Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj. Uroczystości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2021-05-03 12:30:56 (czytane: 1461)

Skromne i w ograniczonym zakresie, ale odbyły się w Biłgoraju uroczystości ku czci Konstytucji 3 Maja, w 230. rocznicę jej uchwalenia. W kościele Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny celebrowana była Mszą św. w intencji Ojczyzny, a pomiej złożono kwiaty przy pomniku wdzięczności.

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajKonstytucja 3 Maja uchwalona został w 1791 roku i regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze stanami skonfederowanemi w liczbie "podwóyney naród Polski reprezentującemi". -Została przyjęte, w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Znosiła liberum veto i wolną elekcję oraz regulowała kwestie społeczne rozszerzając np. pojęcie narodu, czy biorąc w obronę chłopów oraz przenosząc na polski grunt rozwiązania prawne z innych krajów. Na ówczesne czasy była dokumentem nowoczesnym i na stałe wpisała się w nie tylko w polski ale i europejski konstytucjonalizm - podkreśla historyk, dr Adam Balicki.

-Mimo, że Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko przez 14 miesięcy i była próba ratowania państwa polskiego, która się nie powiodła, to na stałe zapisała się w naszej narodowej tożsamości. Oddziaływała na kolejne pokolenia naszych przodków, którzy walczyli o suwerenną Ojczyznę i powrót Polski na mapę Europy po rozbiorach. Była symbolem nadziei i przykładem, że w trudnych chwilach jako Polacy potrafimy się wznieść ponad podziały, dobro Ojczyzny postawić na pierwszym miejscu, działać wspólnie, mądrze i odpowiedzialnie. Dzięki niej żywa była wiara na "odrodzenie" Rzeczpospolitej. O wadze jej idei świadczy choćby fakt, że w okresie PRL nie tylko nie świętowano rocznicy jej uchwalenia, ale nie można było 3 Maja wywieszać narodowych flag - podkreśla poseł Beata Strzałka.

beata_strzalka.JPG

Biłgorajskie uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej celebrowanej w intencji Ojczyzny w kościele Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. -Obchodzimy dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nasz naród szczególnie ukochał Maryję i obrał ją sobie - obok świętych Wojciecha i Stanisława - za patronkę. Od wieków uciekamy się do niej w chwilach radości i doświadczeń. Zawierzmy Maryi na nowo naszą Ojczyznę, szczytnowskich rządzących oraz rodaków w kraju i poza jego granicami. Niech Polska cieszy się dobrobytem, a w narodzie panuje duch służby i solidarności. Pracujmy nad wykorzenieniem narodowych wad, zawierzajmy Maryi polską młodzież, niech zda w swym żuciu egzamin z miłości - mówił ks. kanonik Jerzy Kołtun.

ks_jerzy_koltun.JPG

Po Mszy świętej przedstawiciele władz samorządowych, w tym poseł Beata Strzałka, asystent europoseł Beaty Mazurek, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, etatowy członek Zarządu Powiatu Andrzej Łagożny, burmistrz Janusz Rosłan i wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich złożyli kwiaty przy pomniku wdzięczności na Placu Wolności.

konstytucja_3_maja_230_rocznica__4_.JPG

-Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy nasze świętowanie Mszą świętą. Dziś te uroczystości były w skromnej oprawie, bez m. in. wykładu historycznego ale na tyle na ile pozwalają obostrzenia uczciliśmy tą patriotyczną rocznicę. Jako człowiek wierzący, po wyjściu z kościoła pomyślałem sobie, że tym, czym przykazania są dla człowieka wierzącego, tym konstytucja winna być dla każdego Polaka. I o ile przestrzeganie tylko wybranych przykazań na pewno nie jest miłe Bogu, tak samo przestrzeganie tylko niektórych zapisów konstytucji, a łamanie innych nie może być państwu polskiemu i dobrze byśmy o tym pamiętali każdego dnia, nie tylko obchodząc rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Bo do czego doprowadziło nieprzestrzeganie konstytucji to historia już pokazała - mówił w rozmowie z bigoraj.com.pl, burmistrz Janusz Rosłan.

konstytucja_3_maja_230_rocznica__3_.JPG

W uroczystości uczestniczyli także biłgorajscy harcerze. -Jestem tutaj z potrzeby serca i harcerskiej powinności, by uczcić ważną dla Polski rocznicę i ważny historyczny akt, jakim była Konstytucja 3 Maja - przyznaje tropicielka Natalia Metner.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 70

Tagi: 230 rocznica uchwalenia kontystucji 3 maja   konstytucja 3 maja   biłgoraj   święto narodowe

Zobacz także

Wojewoda nie chce już zmiany nazwy ulicy w Biłgoraju

Dodane: 2021-05-12 08:34 - Komentarze  (16)  czytane (1391)

TAGI: wojewoda lubelski, zmiana nazyw ulicy, uica romana gesinga, biłgorajKomentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.56.184

Narodowiec (2021-05-03 17:44:38)

Polska to Naród a nie zlepek chorych idei..!

(2021-05-03 17:10:40)

Faszysto wynocha!

Narodowiec (2021-05-03 16:31:33)

I proszę. lgbt z ambony.

Narodowiec (2021-05-03 16:26:02)

Kiedy wy, wybrani z ludu, zaczniecie słuchać lud, a nie tylko swoich. Pseudo socjaliści i pseudo ludowcy, rzygać się chce.

Silk (2021-05-03 14:16:08)

Ale za to Maryjan ze swoimi chorągiewkami, jak zwykle niezawodny. Rób tak dalej Maryjan... :(

Miś (2021-05-03 14:06:58)

Po tej politycznej wypowiedzi Rosłana powiem jedno. Ma chłop kompleksy i wszędzie chce uprawiać politykę? A najzabawniejsze jest jak Rosłan członek SLD która jest za aborcją mówi o przestrzeganiu przykazań. Januszu zapisując się do partii SLD identyfikujesz się z jej programem i popierasz go. SLD jest za aborcją i związkami homo. To wbrew wierze i przykazaniom.

(2021-05-03 13:28:14)

Wszyscy wiemy, że 1 maja postkomuniści obchodzą Święto Pracy, Solidarność czci św. Józefa Rzemieślnika, a 3 Maja jedni świętują rocznicę Konstytucji, a katolicy NMP MB Królowej Polski. 2 maja traktowany po macoszemu, jako międzyświęcie, doczekał się swojej treści… gdy w 2004 roku Sejm RP uchwalił go Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

„Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Zachęcamy również do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona”. – napisano na stronie rządowej w ubiegłym roku.

Przy okazji, zaznaczono podstawowe różnice między flagą państwową a barwami narodowymi. Jest wśród nich choćby to, że nie można pisać nic po fladze, natomiast napisy i obrazy można nakładać na barwy narodowe. Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

(2021-05-03 13:25:36)

Obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Konstytucji, która przypomina nam I Rzeczpospolitą złożoną z Polski i Litwy. Przypomina nam o dwóch organizmach państwowych połączonych dobrem wspólnym, wspólnym losem z wyboru. Powołanie do życia I Rzeczypospolitej było efektem Unii Lubelskiej, która wyznaczyła formalne ramy funkcjonowania dwóch narodów w jednym państwie. Przez wieki Rzeczpospolita była przykładem wolności, swobód obywatelskich i tolerancji dla całej Europy. Gwarantem tych niezbywalnych praw stała się Konstytucja 3 Maja, pierwsza w Europie a druga na świecie. Była tak pionierska i nowoczesna w swej wymowie, że stała się solą w oku dla sąsiadów Rzeczypospolitej budujących w tym czasie swoje monarchie absolutne. Rzeczpospolita gwarantowanych praw i swobód, demokracji szlacheckiej i obieralnego króla nie pasowała do ówczesnego obrazu Europy. Wyprzedzając epokę stała się jej ofiarą znikając z map na długie lata. Przez wieki Trzeci Maja był symbolem światłego patriotyzmu, łączącego niepodległość z nowoczesnością. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że warto zwrócić uwagę na ten drugi aspekt majowej konstytucji, była ona ukoronowaniem bezprecedensowego w historii Polski dzieła reform ustrojowo-społecznych. Reformy, jak wiemy dobrze, są rzeczą trudną. Trzeba mieć jasną wizję zmian, odpowiednie środki i stosowne poparcie. Autorzy konstytucji działali w warunkach skrajnie niesprzyjających, mieli licznych wrogów nie tylko w kraju, ale przede wszystkim w ościennych mocarstwach, Rosji i Prusach. Siły tych wrogów nie docenili i mimo szlachetnych intencji, po chwilowym triumfie przegrali. Trzeci Maja stał się testamentem konającej Ojczyzny. Niestety, rękę do zniszczenia Rzeczypospolitej przyłożył sam król, a brzemię jego zdrady boleśnie doświadczyły pokolenia Polaków podczas 123 lat niewoli.


Rok po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja wojska rosyjskie wkroczyły do Polski. Było to efektem działań zdrajców, którzy zawiązali wcześniej konfederację targowicką i poprosili o tę interwencję. Po dwóch miesiącach Rosjanie, mimo kilku drobnych porażek, zbliżyli się do Warszawy. Na słynnej królewskiej naradzie 23 lipca 1792 roku, za przystąpieniem do zdradzieckiej konfederacji targowickiej głosował sam król i siedmiu innych współtwórców Konstytucji, w tym Hugon Kołłątaj, pięciu było przeciw. Katarzyna II nie pozwoliła im nawet skapitulować, gdyż o formalnej wojnie między Rosją a Polską nie było przecież mowy. Nieugięci patrioci musieli szybko udać się na emigrację, bo caryca miała już uzgodnioną z targowiczanami listę „spiskowców” do ujęcia. To od tej pory słowo "targowica” stało się w języku polskim synonimem najcięższej zdrady Narodu i państwa.


Stanisław August, jak pokazały dokumenty historyczne, od samego początku urzędowania jako król był skorumpowanym rosyjskim namiestnikiem Polski, który brał łapówki za zgodę na kolejne rozbiory kraju. Ostatni król polski był na usługach rosyjskiej carycy, był jej kochankiem i to relacjom z nią zawdzięczał polski tron. Do końca życia był na rosyjskiej pensji. Został osadzony na polskim tronie dzięki rosyjskim bagnetom i za rosyjskie pieniądze. Majestatem urzędu, który mu powierzono, potwierdził jedną z największych zbrodni politycznych w historii nowożytnej Europy, unicestwienie państwa o 800 letniej historii. Historycy ostrożnie tylko szacując przyjmują, że przez całe swoje rządy król przyjął od Rosjan równowartość 1 mld zł łapówek (w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze). Na tyle wycenił niepodległość Polski. Tylko zapobiegliwości naczelnika powstania narodowego w 1794 roku, Tadeuszowi Kościuszce zawdzięczamy, że rozwścieczony lud Warszawy nie dokonał egzekucji króla podczas powstania.
Wybitny publicysta i historyk Tadeusz Korzon (1839-1918) zdobył się na jednoznaczną ocenę postawy Poniatowskiego, zebrał sporo dokumentów pokazujących dość niskie motywacje króla - zdrajcy. W „Wewnętrznych dziejach Polski za Stanisława Augusta” dość dokładnie wyliczył, na ile król wycenił niepodległość Rzeczpospolitej. „Stanisław August nosił w głębi swej duszy moralną zgniliznę, której wstrętność i nieuleczalność stanie w całej grozie dopiero przy zestawieniu wszystkich stron jego życia, prywatnego i publicznego” – pisał Korzon. Informacje o łapówkach, które przyjął Poniatowski od Rosjan, pochodzą z raportów rosyjskich ambasadorów. Są to dane, które pokazują stopień jego zależności. Pierwsze znaczne pieniądze od Rosjan dostał Poniatowski tuż po koronacji. Było to wypłacone na polecenie carycy Katarzyny 100 tys. dukatów „na pilne potrzeby”. Przyjmując ostrożne przeliczenia na dzisiejsze pieniądze, byłoby to około 60 mln zł (według kursu złota). Nikt nie daje takich pieniędzy za darmo. „Płatny służalec posłał swojej opiekunce pudło trufli” – oburzał się Korzon. Kolejne wpłaty dla Poniatowskiego są bardzo precyzyjne, a informacja o nich pochodzi z dokumentów, które 18 kwietnia 1794 r. rozjuszony tłum warszawiaków wydobył ze splądrowanej ambasady rosyjskiej. Były to notatki ambasadora Osipa Andriejewicza Igelströma. Wszystkie otrzymane kwoty pokazują, że król przyjął od Rosjan równowartość 1 mld zł łapówek w przeliczeniu na dzisiejszy kurs złota. W tamte dni powstania kościuszkowskiego lud Warszawy okrzyknął króla judaszem Polski.


Tak oto skonała Konstytucja 3 Maja, a wraz z nią upadła I Rzeczpospolita. Jednak przetrwał jej propolski, propaństwowy i wolnościowy duch, przetrwał do dzisiaj. A dzień 3 Maja stał się wielkim świętem narodowym, świętem polskiej demokracji, na przekór zdrajcom i wrogom naszej Ojczyzny.

Dr Bogusław Rogalski

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Przyjęto założenia do koncepcji budowy muzeum w Osuchach

Z udziałem poseł Beaty Strzałki, wicemarszałka Michała Mulawy,...

Informator oświatowy

Aktualna oferta oświatowa szkół powiatu biłgorajskiego, kierunki...

Będzie remont drogi wojewódzkiej Nr 849 na odcinku od Józefowa do Łukowej

Remont drogi wojewódzkiej Nr 849 od Józefowa do Łukowej podzielony...

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Przedszkole Niepubliczne Smerfy prowadzi zapisy

Można zapisać dziecko w wieku od 2,5 roku do lat 6, do Przedszkola...

Ogłoszenia