców przypadało 4,3 lekarzy, a we Włoszech – 4.

Ilu jest lekarzy w wieku 65 plus w Polsce?

Co czwarty lekarz (24,5%) uprawniony do wykonywania zawodu w 2019 r. był w wieku emerytalnym i miał 65 lat i więcej.

Na koniec 2019 r. było 150 914 lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu, w tym aż 37 034 lekarzy w wieku 65+.

Liczba lekarzy w wieku 65+ zwiększyła się o 55% między rokiem 2007 a 2019 (wzrost z 23 831 do 37 034). W tym okresie ogólna liczba lekarzy zwiększyła się o 19% (wzrost ze 126 337 do 150914).

Kliknij aby powiększyć

Uwaga: wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat. W biuletynie statystycznym dane prezentowane są w przedziałach: poniżej 35 lat, 35-44, 45-54, 55-64, 65 lat i więcej. Gdyby doliczyć lekarzy kobiety w wieku 60+ to w wieku emerytalnym (od 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) może być nawet co trzeci lekarz.

Mac (2020-11-20 18:17:55)

To teraz pora odejść panie burmistrzu na emeryturkę. Bo pilnie potrzeba w
mieście osoby która rozwinie Biłgoraj gospodarczo jak burmistrz Oleszczak w latach 90tych. Z tego jest większy pożytek niż z tych betonowych rynków. Jak nie zmieni się nic w Biłgoraju to za niedługo będziemy mieli miasto seniora.

(2020-11-20 18:15:04)

Targ tez jest w brudzie i blocie na Dabrowskiego taki to urok targu

j67 (2020-11-20 18:11:10)

Nie milosnkk Rynku Krakow Wroclaw Gdansk czy maja rynki Najwazniejsza czesc miasta to rynrk SZKODA ze nie ma w Bilgoraju zydow ktorzy mieszkali na rynku na 100% byłby dzisiaj

Roman (2020-11-20 17:42:23)

Czym tu się chwalić ? Budynek wyglada jak każdy widzi. Za mało zieleni. No trochę nie tego.

(2020-11-20 17:08:27)

Jakiś miłośnik "rynku" pewnie pamięta jak to kiedyś w miejscu obecnego Urzędu Miasta znajdował się jarmark na błocie, pełno furmanek, kwiczały prosiaki itd. To było ponad 50 lat temu. Obecnie to miejsce lepiej wygląda, od ztrony zachodniej zachowano wiele zieleni. Od strony wschodniej wiosną można dodać więcej zieleni, kwiatów. Fajny zegar też wskazany na budynku.

j67 (2020-11-20 16:57:53)

Dobrze ze dyr. szkoły zawodowej pan Ledwojcik na Przemysłowej podparł ten Ratusz bo by sie zawalił . Pan Herman tak dobrze go zaprojektował i jeszcz wnosił swoje uwagi odnosnie REMONTU placu wolnosci Prawda ze te czarne rury ładnie wygladajo podkreslaja ze to RATUSZ tacy to architekci

Silk (2020-11-20 16:48:27)

Masz racje. Rynek to byłby z zamkniętymi uliczkami. Brakuje myślenia o rozwoju. Tylko zabetonowali. Ten przystanek pks jest Ok. Reszta szkoda gadać,

(2020-11-20 16:44:29)

Coscie sie czepili RYNEK Biłgoraj nie ma RYNKU tylko socjalistyczny plac wolnosci Władze miasta nie chca RYNKU koniec kropka Ładnie wyglada nowy dworzec PKS szkoda ze nie ma zakładu p Strzałki piwialni chłopow i targu

(2020-11-20 16:37:08)

Nie tylko urzędnicy ale i mieszkańcy posesji z ulic przyległych do rynku parkują na ulicy. A parkingi za blokami stoją puste pozamykane szlabanami.

trochę cywilizacji (2020-11-20 16:15:08)

Proszę postawić na rynku parkometry. Pierwsza godzina za darmo a następne płatne. Wówczas interesanci będą mieli gdzie postawić pojazdy. Bo zaczyna się dziać jak pod starostwem. Urzędnicy mający 100 - 200 metrów do pracy stawiają samochody a petenci kręcą się szukając miejsc parkingowych

Oli (2020-11-20 15:35:55)

Po co tyle tych marmurów ? To Kraków?

(2020-11-20 15:34:26)

Beton to mają w głcwie owe "Adamy". Współczucie dla ślepych z nienawiści.

Adam do poniżej (2020-11-20 15:22:47)

Piszesz o sobie jako malkontencie ? Tęskno niektórym za komuną i cenzurą. Każdy ma prawo pisać co chce. Mi tez nie podoba się taki betoniasty rynek.

(2020-11-20 15:10:22)

Gratulacje. Efekty rewitalizacji znakomite. Nieważne, że narzekają malkontenci ( tym się zwykle nic nie podoba) oraz osoby pozbawione dobrego gustu i oczywiście przeciwnicy obecnej władzy miasta. Biłgoraj coraz piękniejszy. Uznanie dla wszytskich, którzy do tego się przyczynili.

Covid (2020-11-20 15:02:09)

precz w końcu z komuna i tymi poplecznikami.

E. (2020-11-20 15:00:29)

Przez wieloletnie rządy pana burmistrza centrum i rynek straciły swoje dawne znaczenie. Kiedyś szło się tam do sklepów i tam kręciło się życie handlowe miasta. Dzisiaj przeniosło się to w okolice SDH, ulicy Kościuszki. Bo nie myślano żeby zrobić zamknięte deptaki / restauracje z ogródkami i prawdziwe centrum bez samochodów. Zabetonowano gdzie się dało i zrobiono parkingi dla kogo? Kto tam parkuje pół dnia od 7 do 15 że nie petent nie ma gdzie zaparkować ? Mogły być piękne deptaki z obu stron rynku i więcej zieleni przed urzędem. Jestem rozczarowana. To tak jak z kinem. Można było zrobić piękne i nowoczesne a zrobiono jak zrobiono.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

W Tarnogrodzie ruszył Punkt Szczepień Powszechnych

Biłgoraj. Uroczystości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Będą u nas dwa punkty organizacji Punktów Szczepień Powszechnych

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Raport zakażeń koronawirusem. Dane na koniec listopada br.

Druga fala koronawirusa przybiera na sile. Publikujemy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej Covid-19 na terenie Lubelszczyzny...