Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj. Warsztaty dla nauczycieli w ramach "Edukacji rowerowej 2.0"

Dodał: red Data: 2019-05-20 14:08:18 (czytane: 2237)

W Biłgoraju rozpoczęły się dziś warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych w ramach projektu "Edukacja rowerowa 2.0 - poprzez profilaktykę do bezpieczeństwa. Działania prowadzone są przez Fundacje Mobilności Aktywnej i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Roztoczańskiej "Rowerowe Roztocze", przy wsparciu UM Biłgoraj i RCEZ.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajProjekt dofinansowany jest z programu "Decydujesz pomagamy" Fundacji Tesco, a honorowy patronat nad nim objęło Królestwo Niderlandów. Warsztaty dla nauczycieli składają się z części teoretyczno - wykładowej, połączonej z dyskusją oraz części praktycznej, podczas której omawiane i realizowane są sposoby prowadzenia grup dzieci podczas zajęć praktycznych, ćwiczenia indywidualne oraz praca nad przygotowaniem trasy i bezpieczeństwa uczestników.

edukacja_rowerowa_2_0__4_.JPG

-Dziś pokazujemy nauczycielom, wychowawcom, praktyczne aspekty edukacji rowerowej, czyli w jaki sposób, w warunkach rzeczywistego ruchu rowerowego, a więc na ulicach i drogach rowerowych szkolić młodych rowerzystów. Jeśli chodzi o kształcenie praktyczne, to jest to bardzo duży problem w Polsce. Związany jest ona z kartą rowerową. By ją zdobyć trzeba skończyć 10 lat i odbywa się ona na zasadzie teorii oraz nauki na placu przy szkole, bądź w sali gimnastycznej. Całkowicie pomija się kwestię praktyczną zachowania się w ruchu drogowym. Tej wiedzy często młodym rowerzystom brakuje, my stawiamy na edukację praktyczną - mówi Aleksander Wiąsek z Fundacji Mobilności Aktywnej.

edukacja_rowerowa_2_0__3_.JPG

Inicjatorzy przedsięwzięcia, chcą przenieść na lokalny, polski grunt wzorce, które od lat sprawdzają się m. in. w Holandii. Celem jest wdrożenie nowoczesnego systemu szkolenia, który wyprzedza dotychczasowe podejście w tym temacie i wskazuje nowe kierunki pracy z najmłodszymi. To wymaga kształćenia nauczycieli, ale także wpływania na postawy kierujących samochodami, odpowiednich uregulowań prawnych i nieustannego - głównie praktycznego - wszechstronnego szkolenia dzieci.

edukacja_rowerowa_2_0__1_.JPG

-Takiego czegoś, na takim poziomie i o takim zakresie jeszcze nie było. To bardzo cenna inicjatywa, która pozwala inaczej spojrzeć na kształcenie młodych rowerzystów, na poprawę bezpieczeństwa i podejście do ruchu drogowego. Tutaj edukowani są nauczyciele i uczniowie. Tak naprawdę to większość z nas posiada jedynie wiedzę z przygotowania do prawo jazdy. To zdecydowanie za mało - przyznaje nauczyciel w Szkole Podstawowej Nr 3 w Biłgoraju, Jacek Odrzywolski.

edukacja_rowerowa_2_0__2_.JPG

Organizatorzy, jeszcze w tym roku szkolnym planują przeprowadzić szkolenia i zajęcia praktyczne dla uczniów szkół podstawowych. Do tego równolegle ma realizowane być oddziaływanie na rodziców i uczulanie ich na kwestie bezpieczeństwa najsłodszych, zapoznanie z rodzajami infrastruktury drogowej czy ćwiczeniami, które sami mogą wykonywać ze swymi dziećmi. -Chcielibyśmy, by nasze działania nie były jednorazowym zrywem, a miały charakter cykliczny. To pozwala przeszkolić nauczycieli, ale przede wszystkim to oddziaływanie na uczniów i poprawa bezpieczeństwa. W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc, w sposób szczególny Fundacji Tesco "Decydujesz, pomagamy", Urzędowi Miasta Biłgoraj, Regionalnemu Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, Fundacji Mobilności Aktywnej, nauczycielom i dyrekcjom szkół. Wierzymy, że razem możemy zmienić na lepsze bardzo wiele - dodaje Leszek Grabowski, wiceprezes Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Roztoczańskiej "Rowerowe Roztocze".

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: rowerowe roztocze   edukacja rowerowa 2.0   warsztaty dla nauczycieli   fundacja mobliności aktywnej

Zobacz także

Sukces Faustyny Kaczor w konkursie plastycznym

Dodane: 2021-05-06 09:12 - Komentarze  (0)  czytane (182)

TAGI: faustyna kaczor, mdk biłgoraj, konkurs plastyczny, oświata biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.0.150

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówki w dobie pandemii

Przełom stycznia i lutego, a więc czas zimowych ferii i odpoczynku od nauki, był tradycyjnie czasem studniówek. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników krokiem poloneza wchodzili w dorosłe życie i ostatni etap przygotowań do egzaminu podsumowującego ich naukę. Pandemia pokrzyżowała plany tegorocznych maturzystów. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia