Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

37. rocznica śmierci Krzysztofa Gizy, jednej z pierwszych ofiar stanu wojennego (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-12-16 20:49:04 (czytane: 3204)

Tradycyjnie w połowie grudnia w Tarnogrodzie - dzięki zaangażowaniu "Solidarności" Regionu Środkowo - Wschodniego, samorządu Gminy Tarnogród i parafii Przemienienia Pańskiego - zorganizowano uroczystości patriotyczno - religijne poświęcone 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i tragicznej śmierci Krzysztofa Gizy, który zginął podczas pacyfikacji "Wujka".

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj16 grudnia 1981 roku, Krzysztof Giza został postrzelony przez funkcjonariusz MO i ZOMO podczas akcji pacyfikacyjnej Kopalni "Wujek". Miał 24 lata, miał dwie siostry oraz trzech braci, był kawalerem. Pracował jako cieśla, z Kopalnią Węgla Kamiennego „Wujek” związany był od 1978 roku. -O tym, że strzelano do górników w Katowicach dowiedzieliśmy się z jakieś górniczej gazety. To były pierwsze dni stanu wojennego. Ja wówczas mieszkałam w Rybniku, przebywała wtedy ze mną moja mama. Jak tylko usłyszała o tym, że strzelano do górników powiedziała Krzysio, o mój Boże. Za godzinę przyjechał mój brat Wiktor, poinformował nas, że podczas pacyfikacji kopani Wujek milicja otworzyła ogień do protestujących i zastrzeliła Krzyśka. Mama się załamała, mówiła że tego nie przeżyje. Pytała jak mogło do tego dojść, przecież nie ma wojny, jak mógł brat strzelać do brata, jak Polak mógł strzelać do Polaka - przypomina w rozmowie z portalem bilgoraj.com.pl Małgorzata Cierkos.

krzysztof_giza_37_rocznica_smierci__2_.JPG

Uroczystości związane z tragiczną historią Polski w Tarnogrodzie rozpoczęły się one od Mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, ks. Jerzy Tworek. -Jak co roku chcemy myślą biec do tamtych dni i modlić się za ofiary stanu wojennego, za tych wszystkich, którzy wtedy zginęli za wolność Ojczyzny, którzy byli internowani i wiele wycierpieli. Jest to dla nas tu obecnych okazja do wdzięcznej modlitwy i pamięci za wszystkich ludzi odważnych, którzy nie poszli na kompromis ze złem komunistycznego reżimu, ale chcieli to zło zwyciężać dobrem i Chrystusową Ewangelią - mówił ks. Tworek. Okolicznościową homilię, w której mówił o nie pójściu na kompromis ze złem, wygłosił ks. Rudolf Karaś.

krzysztof_giza_37_rocznica_smierci__1_.JPG

Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości w patriotycznym pochodzie przy akompaniamencie orkiestry górniczej z Bogdanki przeszli na cmentarz, pod grób Krzysztofa Gizy. tutaj ośpiewano hymn Polski i hymn górników. -Naszym obowiązkiem jest pełna wdzięczności pamięć o ofierze tamtych ludzi - apelował burmistrz Tarnogrodu, Paweł Dec i dodał: -Bardzo mocno to przeżywamy z tego względu, że to nasz krajan, syn Ziemi Tarnogrodzkiej oddał swoje życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce. Dlatego to szanujemy, pamiętamy i bardzo mocno doceniamy to, co się stało w stanie wojennym. Ja już jestem z nowego pokolenia i nie pamiętam stanu wojennego, dlatego takie uroczystości przypominają nam, młodym ludziom, że nie tak dawno brat strzelał do brata. I to jest wszystko ku naszej przestrodze, abyśmy wyciągnęli z tego lekcję dla siebie i abyśmy nigdy nie musieli przeżywać takich tragedii, jak trzydzieści siedem lat temu.

krzysztof_giza_37_rocznica_smierci__4_.JPG

Przy pomniku Krzysztofa Gizy złożono kwiaty i zapalono znicze. -Stan wojenny był próbą stłumienia wolnościowych dążeń Polaków, które dojrzewając przez kolejne lata po II wojnie światowej zaowocowały powstaniem "Solidarności". Komuniści nie liczyli się z wolą narodu i sięgnęli po działania opresyjne, te tylko na krótko zatrzymały pochód ku wolności. My dziś pamiętamy o tych, którzy nie bali się powiedzieć, że chcą suwerennej Polski - podkreśla Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król. Jak zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, Marcin Krzysztofik nadal bolączką naszej historii, a co za tym idzie życia społecznego jest nie do końca rozliczenie osób, które są odpowiedzialne za wprowadzenie stanu wojennego i podejmowane podczas niego działania. -Dziś, co bardzo ważne prowadzimy badania i rehabilitujemy ofiary komunistycznych rządów, mówiąc jasno kto zachował się jak trzeba, a kto był katem i łamał ludzkie życia - dodaje.

krzysztof_giza_37_rocznica_smierci__3_.JPG

-Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność by pamięć o tamtych czasach, pamięć o ludziach, którzy poświecili swoje sprawy osobiste, swoje zdrowie, a niejednokrotnie i życie służbie wolności Polsce. Kolejna rocznica tragicznych wydarzeń z grudnia 1981 roku obliguje nas do wdzięcznej pamięci z jednej strony ale z drugiej strony do pracy i działań, które po części choć spłacą dług jaki mamy wobec minionych pokoleń. Musimy postępować według zasad i ideałów, którym oni hołdowali - mówił Andrzej Szarlip, Starosta Biłgorajski.

krzysztof_giza_37_rocznica_smierci__5_.JPG

Uroczystości zakończyły się akademią patriotyczną w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury przygotowaną przez dzieci i młodzież. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe, delegacje oddziałów NSZZ "Solidarność", górnicy, przedstawiciele Sejmu RP, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych oraz rodzina śp. Krzysztofa Gizy i mieszkańcy Ziemi biłgorajskiej.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 136

Tagi: krzysztof giza   tarnogród   pacyfikacja kopani wujek   stan wojenny

Zobacz także

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w gminie Tarnogród (FOTO)

Dodane: 2021-05-05 09:02 - Komentarze  (1)  czytane (444)

TAGI: konstytucja 3 maja, gmia tarnogród, 230. rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja, uroczystości patriotyczne tarnogródKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.0.150

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jest decyzja Sądu w sprawie upadłości Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,...

Odpowiedź Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj na list otwarty burmistrza Miasta Biłgoraj

Pragnę na wstępie zapewnić, że wszystkim działaniom leśników...

Matura 2021. Dziś ruszył maraton egzaminów dojrzałości

Od języka polskiego rozpoczęli dziś punktualnie o godzinie 9:00...

Trąba powietrzna szalała nad Tereszpolem. Uszkodziła domy, zniszczyła budynki gospodarcze (FOTO)

2 maja nad miejscowością Tereszpol - Zygmunty w gminie Tereszpol...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Ogłoszenia